Кіоски, що створюють суцільні перепони на шляху незрячих людей. На кінцевій зупинці 45-го маршруту автобуса, що поблизу станції метро "Дарниця", вже багато років стоять МАФи. Саме повз них пролягає шлях на роботу – підприємство "УТОС" – людей з вадами зору. І якщо звичайні пішоходи можуть обійти кіоски, то незрячі опираються лише на пам'ять. Таких людей у столиці – понад 4 тисячі. Чому МАФи, які заважають незрячим, не демонтують уже багато років, з'ясовувала Наталка Юрчук.
"Заходжу на зупинку на Закревського, там зробили тактильну плитку. Сюди вже далі йти не можна, тому що там уже проїжджа частина", – пояснює Вікторія Герасименко.
Жінка незряча від народження. Щодня вона їде на роботу наосліп. З масиву Троєщина Вікторія добирається автобусом до метро Дарниця. Там жінці треба пересісти на інший громадський транспорт. Однак попереду –суцільні перешкоди.
Заважає незрячим і кіоск, що стоїть упритул до зупинки громадського транспорту, в якому продають аксесуари для мобільних телефонів. Два роки тому Господарський суд зобов'язав "Київпастранс" його демонтувати. Марно.
Із незаконно встановленими МАФами, що поблизу метро Дарниця, активісти та правозахисники ведуть боротьбу вже більш як 10 років. За цей час два кіоски демонтували. А інвестор облаштував зупинку, зокрема, поклав тактильну плитку та встановив поручні. Однак за 10-метрів від зупинки залишився кіоск із надписом "Продукти". Його розташування суперечить низці нормативних актів, зокрема, державним будівельним нормам, кажуть юристи.
"Київпастранс" посилається на те, що із власниками кіосків укладені договори інвестиційні, договори пайової участі. Коли Київська міська рада і виконавчі органи дуже ефективно борються з приватними підприємцями, коли йдеться про комунальні підприємства, виконати навіть законне рішення суду не вдається", – пояснює представник громади в суді Віктор Кобилянський.
"Зупинку не було облаштовано засобами орієнтації для осіб, які є інвалідами зору, не було розчищено шляху від станції метро "Дарниця". Це передбачено будівельними нормами, правилами, їх дуже багато", – запевняє представниця "Українського товариства сліпих" у суді Інна Бойчук.
У двох столичних Департаментах – благоустрою та містобудування й архітектури – відповіли: кіоск, що впритул до зупинки, має договір пайової участі та інформаційний талон. Мовляв, він має "табу" на демонтаж. При цьому додали:
"Щодо іншої тимчасової споруди – кіоск "Продукти" – то у зв'язку з відсутністю проектно-дозвільної документації на його розміщення, Департамент міського благоустрою доручив комунальному підприємству демонтувати МАФ", – зазначено в заяві.
Такими обіцянками громаду "годують" уже багато років, – стверджують правозахисники. Ба більше, нещодавно майже впритул до кіоску "Продукти" встановили ще один – з вивісками "Свіжий хліб" і "Молоко". Телефонуємо орендарю. Він запевняє, що МАФ не порушує норм Кабміну і що талон отримав від Департаменту.
Таким поясненням не ймуть віри представники "УТОСу". І вже подали позов до Господарського суду, щоб анулювати договір пайової участі цих МАФів.
Наталка Юрчук, Анна Кудрявцева, Олексій Іванченков, "5 канал"