Дніпро
Дніпро 5 канал

Медузи в Дніпрі: науковці розповіли, звідки взялися і чи безпечні для людей

Читайте по-русски
Медузи на якість води не впливають

Випадково заплили не туди чи, навпаки, пристосувалися до тутешніх вод? У Дніпрі оселилися медузи. Кияни кажуть, що бачать медуз у прісній водоймі вперше, та чи справді це так і чи не загрожують вони річці, дізнавалася кореспондентка "5 каналу" Катерина Ментус.

Побачити медуз тепер можна й у Дніпрі. Однак вони, на відміну від морських, нікого не жалять та не виростають до гігантських розмірів. 5 см у діаметрі – це їхній максимум.

Олександр рибалить уже понад 10 років. Медуз-прісновод, саме так їх називають, в Дніпрі цього літа бачив кілька разів, періодично вдень.

"Ну, медузи ось такі не великі, справжні медузи, звичайні медузи. Ну, частенько я їх бачу. Не можна сказати, що їх прямо багато, але бачу частенько їх", – каже Олександр, рибалка.

Таке поширення медуз цьогоріч у Дніпрі науковець Ігор Безевич пояснює низкою причин, зокрема – зміною клімату, збільшенням температур та забудовою берегової зони.

"Плюс, можуть навіть ті ж самі сітки, рибалки працюють в одному місці, потім належить за інструкцією їх знезаражувати. Їх не знезаразили, перенесли в інше місце – таким чином потраплять інші організми. Тому що вони переносяться не в стадії дорослої, а в стадії личинок або планктону", – говорить Ігор Безевич, заступник відділу Інституту рибного господарства Національної академії аграрних наук.

А от іхтіолог Сергій Янкович розповідає, що медузи в Дніпрі – не дивина. Їх почали фіксувати ще з ХІХ століття.

"Даний вид мало досліджений, практично цим видом не займаються. Його походження, у нас вважається, що це з басейну річки Амазонки", – розповідає Сергій Янкович, головний спеціаліст відділу іхтіології та регулювання рибальства київського рибоохоронного патруля.

В Інституті рибного господарства переконані, що для людини ці медузи цілком безпечні. Однак несуть іншу загрозу. Цей вид живиться дрібними ракоподібними. Якщо кількість медуз швидко зростатиме й далі, то іншим мешканцям Дніпра буде менше харчів, а це, мовляв, призведе до змін в екосистемі.

"Прямої шкоди ці медузи не завдають, але вони харчуються зоопланктоном, а це найважливіший кормовий ресурс для молодої риби. І вони володіють конкурентними перевагами, вони можуть швидко розвиватися, збільшувати свою чисельність і біомасу", – каже Ігор Безевич, заступник відділу Інституту рибного господарства Національної академії аграрних наук.

Медузи на якість води не впливають. Але в профільному міністерстві кажуть – це сигнал, що в екосистемі Дніпра – негаразди.

"Умовно кажучи, якщо ми з вами розуміємо, що цього там не повинно бути, то це значить, що є проблема в самого водного об'єкту. А от щодо самого водного об'єкту, то дійсно, є бачення і в міністерства, є угода про асоціацію, є необхідність написати план управління річковим басейном, і є необхідність досягти доброго стану води. Відповідно, буде результат – не буде медуз", – говорить Михайло Хорєв, заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів.

Під час рейду журналістам удалося відшукати медуз. Але через глибину та їхній дрібний розмір спіймати в об'єктив відеокамери не змогли.

Катерина Ментус, Ольга Сошенко, Олексій Сопільняк, "5 канал"

Попередній матеріал
Ситуація на фронті: російські окупанти підвозять матеріали і боєприпаси – репортаж
Наступний матеріал
Без хресної ходи та в захисних масках: як віряни відзначали 1032 річницю Хрещення Русі-України
Loading...

Одещина під загрозою підтоплення: рятувальники – напоготові, людей закликали готуватися до евакуації

Одеській області загрожують повені – очільник ОДА

Повінь на Закарпатті завдала збиток у 125 млн грн

Хвиля повеней пішла на Тернопільську область – Шмигаль

ДСНС оголосила в Чернівцях штормове попередження, у місті очікується часткове затоплення

З'явилися моторошні фото наслідків екокатастрофи з дизпаливом у Росії