Народні депутати з монобільшості сприяли підривній роботі агента російської фсб Андрія Деркача. Про це у статті "Стара ганьба за нових обставин. Хто з народних депутатів допомагав зрадникові Деркачу" на пише політичний оглядач Юрій Вишневський сайті "Ділова столиця".
Автор статті зазначає, що після новини про призначення Андрія Деркача сенатором російської Держдуми в українському медіапросторі "почалося бурхливе обговорення, хто винен, що Деркачу дали втекти, замість посадити його на 15 років у в'язницю за держзраду або обміняти на наших героїв, які потрапили в полон".
"Випадок із Деркачем – особливий. Згадаймо експрезидента Януковича, експрем'єра Азарова та подібних до них: ніхто з них не відзначився посадами у російській владі. Навіть кум путіна, ексголова політради опзж медведчук не отримав жодної посади. А рядовий позафракційний нардеп України Деркач, який втік до росії перед початком великої війни, зараз раптом став цілим сенатором. За які заслуги? Відповідь проста: за вірність кдб-фсб. Деркач, як і путін, виходець із кдб. У 1990 році він вступив у москві до Вищої школи кдб СРСР ім. Дзержинського і закінчив її 1993 року, коли вона вже називалася Академія фсб рф. Свою вірність кдб-фсб він сповна показав у Верховній Раді нинішнього скликання, про що говорять результати розслідування ДБР", – мовиться у статті.
Автор також зауважує, що відповідно до російського закону, щоб стати сенатором від суб'єкта федерації, потрібно останні п'ять років проживати на території цього суб'єкта, і Деркач у цю вимогу не вписувався. Однак ця вимога не поширюється на кандидата, який є "особою, що має військове звання вищого офіцера або спеціальне звання вищого начальницького складу".
"Тобто Деркач міг стати сенатором в одному випадку: якщо він мав спеціальне звання не нижче генерал-майора фсб рф", – зазначає Вишневський.
"Отже, цілий генерал фсб рф працював у Верховній Раді та здійснив операцію, за яку путін зробив його сенатором. У чому полягала ця операція? Про це розповіло ДБР, описуючи діяльність злочинної організації, до складу якої входили Деркач та Дубінський. "Встановлено, що за вказівкою російських спецслужб вони організували заходи з дискредитації іміджу України на міжнародній арені для погіршення дипломатичних відносин із США й ускладнення вступу України до Європейського Союзу та НАТО. Зокрема вони організовували різноманітні медіазаходи, де поширювали фейки про українську владу та її західних партнерів", – пояснює ДБР. І додає: "Крім того, ці депутати реєстрували у парламенті проєкти постанов щодо утворення тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України для розслідування "фактів", які вони викривали на своїх пресконференціях", – нагадав автор.
"Це дуже цікава заява. Вона свідчить, що підривна інформаційна операція, яку проводив Деркач у нинішній Верховній Раді, складалася з двох етапів. Перший етап – це пресконференції Деркача та Дубінського, які були потрібні для вкидання (легалізації) фейкових "фактів". А другим етапом мала стати тимчасова слідча комісія (ТСК) Верховної Ради", – йдеться у публікації.
Як відомо, скандальну пресконференцію Деркач провів 19 травня 2020 року, де оприлюднив телефонні розмови, голоси учасників яких схожі на голоси експрезидента України Петра Порошенка, колишнього віцепрезидента США Джозефа Байдена та ексдержсекретаря США Джона Керрі.
"Наступного дня Володимир Зеленський на своїй пресконференції прокоментував цей скандал: "Про Порошенка та Байдена – так, я чув. Думаю, що це не останній дзвінок, який побачать українці. Реагувати має прокуратура. Знаю, що генпрокурор [Ірина Венедиктова] вчора зареєструвала кримінальне провадження через депутата Деркача, будуть розслідувати. Я знаю, що цю справу можуть кваліфікувати як державну зраду", – заявив Зеленський", – нагадує видання.
"Того ж дня, 20 травня, у Верховній Раді прозвучали вимоги створення ТСК "по плівках Деркача". Озвучили їх депутати, відомі своїми зв'язками із тодішніми співвласниками телеканалу "1+1" Ігорем Коломойським та Віктором Медведчуком. "Ми неодноразово говорили про зовнішнє управління, яке, на жаль, меншим на сьогоднішній час не стає. Фактично лише зараз ми починаємо розуміти, що в попередні роки Україна втратила частину свого політичного суверенітету, – заявив співголова групи "За майбутнє" Тарас Батенко. – Фактично, ми маємо всі ознаки злочину та державної зради. Депутатська група "За майбутнє" звертається до голови Верховної Ради України і до всього депутатського корпусу: невідкладно створити тимчасову слідчу комісію", – цитує видання.
