43 обіцянки Зеленського: що озвучував гарант на рекордному прес-марафоні, що виконав та що провалив

Володимир Зеленський 5 канал / Час. Підсумки тижня
Володимир Зеленський за півтора року на посаді змінився. Став обережнішим: менше спілкується зі ЗМІ, і вже в рази менше роздає обіцянок

Президент України Володимир Зеленський під час офіційного візиту до Лондона дав інтерв'ю програмі BBC HARDtalk.

Ведучий Стівен Сакур розпитав українського президента, як його справи. І головне – чи вдалося йому виконати ті обіцянки, які він дав українцям. Зазначу, що британський кореспондент досить різко коментував політику Зеленського. Зауважив, що той не виконує власні передвиборчі обіцянки, згортає реформи і переслідує п’ятого Президента Порошенка. Але сам Зеленський упевнений, що все йде за планом. Просто, щоб виконати все наобіцяне, йому потрібен час.

Наші журналісти теж вирішили проаналізувати обіцянки гаранта і послідовність його заяв. І зробили ми це, згадавши одне президентське інтерв’ю, щоправда 14-годинне. Торік у жовтні глава держави влаштував прес-марафон для журналістів.

Зробити все за рік Володимиру Зеленському не вдалося. Жовтень 2019-го. Після кількох місяців дорікань від журналістів, президент Зеленський збирає прес-марафон. 300 журналістів, понад пів тисячі запитань.

"Я, як Жан Клод ван Дам, – в розтяжці", – говорив тоді президент.

Пресмарафон президента
Пресмарафон президентафото YouTube

Рекордні 14 годин розмови зі ЗМІ. І майже пів сотні розданих обіцянок.

Катерина Пітєніна, головна редакторка аналітичного порталу "Слово і діло", згадує: "Було дуже багато обіцянок, ми нарахували 43".

За півтора року від рекордних 73-х % підтримка президента впала. На половину.

Стівен Сакур, журналіст британського BBC, в інтерв'ю констатував: "Зараз ваші рейтинги, згідно з опитуваннями, близько 35%. Ви втратили надзвичайно велику підтримку…".

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський5 канал / Час. Підсумки тижня

...і, здається, самоконтроль, бо на це запитання Зеленський безцеремонно сміється в обличчя журналісту BBC.

Данило Мокрик, журналіст-розслідувач проєкту Bihus.info, каже: "Реакція Зеленського дивувала своєю недоречністю і бажанням заперечити очевидні речі".

Головна редакторка інтернет-видання "Букви" Тетяна Ніколаєнко каже: "Президент від людини, якій ще не було ні за що соромно у вересні жовтні 2019-го, яка несла за собою лише вантаж сподівань суспільства, зараз людина, якій треба відповідати на дуже багато неприємних запитань".

Одне з них – війна на сході. Домовлятися про мир саме у Мінському процесі Зеленський не хотів. Обіцяв – формат змінюватиме. Через рік позиція не така категорична.

"Ми йдемо за Мінськом", – каже Зеленський.

Юрій Бутусов, головний редактор сайту "Цензор.нет", говорить: "Зеленський каже, що він нічого не хоче повторювати з часів минулого президента, а от тут ми бачимо, що якраз за Мінські угоди він тримається обома руками".

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зазначає: "Ми працюємо в нинішній реальності Мінського процесу, і якщо піднімати розмови про те, що давайте придумаємо щось нове, можна втратити те, що є".

Із того, що є – Нормандська зустріч. Обіцяв – і минулого грудня четвірка таки зустрілася. Але за столом, попри обіцянки, про окупований Крим, – ані слова.

Нормандська зустріч
Нормандська зустріч5 канал / Час. Підсумки тижня

Катерина Пітєніна каже: "Президент обіцяв порушувати питання Криму в Нормандському форматі. Коли ж була зустріч учотирьох, то він цього питання не порушував".

Водночас, аби повернути окуповані території, як і рік тому, нині Зеленський переконаний – домовитися з Путіним вдасться: "Я вірю в це. В іншому випадку я би не йшов у президенти України".

