Євген Клопотенко
Євген Клопотенко 5 канал

"Варитиму борщ біля воріт ЮНЕСКО": як Клопотенко популяризує українську страву

Читайте по-русски
Кулінар уже домігся визнання цієї страви в Україні, на черзі – ЮНЕСКО

В українців має бути щось, що відрізняє їх від усіх інших, і цим цілком може бути борщ. Про це в ефірі програми "Кондратюк у понеділок" на "5 каналі" сказав кулінарний експерт Євген Клопотенко.

"Є багато людей: хтось за президента, хтось проти, хтось у Бога вірить, хтось не вірить. Але всі приходять додому і готують один і той же борщ – але за своїм рецептом. Різні рецепти, але одного і того самого борщу", – зазначив Клопотенко.

"Коли я це зрозумів, я почав їздити в експедиції, почав вивчати, щоб порушити цю тему настільки високо, і зрозуміти, що в нас є цінність. У нас в Україні немає булави Богдана Хмельницького, бо кудись її вивезли, немає дружини Ярослава Мудрого, яку вивезли з Софії Київської незрозуміло коли, і борщ хочуть вивезти", – сказав кулінарний експерт.

За його словами, зараз у багатьох ресторанах по всьому світу борщ вважають російською стравою.

"Зараз написано russian soup (російський суп – ред.). Я можу навіть офіційно показати фото зі Словенії, Аргентини, США і Таїланду за останні два тижні. У багатьох регіонах світу пишуть, що борщ – це російський суп. І ти не маєш юридичної бази, щоб щось з цим зробити", – говорить Клопотенко.

Як зазначає експерт, всі розуміють, що борщ є наш, український, але за останні півтори тисячі років не було жодного документа, який би це підтвердив: "Ми щось їли, але офіційно немає ні папірчика, ні підтвердження, що він є наш", – наголосив кулінар.

За його словами, визнання страви або напою надбанням якоїсь держави – це юридично сильні речі. Як приклад Клопотенко навів коньяк: не можна назвати напій коньяком, бо юридично його роблять лише у Франції. Там ухвалили це, звернулися в ЮНЕСКО, де домоглися, щоб коньяк внести до нематеріального переліку культурної спадщини.

Як зазначає експерт, щоб домогтися визнання борщу українською стравою, йому довелось їздити в експедиції по країні. Там кулінар збирав підтвердження, що борщ і справді готують представники вже не одного покоління. За його словами, документи доводилось збирати рік.

"У мене вже є документ. Кабінет Міністрів України видав формуляр, у якому постановив, що борщ є офіційно українським – вперше за півтори тисячі років. Він не є російським, і ми в Україні його визнали", – сказав Клопотенко.

За словами кулінара, на визнанні страви в Україні він зупинятися не збирається. На черзі міжнародний рівень – ЮНЕСКО. Для цього Клопотенку протягом двох років треба по Україні та всьому світу організовувати заходи, пов'язані з цією стравою: "Варитиму борщ біля їхніх воріт, щоб вони побачили", – жартує кулінарний експерт.

"Я перевіряю, наскільки українці готові до розуміння свого коріння. Це лише перший крок – я хочу набагато більшого", – підсумував він.

Нагадаємо, раніше статус щойно виявлених об'єктів культурної спадщини було надано десятьом об'єктам архітектури в Києві.

Попередній матеріал
Масковий режим на вулиці, мобільні групи, переповнені лікарні та відриті ресторани: що відбувається в Сумах
Наступний матеріал
"Речі з квартир почали викидати": мешканці зруйнованого будинку на Позняках прийшли до КМДА
Loading...