Водосховище
Водосховище 5 канал

Посуха в Україні: ситуація на водоймах і що прогнозують екологи

Читайте по-русски
Україна посідає 125-те місце серед 180-ти країн за кількістю питної води

Водойми не розлилися, а обміліли. Подекуди й зовсім пересохли. Це наслідок кліматичних змін. Малосніжна зима цього року призвела до того, що весняного паводку так і не дочекалися.

На греблі річки Ірпінь, що протікає між Житомирською та Київською областями, спортсмени веслового спорту відтреновують вправність проходження водоспадів. Зокрема і готуються до змагань за кордоном. Але цього сезону тут рівень води відчутно впав.

"Зараз дуже низький рівень води внизу і якщо допустити помилку і човну падати не плоскістю, а носом вниз, то човен може пошкодити, зламатися і каякер може травмуватися. От на стіні видно, де має бути вода, а в цей час у травні вона має бути на пів метра, метр вища", – каже каякер Антон Федоренко. 

Антон Федоренко весловим спортом займається понад двадцять років. За цей час чоловік сплавлявся водоймами, які сьогодні вже й посохли. Цього сезону картина теж не втішна. Води поменшало скрізь.

А це вже Труханів острів у столиці. Вода звідси пішла також.

"До кінця травня в нас зберігається високий рівень води, який десь от до цієї верби стоїть. Бувало років п'ять тому на той помостик запливали. Такий був рівень води", – розповідає Антон. 

Відрізняється ситуація лише у гірських річках, де сніг цьогоріч таки був. Загалом, востаннє настільки маловодний квітень був сто років тому.

"У нас річковий стік за останні роки малі та середні річки на півночі зменшились від 10 до 20% на півдні від 20% до 50%. Якщо такі темпи збережуться, то до 2050 року, викличе ті ж зміни, що вже відбулися. На півночі ще зменшиться. На півдні, не залишиться чому стікати", – каже директор інститут водних проблем і меліорації НААН Михайло Ромащенко. 

Водосховище
Водосховище5 канал

А щоб води стало на усіх, принаймні після цьогорічної зими, ще в лютому взялися заповнювати водосховища.

"Каскад Дніпровських водосховищ заповнений на 95%. Ну от останні 5% вони є важливими і ми намагаємося наповнити з того, що є. Фактично два великих водокористувача уже обмежені, аби всі інші: промисловість, аграрії, населення – не постраждали. Ну звичайно, по деяким водотокам можливо будуть обмеження. Можливо і по промисловості. Аграріїв і населення – ми не плануємо", – розповідає в.о. голови держагенства водних ресурсів Михайло Хорєв.

Але підхід до споживання води потрібно змінювати вже, каже еколог Євген Дикий. Зокрема і аграріям. Адже кліматичні зміни невідворотні.

І навіть якщо прогнози синоптиків таки справдяться – і Україну в травні затягне рясним дощем, продовжувати ігнорувати дефіцит води не варто. Кажуть екологи. Адже нині Україна посідає 125-те місце серед 180-ти країн за кількістю питної води.

Евеліна Михайленко, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Усильна молитва за відступлення пандемії COVID-19 – в Патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ
Наступний матеріал
"Коли стислість – не сестра таланту": що не так з Програмою діяльності уряду Шмигаля
Loading...

Засновниця проєкту Made in Ukraine пояснила, як пандемія коронавірусу змінить фешн-індустрію

Повітря від пожеж у Зоні відчуження суне до Києва

На Чернігівщині сталася масштабна лісова пожежа

На Рівненщині паліїв сухої трави відстежують із квадрокоптера – який результат

У Чорнобильській зоні виникла ще одна пожежа

У повітрі столиці зафіксовано перевищення концентрацій діоксиду сірки, діоксиду азоту та формальдегіду – де саме