І якщо про бажання домовлятися із кремлівським ворогом президент говорить відкрито, то на запитання, чи має спільні справи з українськими олігархами – щоразу відхрещується. Обіцяв – впливати на нього точно не будуть: "Я – не маріонетка Коломойського".

"Є така видима частина айсберга, а є прихована. З одного боку приймаємо анти-Коломойський, бо нам МВФ не дає грошей, з іншого Ігор Валерійович отримує якісь певні реімбурсації з бюджету, отримує контроль над Центренерго", – зауважує Тетяна Ніколаєнко, головна редакторка інтернет-видання "Букви".

А Юрій Бутусов нагадує: "Перший помічник Сергій Шефір їздить на доповіді до олігарха Коломойського, до олігарха Ахметова, звітує перед ними, домовляється з ними. Звичайно, все це робиться винятково зі згоди самого президента".

Про те, що людина Зеленського їздила на зустріч до колишнього спонсора Партії регіонів, показала програма журналістських розслідувань "Схеми".

Сергій Шефір
Сергій Шефір5 канал / Час. Підсумки тижня

"Я живу в квартирі. Резиденцію продавати ми не будемо, вона залишиться. Я там не буваю", – говорив Зеленський у жовтні 2019 року.

Не продавати обіцянку виконав, а от бувати почав частіше, бо влітку Зеленський переїхав у ту ж заміську резиденцію в Конча-Заспі.

Резиденція президента
Резиденція президентаСхеми: корупція в деталях

Наприкінці минулого року майже 200 тисяч гривень з державного бюджету було витрачено на аварійно-відновлювальні роботи і поточний ремонт саме цього будинку.

Гроші йдуть і на Офіс президента. На прес-марафоні Зеленський пообіцяв: у 2020 витрати на канцелярію не збільшать.

Катерина Пітєніна говорить: "І справді, витрати у фінальній версії бюджету не збільшили, але вже зараз є проект бюджету на 2021 рік, і там витрати бюджету збільшені, але президент не обіцяв, що на 2021 рік не будемо збільшувати".

Чи давати більше грошей Офісу президента, вирішуватиме Верховна Рада. Вона ж допомогла Зеленському виконати ще кілька обіцянок: закони про легалізацію грального бізнесу та ринок землі.

Журналіст Данило Мокрик каже: "Ринок землі – позитив умовний, тому що він ще не запрацював".

Запрацював, хоч і з перебоями, закон про зняття депутатської недоторканності, яким президент особливо пишається.

"Закон прийняли, проголосили: "Ура, ми зняли". А як треба зняти з Юрченка – ні, цього не можуть зробити. Тиснули тиждень з Юрченком. Добре, дали команду, тоді дозволили", – каже журналіст Юрій Бутусов.

А от дозволу на розслідування справ щодо найближчого оточення президента досі немає. Хоча на марафоні президент пообіцяв: якщо хтось із команди порушить закон – звільнятиме.

Журналіст британського BBC Cтівен Cакур Зеленському сказав: "Мені здається, що коли йдеться про ваш хрестовий похід проти корупції, ви зробили прямо протилежне".

На це гарант відповів: "Ще не закінчився мій президентський строк. В мене попереду все ж три з половиною роки".

..на виконання усіх обіцянок. Зеленський запевняє: йому потрібен час. А от хто його не має – президентські кадри. З результатами чи без, декотрі з посад ішли через пів року. Так було з першим урядом, так сталося і з генпрокурором Русланом Рябошапкою.

Журналіст Стівен Сакур сказав: "Пів року, пане президент. Людина лише почала працювати, а ви її звільняєте!"

На це Зеленський відповів: "Немає, немає часу, розумієте? Ось і все".

Лояльний до себе, та категоричний до інших, право на помилку залишає лише за собою та найближчими до себе. Володимир Зеленський за півтора року на посаді змінився. Став обережнішим: менше спілкується зі ЗМІ, і вже в рази менше роздає обіцянок. Тим часом запитань до президента в людей більшає. Бо наговорив він за цей час чимало.

Ірина Сисак, Анна Кудрявцева, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Пацієнти в коридорах: чому українські лікарні не справляються з потоком хворих на COVID-19
Наступний матеріал
Геополітична бомба: що відбувається в Нагірному Карабасі
Loading...