Від Одеси – до Берліна: картини з українського музею представлять на виставці в Німеччині. Дванадцять полотен вивезли з Одеського музею західного та східного мистецтва. Їх виставлять до другої річниці повномасштабного вторгнення. Матеріал Дар'ї Ремез.
Від початку великої війни перед музеями по всій Україні постало питання – як врятувати твори мистецтва від російських ракет? Деякі з них вивезли з країни найцінніші експонати. Або ж перемістили картини до безпечних контейнерів та сховищ. Одеський музей західного та східного мистецтва вивіз лише частину експонатів. Тепер 12 картин знову побачать світ – уже в Берлінській картинній галереї.
"Через війну культурні цінності зазнають активних нападів. Для нас дуже важливо зробити свій внесок. Ця експозиція розпочнеться до дня початку війни, яка триває вже два роки", – каже директорка галереї Дагмар Гіршфельд.
Виставка триватиме до 28 квітня 2024 року. Вона має привернути увагу суспільства до війни. А ще – підтримати українських біженців, які зараз проживають у Берліні. З мільйона втікачів від війни, які переїхали до Німеччини, у столиці нині мешкає 100 тисяч. Директорка галереї переконана – виставка поверне їм маленький шматочок дому.
"Це стосується їхньої культурної ідентичності. І це стосується їх самих. Ми надсилаємо сигнал, що підтримуємо їх", – запевняє директорка галереї.
Одеський музей західного та східного мистецтва був відкритий 1923 року. До війни демонстрував роботи італійських, голландських, німецьких та французьких майстрів. У липні торік будівлю музею пошкодив російський снаряд.
Картини на виставку до Берліна привіз особисто директор музею. Ігор Пороник каже: нині музей та витвори мистецтва як ніколи допомагають українцям вистояти у цій несправедливій війні.
"Насамперед наша місія виросла, оскільки це самосвідомість народу. Музей також став місцем, де люди могли знайти якийсь відпочинок. Коли йде війна, культура стає важливішою для людства. Тому що війна – це нещастя, хаос і темрява. Але культура – це світло і нормальне життя. Вона допомагає людям залишатися людьми в нелюдських умовах", – переконує Ігор Пороник.
Загалом із колекції живопису Одеського музею минулого вересня до Берліна привезли 74 роботи. Зараз їх досліджують мистецтвознавці. Після цього вони стануть експонатами на великій виставці, яку планують відкрити у січні 2025 року.
Дар'я Ремез, "5 канал"
Читайте також: Дозвілля для літніх: у Львові людей поважного віку вчать користуватися смартфонами, малювати картини та вишивати сорочки – сюжет.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.