Київський Поділ – місце унікальних знахідок часів Київської Русі. Там археологи знайшли писанку, яка майже уціліла й донині. Зроблена вона з кераміки і прикрашена орнаментом, який нагадує павутиння. Цю техніку розпису використовують і донині. Що символізувала писанка тисячі років тому, розкаже Олена Махно. Їй пощастило одній з перших побачити цінну знахідку.
Коли уперше світ побачила українська писанка, науковцям сказати важко.
"Питання в тому, що ще з ранньої бронзи ми знаходимо і керамічні, і глиняні, і кам'яні яйця", – говорить провідний науковий співробітник музею історії Києва Аліна Сушко.
Масові ж знахідки археологів припадають на період Київської Русі. Саме писанки цього часу більш схожі на сучасні. А от виготовляли їх не з яєць, як звикли ми. А із залишків матеріалів, які використовували для виробництва керамічних плит.
Техніка розпису – не складна: майстри наносять геометричні лінії по спіралі. Потім доповнюють їх краплями, які протягують вздовж усього виробу. Так прикрашають і сучасні речі.
"Це усе відносно і обережно ми можемо говорити, що в сучасному писанкарстві подібний орнамент символізує пробудження весни. Сосенка його називають", – каже Аліна Сушко.
А от виготовити писанку було вже складно. Це робили лише досвідчені майстри.
"Гончар зліплював кульку, з неї чашечку. А потім певними рухами зліплював кінці, але до кінця не закривав. Вона така пустотіла, пола. а в середину клав ще одну керамічну кульку", – каже Аліна Сушко.
Тому писанками прикрашали інтер'єр, ними бавилися і діти. Таке задоволення могли дозволити лише одиниці. Давньоруська керамічна іграшка – не обов'язково атрибут, це такий можна сказати символ достатку. Водночас, історики не виключають, і ритуальне значення штучних яєць.
"Люди намагалися зберегти певні свої якісь язичницькі традиції. Якраз відтворення шумового ефекту, і це говорить про те, що якраз завдяки шумовому ефекту могли вберегти себе від певних злих духів. Тобто ми знаємо і на сьогодні певні такі мерехтіння. А от якраз писанка і форма яйця говорить про символ життя", – каже Аліна Сушко.
Писанки часів Київської Русі археологи знаходили і в Західній Європі. Туди вони потрапили завдяки активній активній торгівлі.
Востаннє українські археологи відкопали писанку часів Київської Русі торік на Подолі. Натрапити на таку знахідку – це вдача. Адже досі під руку копачів історії на сучасній території Київської Русі потрапило лише зо дві сотні.
Олена Махно, Олексій Іванченков, "5 канал"