Яка вона – війна очима жінок? 25 учасниць російсько-української війни розповіли свої історії, які зібрали в книзі "Дівчата зрізають коси". Її автор – письменниця та військовий кореспондент Євгенія Подобна, яка зробила десятки репортажів зі сходу, працюючи журналістом на "5 каналі". Репортаж з презентації книги.
Андріана Сусак на війну пішла в 2014-му, одразу після подій Революції Гідності. Була добровольцем у батальйоні "Айдар". Офіційна посада – начальник цеху з пошиву та ремонту речей. Насправді – була штурмовиком. За півтора роки війни – десятки бойових операцій. Жінка демобілізована, але продовжує допомагати армії у волонтерських організаціях.
"Спочатку потрібно було довести своїй команді, хлопцям, штурмовій групі, що ти можеш і ти не є тягарем, а потім вони тебе сприймають на рівні свого побратима. Це було братерство, сестринство, більше, ніж ЗСУ. Тому що всі були знайомі, дуже великі втрати, багато штурмували, багато забирали, відбирали наших міст. Ми перебували на Луганщині, багато звільняли, а потім Мінські домовленості та перехід на стадію такої окопної війни", – згадує дівчина.
Андріана – одна з 25 героїнь книги. Її автор Євгенія Подобна розповідає – над збіркою працювала вісім місяців. Історії збирала як на мирній території, так і на передових позиціях. Каже, розповіді героїнь – без цензури та без жодних правок.
"Мета цієї книги була – показати українських жінок, які захищали нас на рівні з чоловіками абсолютно, і щоби всі побачили ці унікальні історії. Це і кулеметниці, і снайперки, і розвідниці, це артилеристки. Ну абсолютно різні жінки, але кожна історія унікальна і нікого не залишить байдужим", – запевняє письменниця.
Збірка "Дівчата зрізають коси" побачила світ у межах проекту "Усна історія АТО" Українського інституту національної пам'яті. Його директор Володимир В'ятрович переконаний – суспільство недооцінює внесок жінок у війну, а книга зможе це краще пояснити.
Наголошує: "Жіночий погляд на цю війну, погляд на участь жінок у цій війні, це теж дуже важливий елемент, щоб розуміти, чим є насправді ця війна. В цьому протистоянні з РФ, на жаль, жінки є тим "невидимим батальйоном" досі, суспільство не хоче цього помічати. Так от завдання книжки – пролити світло на цей "невидимий батальйон".
Книга "Дівчата зрізають коси" вийшла накладом у 2000 примірників. Поширюватимуть її безкоштовно – у бібліотеках та громадських організаціях. Ще частину – доправлять бійцям на схід. Також збірка доступна в електронному варіанті.
Ірина Сисак, Дмитро Демішев, "5 канал"