Ілюстративне фото
Ілюстративне фото http://www.historyworlds.ru

Безіменне диво і крокодил: як у Києво-Печерській Лаврі опинились древні єгипетські мумії

Як муміфікована єгиптянка опинилася серед печерських монахів – археологи губляться в здогадках. Ще більше питань – стосовно муміфікованого крокодила

Єгипетські мумії – у Києво-Печерській Лаврі. Жінка і крокодил, та ще саркофаги, датовані XI століттям до нашої ери, – тривалі роки покоїлися у фондосховищах Києво-Печерського заповідника. Знахідка не є сенсацією – ці давньоєгипетські раритети виставляли напоказ за радянських часів, коли на території Лаври діяв Музей атеїзму. Тепер їх дістали знову і уже у Міжнародний день музеїв, 18 травня, обіцяють киянам доступ до мумій.

"При звіренні було віднайдено древньоєгипетську мумію, яка лежала на також мумії великого крокодила", – виступає перед пресою міністр культури України Євген Нищук. І мумія лежала в намолених стінах Києво-Печерської Лаври. Це настільки шокувало міністра культури, що жінку й крокодила вирішили показати всім. Чи жінка – то, насправді, ще не ясно. І з якого століття теж – чи то з XI до нашої ери, чи то з VII. Але дуже ефектна – єгиптологи оцінили.

Єгипетські мумії в українських археологічних музеях є – в Одесі та у Львові – але там тільки фрагменти тіл. А лаврська єгиптянка на диво цілісна, хоч і лежить не у своєму саркофазі. І поки що безіменна.

Як муміфікована єгиптянка опинилася серед печерських монахів – археологи губляться в здогадках. До 20-х років XX століття вона навряд чи була в Києві. Найвірогідніше, прибула до столиці з іншого міста. Як окраса чиєїсь приватної колекції. За радянських часів мумії виставляли в Музеї атеїзму на території Лаври. І археологи їх пам'ятають.

Та кажуть, тоді більше не на жінку задивлялися, а на крокодила. Єдиний в Україні і один із кількох у Європі муміфікований крокодил більш як півтора метра завдовжки. Священна тварина одного з давньоєгипетських богів. Над цим плазуном в давні часи єгиптяни проводили культові обряди. Тепер він у Києво-Печерській Лаврі.

У мережі з'явились унікальні фото мумії, знайденої на території Києво-Печерської лаври

Єгипетська мумія
/
Єгипетська мумія
Єгипетська мумія
/
Єгипетська мумія
Єгипетська мумія
/
Єгипетська мумія
Єгипетська мумія
/
Єгипетська мумія
Єгипетська мумія
/
Єгипетська мумія
Єгипетська мумія
/
Єгипетська мумія

"Їх тримали при храмі. Після того як ця тварина вмирала, її муміфікували і ховали на спеціальному некрополі. На всю Італію є три чи два крокодили такого рівня і такого розміру – в Туринському музеї, і в музеї Неаполя є ще один. Все. Один великий крокодил є в Британському музеї, вони ним дуже пишаються", – розповідає старший науковий співробітник Інституту сходознавства НАН України доктор історичних наук Микола Тарасенко.

Серед цінних скарбів ще й два розписані саркофаги – чоловічий і жіночий. Чи залишиться це все у Лаврі назавжди – поки що невідомо. Але 18 травня, у Міжнародний день музеїв, мумії покажуть усім охочим. У Лаврській дзвіниці.

Ольга Петрів та Ян Доброносов, "5 канал"

Попередній матеріал
СБУ заборонила в'їзд до України голлівудському актору
Наступний матеріал
Тандіт: 128 українців перебувають у заручниках у бойовиків, ще десятеро ув'язнені в РФ
Loading...

Мінкульт: Окупанти у Криму запланували "розібрати на камінці" унікальну археологічну знахідку

В Аргентині знайшли яйця з ембріонами динозаврів

"Меч Вікінга": тисячолітній український артефакт востаннє показали перед початком реставрації

Китайські археологи знайшли кістки крокодилів віком майже 3 тис. років

У лісах Бразилії археологи виявили сотні земляних структур, схожих на Стоунхендж

У Єгипті дослідники натрапили на прадавню гробницю "воістину відомого писаря"