"Разом із колегами ми створюємо тимчасову слідчу комісію з розслідування тих фактів, які були оприлюднені. Розмови з Джо Байденом, розмови з Джоном Керрі – це абсолютно кричущі факти злочинної діяльності, – заявив тоді "слуга народу" Олександр Качура. – І однозначно ті факти, які у нас будуть в рамках тимчасової слідчої комісії, ми їх надамо правоохоронним органам. І суд винесе рішення по цих справах".
Автор нагадує: очолити ТСК мав близький до Коломойського "слуга народу" Сергій Демченко. І він же зайнявся її організацією: розіслав листи у фракції та групи з проханням дати свої кандидатури до складу ТСК. Усі розуміли, що Деркач оприлюднив свої плівки з метою дискредитації Байдена перед виборами в США, які мали відбутися за кілька місяців. Проте лише фракції "Європейська Солідарність" та "Голос" і група "Довіра" відмовилися допомагати Деркачу в його підривній інформаційній операції.
- Читайте також: Міненергетики України повністю під впливом російського агента Деркача – ексочільник ГУР
Від "слуг народу" у склад ТСК запропонували дев'ять депутатів: Сергія Демченка (голова ТСК), Ігоря Фріса, Олексія Мовчана, Максима Дирдіна, Максима Зуєва, Вікторію Кінзбурську, Андрія Богданця, Богдана Яременка, Дмитра Чорного. Зі списку вилучили Богданця. Співголови опзж Юрій Бойко та Вадим Рабінович листом від 22 травня внесли кандидатури Рената Кузьміна та Нестора Шуфрича. Кузьмін після початку Великої війни втік з України, і в січні 2023 року указом Зеленського був позбавлений українського громадянства разом із Деркачем та Медведчуком. (Ще раніше, у липні 2022 р., був позбавлений українського громадянства Рабінович.) А Шуфрич зараз сидить у СІЗО. Він, як і Кузьмін, підозрюється у держзраді – нагадує "ДС".
Лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко листом від 4 червня запропонувала до складу ТСК Сергія Власенка. Тарас Батенко листом від 25 травня запропонував зробити секретарем ТСК члена групи "За майбутнє" Ігоря Гузя. Проєкт постанови Верховної Ради №3622 визначав основним завданням ТСК "розслідування оприлюднених 19 травня 2020 року та інших фактів можливої державної зради та злочинів, у тому числі з корупційним компонентом, вищих посадових осіб держави, що пов'язані з іноземним впливом на діяльність органів державної влади України".
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Його внесли в Раду 26 червня. Однак документ не дочекався голосування в Раді, а 2 вересня після початку нової сесії був відкликаний. Уже 10 вересня Міністерство фінансів США оголосило санкції проти Деркача "за його спроби вплинути на президентські вибори у США 2020 року". У заяві Мінфіну США вказується, що Деркач "понад десять років був активним російським агентом, підтримуючи тісні зв'язки з російськими спецслужбами… Сьогоднішнє позначення Деркача спрямоване на викриття російських кампаній шкідливого впливу та захист наших майбутніх виборів від іноземного втручання. Ця акція є чітким сигналом Москві та її помічникам, що така діяльність не буде толерована".
"Андрій Деркач та інші російські агенти використовують маніпуляції та обман, щоб спробувати вплинути на вибори в Сполучених Штатах та в інших країнах світу", – заявив міністр фінансів США Стівен Мнучін. У поясненні мінфіну описані спроби Деркача вплинути на вибори, включаючи "плівки Деркача".
"У період з травня по липень 2020 року Деркач публікував відредаговані аудіозаписи та іншу непідтверджену інформацію з наміром дискредитувати посадових осіб США, і він висував необґрунтовані звинувачення проти американських та міжнародних політичних діячів. Деркач майже напевно націлився на виборців, відомих осіб та членів уряду США, з огляду на його залежність від американських платформ, англомовних документів і відео, а також проросійських лобістів у Сполучених Штатах, які використовувалися для поширення його тверджень", – констатується на сайті Мінфіну США.