Ветнамет
Ветнамет armyinform.com.ua

"V-корп": як ветерани повертаються до мирного життя після війни –  історії "Сайгона" та Марка Мельника

Читайте по-русски
Сергій "Сайгон" здобув премію BBC торік за свою книгу, а Марко Мельник організував видавництво

"5 канал" продовжує цикл спецрепортажів "V-corp" про історії ветеранів і ветеранок, які змогли знайти себе у мирному житті після повернення з війни. Ветеранська література може бути не тільки терапією після фронту, - переконані герої наступної розповіді. Це Сергій Лещенко, на позивний "Сайгон", який написав дві книги і торік здобув премію BBC, та Марко Мельник, який організував видавництво і допомагає іншим писати, в тому числі про війну. 

Він соромиться, коли говорить про свої успішні книжки і розправляє плечі, коли тримає військове спорядження.

Це Сергій Сергійович. Його позивний на війні і творчий псевдонім один і той самий – Сайгон. Його твори "Грязь" і "Юпак" – це те, що йому дала війна. І за це він їй вдячний.

Пише він у квартирі звичайної багатоповерхівки. Для творчого процесу необхідні кава, цигарки та тиша. Навіть вимикає холодильник. А ще – телефон. На якому і були написані обидві книжки.

"В принципі, я швидко навчився писати на телефоні художні або публіцистичні тексти, і це було для мене закономірно. Узяв телефон і ніби пишу текст в ФБ", – розповідає "Сайгон".

Сергій служив спочатку у піхоті, потім у розвідці. Все те, що пережив на фронті, увійшло до книжки "Грязь".

"Це ревізія того, що відбулося. Якесь переживання заново, навіть переоцінка бойових ситуацій – чи могло бути інакше", – пояснює "Сайгон".

Друга книжка – "Юпак" – це історія про село з елементами детективу. Саме цей твір BBC визнала книгою року у 2020-му.

Щоб написати книжку, Сайгону потрібно щонайменше рік. За цей час він у деталях формує сюжет, образи. Фінансово триматися на плаву йому дозволяють продажі попередньої книги. Утім, ветеранське письменництво для нього – не лише гроші.

Марко Мельник, як і Сайгон, теж ветеран російсько-української війни. Коли служив у полку АЗОВ, міг тільки мріяти про власне видавництво. Між виходами до Широкиного створював полковий часопис. Після демобілізації написав книжку, аби показати, що можна і треба фіксувати історичні події в Україні.

"Це все переросло в систематичне видання літератури. Ми спочатку об'єдналися з тими, хто повернувся в цивільне життя. Я зареєстрував видавництво офіційно", – каже Марко Мельник.

Це було 2016-го. Відтоді у його видавництві "Маркобук" побачили світ 70 книжок. Цього року мріє дійти до сотні. Друкарня Марка Мельника спеціалізується на художній і дитячій літературі, просвітницьких та історичних творах.

"Головна ідея створення видавництва – розкрити потенціал людей, які не є фаховими письменниками, але мають що розповісти", – каже Марко Мельник.

До таких людей Марко Мельник відносить учасників бойових дій та істориків.

"Навіть якщо ти не письменник, навіть якщо в тебе не було цілі писати книжку серйозно – ти можеш записати свої нотатки, взяти пости, а видавництво оформить це як книгу, залучить редактора верстальника, дизайнера, надрукує це все, оформить відповідно і буде займатися просуванням", – каже Марко Мельник.

Видавничий бізнес в Україні може бути досить успішним, вважає ветеран війни.

Загалом про події на Сході видано близько семи сотень книжок. За підрахунками дослідниці ветеранської літератури Ганни Скорини, побачили світ 170 творів, авторами яких є учасники бойових дій. Унікальність такої літератури – у відсутності образу жертви.

"Коли починалися перші книги, їх взагалі не було, і ветерани хотіли сказати своє слово. Зараз я вже бачу, що ветерани пишуть не тільки про війну", – розповідає дослідниця ветеранської літератури Ганна Скорина.

Для письменників-ветеранів їхні книжки – це можливість заробити, певною мірою післяфронтова терапія, а ще – елемент боротьби з агресором.

Яна Холодна, Сергій Клименко, Сергій Новіков, "5 канал"

Попередній матеріал
У МВФ повідомили чи отримає Україна наступний транш
Наступний матеріал
Надзвичайна пропозиція руки та серця: як рятувальник із Запоріжжя влаштував освідчення з евакуацією
Loading...
Затриманий біля каналу "НАШ" ветеран АТО погрожує самогубством – відео (оновлено)

Затриманий біля каналу "НАШ" ветеран АТО погрожує самогубством – відео (оновлено)

У Києві за нез'ясованих обставин зник син ветерана АТО – що відомо

У Києві за нез'ясованих обставин зник син ветерана АТО – що відомо

Ветеранку АТО "Фортуну" таки відпустили з СІЗО

Ветеранку АТО "Фортуну" таки відпустили з СІЗО

"Суд не став на бік Портнова, а ліг під нього": Маруся Звіробій щодо заборони розповідати правду про Євромайдан

"Суд не став на бік Портнова, а ліг під нього": Маруся Звіробій щодо заборони розповідати правду про Євромайдан

Адвокати ветеранки "Фортуни" провели власну експертизу і подали апеляцію на рішення суду

Адвокати ветеранки "Фортуни" провели власну експертизу і подали апеляцію на рішення суду

Справа Грищенків: суд відпустив ветерана АТО "Бучу" під цілодобовий домашній арешт

Справа Грищенків: суд відпустив ветерана АТО "Бучу" під цілодобовий домашній арешт