Дніпро
Дніпро 5 канал

Екологи б'ють на сполох: чому міліє Дніпро та які можуть бути наслідки

Читайте по-русски
Вода з Дніпра забезпечує дві третини території України

Прогулянка Дніпром пішки. Такою може стати реальність для головної водної артерії країни вже за декілька років. Зокрема, на одній із ділянок у столиці вже подекуди з'являються піщані острівці. Чому міліє річка і чи буде Дніпро в майбутньому широким та могутнім – дізнавалася кореспондентка "5 каналу" Олена Рибінська.

"Не кожна пташка долетить до середини Дніпра!" – писав класик Микола Гоголь два століття тому. А вже нині знімальна група "5 каналу" посеред Дніпра по коліно у воді. Екологи та вчені б'ють на сполох – у головній водній артерії країни з'явилися майже шість десятків мілин і невдовзі вони можуть стати островами.

Замість 15% допустимих – Дніпро та Канівське водосховище вже вдвічі перевищують показник мілин у воді. Це призведе до того, що за декілька років річкою можна буде гуляти пішки. Тому й пресконференцію вже всьоме проводять просто посеред русла. Там і розповідають про причини обміління.

"Перше – фосфати потрапляють до води, із мийних засобів. Дніпро заростає, водорості гальмують стоки тверді і Дніпро міліє. Земснаряди, які повинні розчищати мілини, працюють тільки на бізнес у видобутку піску, а не для очищення ріки", – каже Олександр Чистяков, голова Національної екологічної ради України.

Річка Дніпро та водні ресурси потребують законодавчого захисту. Тож нині громадськість та екологічна інспекція підготували законопроєкт, який подадуть до Кабінету Міністрів.

"Спочатку забруднюємо, а потім беремо звідти воду. Суспільство потребує нову водну політику – визнати всю воду стратегічним ресурсом", – каже Олександр Чистяков.

У законі мають визначитися і з покаранням для тих, хто загрожує водним артеріям.

"Збільшення штрафів за незаконне видобування надр, забудову, недотримання водоохоронної зони, санкції за самовільне зайняття земельного фонду, виробництво і продаж фосфатних мийних засобів, закриття підприємств", – говорить Андрій Мальований, голова Державної екологічної інспекції України.

Вода з Дніпра забезпечує дві третини території України. Зокрема 50 великих міст, промислових центрів, підприємства, зрошувальні системи та 4 атомні станції. І поки не існує законного захисту головної артерії країни, екологи та науковці вкотре проводять пресконференції у воді, аби наочно продемонструвати рівень загрози. Адже все ближчою стає реальність, коли "Дніпро широкий" залишиться таким лише на сторінках у класиків літератури.

Олена Рибінська, Ігор Селянинов та Іван Лємєхов, "5 канал"

 

Попередній матеріал
Чи посилять карантин у Харкові та як на це реагують мешканці міста – сюжет
Наступний матеріал
У Києві студенти вимагають відпустити білоруського активіста Петра Маркелова
Loading...

Переплив Дніпро: як 16-річний Микола Нижниковський без ніг та руки встановив рекорд України – сюжет

Медузи заполонили річки Дніпра: звідки взялися та чи стануть звичним явищем

Ріка перетворилася в струмок: в анексованому Криму два водосховища на межі висихання – активіст

Одещина під загрозою підтоплення: рятувальники – напоготові, людей закликали готуватися до евакуації

Одеській області загрожують повені – очільник ОДА

Повінь на Закарпатті завдала збиток у 125 млн грн