Пацієнти в коридорах: чому українські лікарні не справляються з потоком хворих на COVID-19

Максим Степанов 5 канал / Час. Підсумки тижня
У лікарнях України не вистачає місць для хворих на коронавірус

Під зав’язку. Це про заповненість ліжок в українських лікарнях хворими на коронавірус. Міста облаштовують додаткові приміщення для госпіталізації, але кількість пацієнтів щодня стрімко зростає. Лікарняні ліжка по всій країні для хворих заповнені більш як на 60%. Найгірша ситуація на сході – в Донецькій та Луганській областях. Не відстає від антилідерів Одеська область – лікарні заповнені майже на 80%. На Хмельниччині та Чернігівщині теж критична ситуація. Київ – трохи більше ніж 70%.

І ще один момент. У країні в усіх областях, крім Кіровоградської, перевищено показник захворюваності на 100 тис. населення. Він має бути не вище 40, а нині в середньому по Україні становить 187. Ось така невтішна статистика, а разом із нею і неоптимістичні прогнози для тих, хто захворів на коронавірус. Готуйтеся вивертати кишені, не покладайтеся на державу й не чекайте, що лікуватимуть вас безоплатно. Про це – в сюжеті "Підсумків тижня".

Довжелезні черги зі швидких під лікарнями. Бригад не вистачає. На виклики їдуть з інших областей. Пацієнти лежать у пітьмі посеред коридорів, палати заповнені. В Одесі хворим відмовляють у госпіталізації. Кисневі балони за пацієнтам медики носять на плечах. У деяких медзакладах лікувати просто нікому. Пандемія набирає обертів. Лікарні не можуть впоратися з потоком недужих, і далі краще не буде.

"Лікарні відмовляють пацієнтам уже. Це відбувається навіть у Києві", – наголосила виконавча директорка фонду "Пацієнти України" Інна Іваненко.

"Ми просимо всіх дотримуватися критеріїв госпіталізації. І не потрібно це сприймати суб’єктивно, що мені відмовили. У лікарні везуть тих, кому потрібно, щоб їм там надавали медичну допомогу", – зазначив головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Лікарня, Хмельницька область
Лікарня, Хмельницька область5 канал / Час. Підсумки тижня

Однак у деяких лікарнях надати цю допомогу пацієнтам нікому. Надії на державу мало. Медики просять допомоги у волонтерів. Скільки загалом в Україні залишилося вільних ліжок у ковід-лікарнях, невідомо. Влада на місцях, уряд і міністерство озвучують різні цифри.

"Зараз багато хто розганяє якусь "зраду", що немає більше ліжок у наших лікарнях для лікування хворих на COVID-19. Це неправда", – заявив міністр охорони здоров'я Максим Степанов.

Кисневі концентратори волонтери безкоштовно віддають в оренду хворим. Ця техніка допомагає недужим дихати.

"Зараз ми розуміємо, що потрібно допомагати тим, хто залишився вдома. З лікарнями держава вже має якось розібратися. Був великий проміжок часу, величезний, за який не було зроблено нічого", – розповіла волонтерка Леся Литвинова.

Про забезпечення лікарень киснем влада заговорила лише тепер. І це на 8-му місяці пандемії коронавірусу. У офісі президента провели екстрену нараду. Також вирішили розгорнути великі інфекційні госпіталі у Маріуполі, Одесі та Києві. Схожі ще навесні приймали пацієнтів на стадіонах, наприклад, Бразилії та Іспанії. Утім, поки в жодному місті не знають, як саме, за які гроші й коли ці госпіталі розгортатимуть.

Лабораторія
Лабораторія5 канал / Час. Підсумки тижня

"Коли президент називає себе майстром спорту по боротьбі з ковідом, то він або лукавить, або проявляє граничний рівень своєї некомпетентності", – зазначив колишній заступник міністра охорони здоров'я Олександр Лінчевський.

Державним лабораторіям украй не вистачає оперативності. На результати подекуди доводиться чекати по 5-7 днів. А іноді вони приходять занадто пізно. Таке трапилося в Маріуполі з 83-річним пенсіонером, який очікував медичного висновку майже тиждень. Аби розвантажити державні лабораторії, уряд вирішив співпрацювати з приватниками. На це виділили 100 млн грн. Утім, такої суми, порахували в найбільшому в Україні пацієнтському фонді, вистачить максимум на тиждень. Більше грошей у держави є, але витрачає вона їх не на медицину.

"У коронавірусному фонді є 66 млн грн. Це величезна сума. Половину коштів уже витратили, половина забюджетована за іншими міністерствами. І в основному не за Міністерством охорони здоров’я", – уточнила Іваненко.

Коштів на боротьбу з COVID-19 достатньо, запевняють в уряді. І продовжують обіцяти кожному пацієнту безкоштовне лікування.

"Держава витрачає на один випадок лікування від 20 до 40 тис. грн. Це все залежить від стану, в якому перебуває пацієнт, там є коефіцієнти", – заявила речниця Національної служби здоров'я Тетяна Бойко.

Але реальність інша. Сергій Бортник перехворів коронавірусом у серпні. Лікувався в Києві. Чоловік лежав у реанімації два тижні. Всі медикаменти купувала родина пацієнта.

"Ліки купували на чорному ринку, вони коштували 115 тис. грн три флакончики. Це дуже дорого, все інше коштувало десь 25 тис. грн", – розповів він.

Лабораторія
Лабораторія5 канал / Час. Підсумки тижня

І такі випадки не поодинокі. Схожа ситуація трапилася й у Маріуполі.

"Із таким діагнозом ліки не видаються взагалі. Тобто поки мої родичі не принесли медикаменти, ніякого лікування не було. О першій я потрапив до лікарні й першу ін’єкцію мені зробили о 21:00" – наголосив пацієнт Олексій Леонтьєв.

У лікарнях скаржаться, що їм виділяють замало грошей.

"Вартість одного медикаментозного дня становить від 2 до 2,5 тис. грн. У реанімації вартість лікування пацієнта становить 5-6 тис. грн", – розповів директор Львівського Центру легеневого здоров’я Любомир Рак.

Страшний сон лікарів: після місцевих виборів пацієнтів стане ще більше. Понад 10 тис. хворих щодня в листопаді прогнозує Київська школа економіки. І ситуація, яку була навесні в Італії, може стати українською реальністю. Збільшення хворих восени уряд прогнозував ще кілька місяців тому. Згаяний чиновниками час тоді тепер коштуватиме людських життів.

Сергій Барбу, Сергій Клименко, Іван Лємєхов, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Останні листи Марії-Антуанетти: що перед стратою королева писала близьким людям
Наступний матеріал
43 обіцянки Зеленського: що озвучував гарант на рекордному прес-марафоні, що виконав та що провалив
Loading...