Лікарня
Лікарня 5 канал

Українська вакцина проти COVID-19: що відомо про фінансування, виробництво та випробування

Читайте по-русски
Розробки президент Зеленський анонсував ще тиждень тому і назвав їх "унікальними"

Перша вакцина проти коронавірусу може з'явитися вже у квітні. Таке припущення зробила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Водночас в Україні вже другий тиждень поспіль обговорюють українську вакцину, яку анонсував президент, а гроші на розробку пообіцяв міністр охорони здоров'я. Отож, на якій стадії дослідження Україна і коли та від кого чекати препарат – кореспондентка "5 каналу" Евеліна Михайленко розкаже.

Вузький коридор без вікон ледь уміщує журналістів. Щільно, у декілька рядів і камери операторів. Пів години у тисняві. Із засобів захисту: маски та халати, видані на вході. Запитань у журналістів чимало. Адже учений звітує про прототип вакцини від коронавірусу. Його українські науковці розробляли пів року.

"Отримали білок, визначили його імуногенність, токсичність, як він себе поводить в організмі. На різних тваринах: миші, кролі", – розповідає Микола Співак, голова наглядової ради компанії-розробниці, член-кореспондент НАН України.

Ці розробки президент Зеленський анонсував ще тиждень тому і назвав їх унікальними. А Міністерство охорони здоров'я пообіцяло гроші на винайдення препарату проти коронавірусу.

"Я вважаю, що в повному обсязі ми профінансуємо це з боку держави, а саме – виготовлення цієї вакцини. Це буде коштувати більше 100, 150 мільйонів гривень", – зазначає Максим Степанов, міністр охорони здоров’я.

Цих грошей розробники ще в руках не тримали. Їх поки що лише пообіцяли виділити. Але науковець уже констатує: їх не вистачить на всі етапи випробувань. Адже у світі на створення вакцини йдуть мільярди.

"За ці гроші ми закінчимо доклініку і, можливо, зробимо першу фазу клінічних досліджень", – говорить Микола Співак, голова наглядової ради компанії-розробниці, член-кореспондент НАН України.

На уточнення, що Україна не зможе виділити мільярд доларів, щоб довести вакцину до фіналу, він відповідає: "Не зможе".

Щодо результату, на якій розраховують, він каже: "Я ж вам сказав: ми працюємо з вченими багатьох країн. Я як науковець підтримую зв'язки".

Заручившись підтримкою держави та зв'язками з іноземними колегами, розробники прогнозують: препарат буде готовий вже через рік. Але досі в Україні не було потужностей для створення взагалі будь-якої вакцини, підсумовує колишній заступник міністра охорони здоров'я.

"Представники влади чи президент обманюють нас. У нас немає такої можливості зробити так швидко новий препарат. Це так не працює. Ми не можемо лише через обіцянку президента взяти і полетіти на Марс через місяць, два три. Для цього потрібні лабораторії, технології і для цього потрібен час, щоби цей препарат був ефективний і безпечний. Для цього потрібен і час, і гроші, і можливості лабораторні. Для цього потрібні фахівці. Це не так просто не працює", – каже Олександр Лінчевський, заступник міністра охорони здоров’я (2016-2019).

Над вакциною в Україні працюють і львівські науковці. Раніше вони отримали грант на 10 мільйонів гривень. От тільки коли вона буде готова, не беруться анонсувати. Самі випробування можуть тривати до двох років.

Олександрівська лікарня. Із початком пандемії одна з перших почала приймати хворих на коронавірус. Недужих стає щодень більше, а вільних ліжок меншає. І не лише тут, а й в інших лікарнях.

І сповільнити ці темпи, кажуть експерти, зможе лише вакцина. У світі близько двох сотень вакцин у розробці. До прикладу, Ізраїль уже розпочинає клінічні дослідження на людях. До випробувань планують залучити більш як тисячу добровольців.

"Цю вакцину вже протестували на тваринах, зокрема на свинях. Ви знаєте, ця тварина наближена до людини. Все було добре. Проблема в тому, це тестування потребує часу. І воно не буде готове до літа. Але добра новина в тому, що, хоч Ізраїль і не буде першим у винайденні вакцини, але ми будемо першими у винайденні вакцини однієї дії", – каже Джоель Ліон, надзвичайний і повноважний посол Ізраїлю в Україні.

Тоді коли Україна лише робить перші кроки, до останнього етапу випробування вакцини вже перейшли десять іноземних розробників. Тож найімовірніше, на щеплення від коронавірусу найшвидше дочекаємося з-закордону.

"Україна увійшла до переліку 92 країн, які можуть сподіватися на фінансову допомогу. І тут або вакцина буде надана безоплатно для покриття 20% населення країни, або співоплата. Але про це стане відомо пізніше", – говорить Федір Лапій, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО ім. П. Л. Шупика.

Водночас президентка Єврокомісії припустила, що перша вакцина у країнах Європейського Союзу з'явиться в квітні наступного року.

Евеліна Михайленко, Ганна Кудрявцева, "5 канал"

Попередній матеріал
На Тернопільщині інспектори ВООЗ оцінили підготовленість медзакладів до боротьби з COVID-19
Наступний матеріал
Карикатура на президента Туреччини в Charlie Hebdo: реакція Ердогана та відповідь Макрона
Loading...
В Україні вкотре змінили стандарти лікування COVID-19

В Україні вкотре змінили стандарти лікування COVID-19

Почалося з покашлювання: у Вінниці коронавірус забрав життя лікаря та його родини

Почалося з покашлювання: у Вінниці коронавірус забрав життя лікаря та його родини

Кабмін дозволив витратити кошти з коронавірусного фонду на виробництво серіалів

Кабмін дозволив витратити кошти з коронавірусного фонду на виробництво серіалів

МОЗ просить виділити майже 2 млрд грн для нового методу тестів на COVID-19

МОЗ просить виділити майже 2 млрд грн для нового методу тестів на COVID-19

Німеччина запроваджує "м'який локдаун" через ситуацію з COVID-19

Німеччина запроваджує "м'який локдаун" через ситуацію з COVID-19

Переповнені лікарні та нестача медперсоналу – яка ситуація з COVID-19 у Сєвєродонецьку

Переповнені лікарні та нестача медперсоналу – яка ситуація з COVID-19 у Сєвєродонецьку