Реквієм до 75-х роковин геноциду кримських татар відбувся у Києві
Реквієм до 75-х роковин геноциду кримських татар відбувся у Києві Facebook / Olga Vlasenko

"Це важка дата для нас": у Києві відбувся реквієм до 75-х роковин геноциду кримських татар – всі подробиці

Читайте по-русски
Жалобний мітинг на Майдані Незалежності відвідали сотні людей. Це як кримські татари, що приїхали в скорботний день із окупованого Криму, так і небайдужі кияни

Під дулами автоматів люди змушені були залишити рідні домівки. Майже 200 тисяч кримських татар депортували з території півострову в 1944-му. Примусове переселення тривало усього два дні і завершилося 20 травня. Сьогодні 75-ті роковини геноциду кримськотатарського народу.

З нагоди сумної дати в столиці відбувся вечір-реквієм. У середмісті столиці вшанували жертв геноциду кримськотатарського народу. Жалобний мітинг на Майдані Незалежності відвідали сотні людей. Це як кримські татари, що приїхали в скорботний день із окупованого Криму, так і небайдужі кияни. Учасники акції з собою принесли малюнки, на яких зобразили український півострів, а також плакати "Криму – статус кримськотатарської автономії у складі України". Також на головні й площі міста сьогодні майоріли кримськотатарські та українські прапори. Символічно на знак вшанування на стяги пов'язали чорні жалобні стрічки. Захід розпочали із хвилини мовчання та молитви за загиблими. Люди, що прийшли на жалобний мітинг проводять паралелі між сьогоденням та минулим століттям. Журналіст "5 каналу" Мирослав Солонар розкаже більше.

У домівки їхніх рідних 75 років тому прийшли люди зі зброєю. Сказали взяти все необхідне і загнали людей у товарні поїзди. Для учасника бойових дій на Сході України Рустема Аблятіфа, демобілізованого військовослужбовця ЗСУ, цей день сповнений суму та жаху.

"Важкий день для нас насправді психологічно, тому що ми згадуємо наших батьків, от як депортували мою маму, нашого тата, в яких умовах вони були і як вони поверталися", – каже чоловік.

Рустем зізнається, він не міг подумати, що ця історія повториться уже з його поколінням. У 2014-му він зі своїми побратимами залишив півострів і взяв до рук автомат.

"Починаючи з 2014-року і до зараз наші воїни воюють. Я особисто воював в Луганській та Донецькій областях", – розповідає ветеран.

У Києві відбувся реквієм до 75-х роковин геноциду кримських татар – всі подробиці
У Києві відбувся реквієм до 75-х роковин геноциду кримських татар – всі подробиці5 канал

Військовослужбовці, родини постраждалих кримців, дипломати та посадовці прийшли на вечір-реквієм, аби вшанувати жертв геноциду кримськотатарського народу. У 1944-му радянська влада примусово виселила майже 200 тисяч кримських татар.

Рефат Чубаров, голова меджлісу кримськотатарського народу, сказав: "Як і 230 років тому, так 75 років тому, 5 років тому в лютому-березні 2014 року зло і ненависть до корінного народу Криму приниження і залякування людей їх вбивства знову прийшли на кримську землю з Росії".

Кримськотатарський народ, як корінний народ України на законодавчому рівні повинен отримати невід'ємне право на самовизначення у складі незалежної Української держави. Про це сказав Президент і нагадав сумну статистику 75-річної давнини.

"Тільки протягом року від голоду, від хвороб, від виснаження в місцях заслання загинуло понад 30 тисяч кримських татар, але ж реальний розмір втрат важко встановити, бо як робилася офіційна статистика в Радянському Союзі не слід вже й нагадувати", – сказав Порошенко.

Українська співачка Джамала виконала свою відому пісню "1944".

У Києві відбувся реквієм до 75-х роковин геноциду кримських татар – всі подробиці
У Києві відбувся реквієм до 75-х роковин геноциду кримських татар – всі подробиці5 канал

В цей день вона розповіла: "Я все життя знала, що 18 травня – це особиста дата для нашої сім'ї, для нашої родини, тому що моя прабабуся втратила дитину під час депортації".

Додамо, що у столичному експоцентрі відкрився мистецький проект "Вкрадений Крим. Історія депортації".

"Наша одна із ключових інсталяцій називається "посмішка Сталіна". Мене ж не просто так попросили. Адже з одного боку це іронія, аби підкреслити увесь той жах суперечливості тоталітарної системи", – каже Анастасія Гайдукевич-Качуро, куратор проекту "Вкрадений крим. Історія депортації".

За допомогою мистецтва і сучасних цифрових засобів трагедія кримських татар сприймається ще гостріше. Триватиме цей мистецький проект в експоцентрі до 27 травня.

У Києві відбувся реквієм до 75-х роковин геноциду кримських татар – всі подробиці
У Києві відбувся реквієм до 75-х роковин геноциду кримських татар – всі подробиці5 канал

Мирослав Солонар, "5 канал"

Попередній матеріал
Із молитвою і в супроводі окупаційних силовиків: як вшановували пам'ять жертв депортації в анексованому Криму – відео
Наступний матеріал
Швидкісні повороти та слалом на "запорожцях": у Черкасах студенти взяли участь у незвичайних перегонах "Автоакадемії"
Loading...