Чому український солдат Ярослав Журавель, поранений, кілька днів марно чекав на допомогу в "сірій" зоні? Раніше Печерський райсуд столиці змусив Державне бюро розслідувань розпочати відповідне провадження. Утім, тепер ДБР просить суд дозволити не розслідувати цю справу. Слідства вимагає батько загиблого захисника – Сергій Журавель. Каже: хоче оцінки бездіяльності керівництва держави. Більше знає журналістка "5 каналу" Ірина Шевченко.
Сержант Ярослав Журавель у липні 2020 року в складі евакуаційної групи вирушив у "сіру" зону, аби забрати тіло загиблого побратима, розвідника Дмитра Красногрудя. Російські окупанти відкрили вогонь. Поранений сержант залишився в "сірій" зоні, перев’язав рану та поволі рухався у бік своїх позицій. Обстріляв ворог і другу евакуаційну групу, яка пішла забирати Ярослава Журавля. Окупантами було вбито військового медика Миколу Іліна.
"Загиблий і поранений ще один залишаються. Бойовий медик і сержант, який прийняв на себе вогонь, залишаються на місці", – каже керівник української сторони СЦКК Микола Левицький.
Президент Володимир Зеленський узяв ситуацію під особистий контроль та відрядив на місце головнокомандувача Руслана Хомчака. Та більше евакуаційних груп для порятунку пораненого не відправляли. За кілька днів окупанти передали армійцям уже тіло Ярослава Журавля. Батько загиблого звернувся із заявою до Державного бюро розслідувань.
"Президент не дав команду, щоб спецсили евакуювали мого сина", – каже батько загиблого Ярослава Журавля Сергій.
У ДБР реєструвати заяву відмовилися, тож Сергій Журавель подав позов до Печерського суду і той зобов’язав відомство відкрити провадження. Невдовзі Руслан Хомчак в інтерв'ю виданню "Обозреватель" спробував перекласти провину на самих морпіхів.
"Всього цього взагалі могло не статися. Була заборона на те, щоб ходити в "сіру" зону. Взагалі виходити за свої позиції й лізти туди, де за шість із половиною років усе нашпиговано мінами, де все прострілюється. Цю заборону порушили Красногрудь, Журавель і ще два матроси, які стояли на спостережному посту", – заявив Руслан Хомчак в інтерв'ю.
Батько Ярослава Журавля показує грамоту пошани і скорботи, підписану Хомчаком.
"Значить, 22 липня він був вдячний, а зараз мій син і Мир стали зрадниками своєї країни, вони самовільно дванадцять разів виходили на бойове завдання. Такого не може бути", – сказав Сергій Журавель.
Наприкінці січня ДБР попросило у Феміди дозвіл цю справу не розслідувати. У день розгляду під судом зібралася акція на підтримку батька загиблого морпіха.
"Не може бути так, щоби український захисник просто брав і стікав кров’ю на полі бою. Не може бути так. Ми повинні забирати кожного свого пораненого військовослужбовця", – каже воєнна кореспондентка Анастасія Федченко.
На розгляд своєї заяви представники ДБР не з’явилися, попросили його перенести. Сергій Журавель хоч і їздить до столичних судів із Дніпропетровщини, каже, від свого не відступиться. Наступне засідання призначене на 2 лютого.
Ірина Шевченко, Едвард Белінський. "5 канал"