Президент України Володимир Зеленський під час офіційного візиту до Лондона дав інтерв'ю програмі BBC HARDtalk.
Ведучий Стівен Сакур розпитав українського президента, як його справи. І головне – чи вдалося йому виконати ті обіцянки, які він дав українцям. Зазначу, що британський кореспондент досить різко коментував політику Зеленського. Зауважив, що той не виконує власні передвиборчі обіцянки, згортає реформи і переслідує п’ятого Президента Порошенка. Але сам Зеленський упевнений, що все йде за планом. Просто, щоб виконати все наобіцяне, йому потрібен час.
Наші журналісти теж вирішили проаналізувати обіцянки гаранта і послідовність його заяв. І зробили ми це, згадавши одне президентське інтерв’ю, щоправда 14-годинне. Торік у жовтні глава держави влаштував прес-марафон для журналістів.
Зробити все за рік Володимиру Зеленському не вдалося. Жовтень 2019-го. Після кількох місяців дорікань від журналістів, президент Зеленський збирає прес-марафон. 300 журналістів, понад пів тисячі запитань.
"Я, як Жан Клод ван Дам, – в розтяжці", – говорив тоді президент.

Рекордні 14 годин розмови зі ЗМІ. І майже пів сотні розданих обіцянок.
Катерина Пітєніна, головна редакторка аналітичного порталу "Слово і діло", згадує: "Було дуже багато обіцянок, ми нарахували 43".
За півтора року від рекордних 73-х % підтримка президента впала. На половину.
Стівен Сакур, журналіст британського BBC, в інтерв'ю констатував: "Зараз ваші рейтинги, згідно з опитуваннями, близько 35%. Ви втратили надзвичайно велику підтримку…".

...і, здається, самоконтроль, бо на це запитання Зеленський безцеремонно сміється в обличчя журналісту BBC.
Данило Мокрик, журналіст-розслідувач проєкту Bihus.info, каже: "Реакція Зеленського дивувала своєю недоречністю і бажанням заперечити очевидні речі".
Головна редакторка інтернет-видання "Букви" Тетяна Ніколаєнко каже: "Президент від людини, якій ще не було ні за що соромно у вересні жовтні 2019-го, яка несла за собою лише вантаж сподівань суспільства, зараз людина, якій треба відповідати на дуже багато неприємних запитань".
Одне з них – війна на сході. Домовлятися про мир саме у Мінському процесі Зеленський не хотів. Обіцяв – формат змінюватиме. Через рік позиція не така категорична.
"Ми йдемо за Мінськом", – каже Зеленський.
Юрій Бутусов, головний редактор сайту "Цензор.нет", говорить: "Зеленський каже, що він нічого не хоче повторювати з часів минулого президента, а от тут ми бачимо, що якраз за Мінські угоди він тримається обома руками".
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зазначає: "Ми працюємо в нинішній реальності Мінського процесу, і якщо піднімати розмови про те, що давайте придумаємо щось нове, можна втратити те, що є".
Із того, що є – Нормандська зустріч. Обіцяв – і минулого грудня четвірка таки зустрілася. Але за столом, попри обіцянки, про окупований Крим, – ані слова.

Катерина Пітєніна каже: "Президент обіцяв порушувати питання Криму в Нормандському форматі. Коли ж була зустріч учотирьох, то він цього питання не порушував".
Водночас, аби повернути окуповані території, як і рік тому, нині Зеленський переконаний – домовитися з Путіним вдасться: "Я вірю в це. В іншому випадку я би не йшов у президенти України".
І якщо про бажання домовлятися із кремлівським ворогом президент говорить відкрито, то на запитання, чи має спільні справи з українськими олігархами – щоразу відхрещується. Обіцяв – впливати на нього точно не будуть: "Я – не маріонетка Коломойського".
"Є така видима частина айсберга, а є прихована. З одного боку приймаємо анти-Коломойський, бо нам МВФ не дає грошей, з іншого Ігор Валерійович отримує якісь певні реімбурсації з бюджету, отримує контроль над Центренерго", – зауважує Тетяна Ніколаєнко, головна редакторка інтернет-видання "Букви".
А Юрій Бутусов нагадує: "Перший помічник Сергій Шефір їздить на доповіді до олігарха Коломойського, до олігарха Ахметова, звітує перед ними, домовляється з ними. Звичайно, все це робиться винятково зі згоди самого президента".
Про те, що людина Зеленського їздила на зустріч до колишнього спонсора Партії регіонів, показала програма журналістських розслідувань "Схеми".

"Я живу в квартирі. Резиденцію продавати ми не будемо, вона залишиться. Я там не буваю", – говорив Зеленський у жовтні 2019 року.
Не продавати обіцянку виконав, а от бувати почав частіше, бо влітку Зеленський переїхав у ту ж заміську резиденцію в Конча-Заспі.

Наприкінці минулого року майже 200 тисяч гривень з державного бюджету було витрачено на аварійно-відновлювальні роботи і поточний ремонт саме цього будинку.
Гроші йдуть і на Офіс президента. На прес-марафоні Зеленський пообіцяв: у 2020 витрати на канцелярію не збільшать.
Катерина Пітєніна говорить: "І справді, витрати у фінальній версії бюджету не збільшили, але вже зараз є проект бюджету на 2021 рік, і там витрати бюджету збільшені, але президент не обіцяв, що на 2021 рік не будемо збільшувати".
Чи давати більше грошей Офісу президента, вирішуватиме Верховна Рада. Вона ж допомогла Зеленському виконати ще кілька обіцянок: закони про легалізацію грального бізнесу та ринок землі.
Журналіст Данило Мокрик каже: "Ринок землі – позитив умовний, тому що він ще не запрацював".
Запрацював, хоч і з перебоями, закон про зняття депутатської недоторканності, яким президент особливо пишається.
"Закон прийняли, проголосили: "Ура, ми зняли". А як треба зняти з Юрченка – ні, цього не можуть зробити. Тиснули тиждень з Юрченком. Добре, дали команду, тоді дозволили", – каже журналіст Юрій Бутусов.
А от дозволу на розслідування справ щодо найближчого оточення президента досі немає. Хоча на марафоні президент пообіцяв: якщо хтось із команди порушить закон – звільнятиме.
Журналіст британського BBC Cтівен Cакур Зеленському сказав: "Мені здається, що коли йдеться про ваш хрестовий похід проти корупції, ви зробили прямо протилежне".
На це гарант відповів: "Ще не закінчився мій президентський строк. В мене попереду все ж три з половиною роки".
..на виконання усіх обіцянок. Зеленський запевняє: йому потрібен час. А от хто його не має – президентські кадри. З результатами чи без, декотрі з посад ішли через пів року. Так було з першим урядом, так сталося і з генпрокурором Русланом Рябошапкою.
Журналіст Стівен Сакур сказав: "Пів року, пане президент. Людина лише почала працювати, а ви її звільняєте!"
На це Зеленський відповів: "Немає, немає часу, розумієте? Ось і все".
Лояльний до себе, та категоричний до інших, право на помилку залишає лише за собою та найближчими до себе. Володимир Зеленський за півтора року на посаді змінився. Став обережнішим: менше спілкується зі ЗМІ, і вже в рази менше роздає обіцянок. Тим часом запитань до президента в людей більшає. Бо наговорив він за цей час чимало.
Ірина Сисак, Анна Кудрявцева, "Підсумки тижня"