Предстоятель Епіфаній
Предстоятель Епіфаній 5 канал

Без хресної ходи та в захисних масках: як віряни відзначали 1032 річницю Хрещення Русі-України

Читайте по-русски
Що є і друге свято для ПЦУ, мало хто знає, митрополит Епіфаній нагадує: 400 років тому була відновлена Київська Митрополія під омофором Вселенського патріарха

Вранішній передзвін скликає до Михайлівського золотоверхого на Літургію з нагоди 1032-ї річниці Хрещення Русі-України. Утім на це запрошення відгукується лише дещиця вірян, бо решта дослухалася настанови предстоятеля – через COVID-19 – залишилися святкувати на парафіях. А от Наталія і сама прийшла, і дітей із собою привела.

"Це історія. І діти повинні знати історію, якщо ми батьки не будемо приводити їх на такі свята, не розказувати, не показувати, вони цього знати не будуть", – переконана вірянка Наталія Предка.

Наталя з дітьми дотримуються правил безпеки, тому одразу можуть йти до храму. А от решта – мусять замаскуватися.

У храмі ж митрополит Епіфаній згадує про того, хто і сам охрестився, і запровадив християнство як державну релігію в Київській Русі. І чого треба від нього навчатися сучасним можновладцям.

"Він дбав про єдність свого народу, прагнув миру та добрих відносин з усіма сусідніми народами, але при потребі – міцно стояв, обороняючи Русь від супротивників", – наголосив настоятель ПЦУ.

Апогей святкувань на символічному місці – Володимирській гірці. Тисячі людей з усієї України приходили сюди на молебень. Цьогоріч уперше через карантин хресну ходу скасували. Але щоби молитовно об'єднатися з тисячами онлайн, понад 100 єпископів та священників офлайн таки служать молебень під пам'ятником Хрещеного батька Русі. Слухачів – приблизно стільки ж, але серед них є і ті, для кого цей щорічний ритуал – важливий, є і ті, хто долучився випадково.

Що є і друге свято для ПЦУ, мало хто знає, митрополит Епіфаній нагадує: 400 років тому була відновлена Київська Митрополія під омофором Вселенського патріарха.

"Українська церква сподобилася за тисячоліття, ще й за більше ніж три століття духовної окупації з боку Російської православної церкви, отримати свій автокефальний статус, і бути в диптиху серед інших помісних православних церков", – нагадав Епіфаній.

Святкування щойно завершилися, а митрополит Львівський уже думає про майбутні.

"1033 річницю, я думаю, ми будемо святкувати гучно і без масок", – сподівається митрополит львівський.

У Києво-Печерській лаврі богослужіння одне за одним тривають від 6:30. Найчисельніше – на площі перед Успенським собором. Тут зібралося зо пів тисячі вірян.

На вході сестри милосердя закликають вірян одягати маски і дотримуватися дистанції. Тим, хто без засобів захисту, роблять зауваження й пропонують безплатні. Водночас самі священнослужителі і деякі нардепи впродовж усього богослужіння без захисту на обличчях.

Віряни ж хоч здебільшого і в масках, та кажуть: захворіти не бояться. І це при тому, що всередині весни лавра була одним з осередків інфікування COVID-19.

"Міри якісь безпеки ми виконуємо, тому чого ж боятися. Без храму зовсім важко", – вважає вірянка.

Окремою колоною до служби долучаються учасники ходи. Звідки крокували, не кажуть. Говорити з журналістами здебільшого навідріз відмовляються.

Ішли, зокрема, щоб послухати проповідь настоятеля. Митрополит Онуфрій у промові, зокрема, згадує про патріотизм та божі закони.

"Якщо ми живемо цими законами, то ми дійсно є і настоящі патріоти, настоящі громадяни своєї держави, які не розтягують її по кутках, а приносять їй корить, збирають її, об'єднують", – сказав Онуфрій.

Без масштабних святкувань та багатотисячних хресних ходів. У Православної церкви України все ж відслужили молебень на Володимирській гірці. А віряни Московського патріархату хресною ходою рушили до печер.

Ірина Саєвич, Леся Головата, "5 канал"

 

Попередній матеріал
Медузи в Дніпрі: науковці розповіли, звідки взялися і чи безпечні для людей
Наступний матеріал
Повалила на землю і почала лупцювати: 59-річна жінка провчила грабіжника з ножем
Loading...

Зеленський привітав українців із річницею Хрещення Київської Русі–України

Священники та ОПЗЖ без масок і віряни з різних областей: як у Печерській лаврі святкували річницю хрещення

1032-га річниця хрещення Русі-України: як відбулося святкування в Михайлівському соборі – включення

Чи все ми знаємо про хрещення Київської Русі – факти і легенди

УПЦ та ПЦУ відмовилися проводити Хресний Хід, присвячений річниці Хрещення Русі, через пандемію

Ще задовго до Хрещення Русі: Українська церква формувалася у I ст. – Зоря розвінчав міфи РПЦ