Черги на зміну місця голосування
Черги на зміну місця голосування 5 канал

"Черги сягають вулиці": сотні киян простоюють у чергах, аби змінити місце голосування

Читайте по-русски
Цього разу, зізнаються виборці, відмов менше – бо врахували помилки І туру

Після остаточного оголошення результатів І туру – для виборців стартувала кампанії зі зміни місця голосування. У Києві в понеділок – черги вже сягають вулиць. У першому турі виборів Президента цим правом скористалися понад 44 тис. жителів столиці. І тепер, аби зареєструвати всіх охочих, кожен відділ ведення державного реєстру виборців щодня має приймати понад півтисячі громадян. Встигнути треба до наступного понеділка, 15 квітня, включно. ІІ тур виборів на найвищу посаду в країні відбудеться 21 квітня.

Напередодні ІІ туру виборів Президента охочі змінити місце голосування потурбувалися про це заздалегідь. Тільки-но ЦВК оголосило результати І туру, як українці почали атакувати відділи ведення державного реєстру виборців. Черги сягають вулиці. Вони зустрічають виборців ще до відкриття.

Дар'я Трапезнікова прийшла під зачинені двері ще о 9-й ранку: "Близько 100 людей, ось тут на вулиці. Приблизно так, як зараз стоять люди, ну і всередині ще теж багато людей".

Стомлені й зморені – і дорослі, і діти. Бо чекають по кілька годин. Але витримують не всі. Щоби згаяти час, Юрій на вулиці вирішив поснідати – родина не встигла поїсти вранці: "Все отримали. Відзначаємо".

Проте настрій у людей позитивний. "Ніхто не штовхається, ніхто не скандалить. Нормальна, культурна черга", – запевняє Ірина Макарова.

Цього разу, зізнаються виборці, відмов менше. Бо врахували помилки І туру. Процедура зміни місця голосування не змінилася. Вона займає щонайбільше 15 хвилин. Люди чекають по кілька годин, бо черги ростуть швидше, ніж реєстратори встигають опрацьовувати заяви.

"Ми приймаємо паспорти, визначаємо дільницю, потім автоматично з реєстру роздруковуємо заяву, щоб пришвидшити процес. Роздруковуємо наказ і посвідчення – все це записується в журнал. На жаль, журнал один, і це істотно гальмує процес", – пояснює заступник начальника відділу ведення ДРВ Святошинської РДА Києва Євгенія Ліпітан.

Натомість експерти вже попереджають, що в ІІ турі активність виборців може зрости. У І турі Київ став рекордсменом зі зміни місця голосування – цим правом скористалися понад 44 тис. громадян. Тепер, щоб встигнути пройти процедуру, вони мають не три місяці, а лише тиждень. Чи витримають реєстратори і електронна система – питання відкрите.

"Це може нагадувати історію з деклараціями, коли чиновники подавали декларації в останню мить і сама система не змогла впоратись із таким великим напливом. І в результаті вона підвисала і взагалі не працювала. Тобто такі речі, як сайт ДРВ, який не працює, сайти регіональних відділів – це, на жаль, будуть нормальні буденні речі", – бідкається  аналітик Комітету виборців України Денис Рибачок.

Експерти знову просять виборців не зволікати з візитом до відділів ведення державного реєстру виборців. Вони працюватимуть і у вихідні. Останній день для зміни місця голосування – понеділок, 15 квітня.

Олена Махно, Олексій Іванченков, "5 канал"

Попередній матеріал
В Україні почалися весняні "гойдалки": синоптики обіцяють похолодання
Наступний матеріал
Herbalife Family Run: як бігуни в Києві долали шлях від кілометра до милі

Другий тур виборів: відомо, коли оголосять результати національного екзит-полу

Будемо дотримуватися політичної нейтральності до обох кандидатів у президенти – МВС

Прес-конференція "Хто за кого проголосував: демографічні результати Національного екзит-полуʼ2019" – трансляція

"Чекає і 14-го, і 19-го": у Порошенка відповіли на звернення Зеленського

Брифінг МВС щодо роботи правоохоронних органів в період виборчої кампанії – трансляція

Голос народу: діагноз суспільства мовою виборчих цифр, або перетягування електорального канату