Фото Фокус

Бюро ОБСЄ: певні повноваження Ради доброчесності треба переглянути, в ідеалі – відмовитися від них

  У БДІПЛ вітають прагнення законодавчої влади збільшити прозорість судової системи та сприяти оптимізації судоустрою

  Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (ODIHR OSCE) провело аналіз Закону України "Про судоустрій і статус суддів". На думку експертів ОБСЄ, які викладені у відповідному Висновку, "в цілому, Закон відповідає міжнародним стандартам".

  У БДІПЛ вітають прагнення законодавчої влади збільшити прозорість судової системи та сприяти оптимізації судоустрою, "забезпечити сталість і єдність судової практики в Україні". Водночас, непокояться через можливі наслідки ліквідації діючих Верховного Суду та вищих судів.

  Однією з ключових рекомендацій експертів щодо закону є перегляд положень про Громадську раду доброчесності. "Наділення Громадської ради впливом у встановленні відповідності судді чи кандидата суддівській посаді може мати негативні наслідки для всієї процедури оцінювання суддів/кандидатів на посаду судді", – йдеться у висновку. Як зазначили у ОБСЄ, в ідеалі було б відмовитися від цих додаткових повноважень ГРД або хоча б переглянути їх.

  Не менш важливим, на думку експертів БДІПЛ ОБСЄ є те, щоб процедури Ради сприяли збереженню конфіденційності результатів її оцінки. "Публічні звинувачення, висунуті Громадською радою на адресу окремих суддів до завершення процесу оцінювання, можуть поставити під загрозу саму процедуру оцінювання та зменшити повагу до судової системи та суддів (а також їх рішень), навіть якщо пізніше ці звинувачення виявляться безпідставними", – наголошується в документі та рекомендується встановити вимогу щодо забезпечення конфіденційності відповідної інформації.

  Слід також уточнити критерії, підкреслюють фахівці Бюро, за якими представникам правозахисних ГО, науковцям-правникам, адвокатам та журналістам, з яких складається Громадська рада доброчесності, може бути відмовлено в обранні через політичну заангажованість.

  Врешті-решт, у БДІПЛ вважають доцільним доповнити закон про судоустрій положеннями стосовно наслідків для членів ГРД, які не відмовилися від участі в розгляді певних справ, якщо є ризик їх необ'єктивності.

  Громадська рада доброчесності сприяє Вищій кваліфікаційній комісії суддів (ВККС) у встановленні відповідності суддів чи кандидатів на посаду судді критеріям професійної етики та доброчесності. Для цього ГРД збирає, перевіряє та аналізує інформацію щодо судді (кандидата на посаду судді), передає зібрану інформацію до ВККС, а також, надає, "за наявності відповідних підстав", висновок про невідповідність судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності, який додається до досьє його досьє. 

  Попередній матеріал
  У ДФС прокоментували інформацію про вихід Насірова на роботу
  Наступний матеріал
  "Точок збурення суспільства вистачає": Мін'юст не підтримав обов'язкову реєстрацію мобільних абонентів
  Loading...

  У ВККСУ оприлюднили прізвища 120 переможців конкурсу на посаду суддів до Верховного Суду

  "Цинічно ігнорують цивільних": В ОРЛО блокують відкриття пункту пропуску "Золоте"

  Стало відомо, скільки корупціонерів засудили в Україні за півроку

  Посольство США зробило заяву щодо СММ ОБСЄ на сході

  Суд остаточно повернув громаді Києва сквер Небесної Сотні

  Київ вимагатиме від РФ і ОБСЄ реакції на факти катування заручників – Геращенко