У цьому велетенському коробі одна з найкращих ікон із колекції Микола Бабака. Він обережно розпаковує полотно. На ньому кілька шарів плівки та поролон, щоб не пошкодити у коробі.
Цей образ колись прикрашав стіни Мгарського монастиря на Полтавщині, його вже давно немає, а от ікону пану Миколі вдалося знайти на чорному ринку. Написана майстерно, імовірно, її автор – справжній іконописець.
А цей образ святих Миколая та Воїна Іоана на дерев'яних дошках писав уже народний умілець, каже пан Микола. Образу пощастило, липові дошки не дуже люблять шкідники, тож деревину вдалося врятувати.
Усі ікони зберігають у приміщенні, із системою пожежогасіння та сталим мікрокліматом, щоби зберегти полотна.
Читайте також: Культурний фронт: як кияни можуть купити книги для бійців на передовій ‒ сюжет
У колекції пів тисячі ікон 18-20 століття. Коли окупанти почали нищити культурну спадщину, митець кинувся рятувати картини. Отримав іноземний гранд – 20 тисяч євро на порятунок.
"Цей гранд ми використали на те, щоб виконати контейнери для предметів мистецтва, якими володіє фонд Миколи Бабака, тому що загалом їхня кількість близько 15 тисяч артефактів", – розповідає представниця благодійного фонду Миколи Бабака Вероніка Ганєчко.
Потім була велика робота з виготовлення контейнерів та пакування. Колекцію укладають так, щоб можна було в разі небезпеки швидко перевезти.
"У світі більше такого немає, я була за кордоном і пропонувала у музеї зробити нашу виставку барокову і показувала наші здобутки – вони були шоковані, тому що у світі знають грецьку ікону, російську ікону і абсолютно не знають українську ікону", – пояснює мистецтвознавиця Олександра Рак.
В українських образів своя історія, найчастіше на іконах зображали Богородицю і Спаса, на другому місці – Миколу Чудотворця, а тоді вже – святих воїнів.
"Воїни в Україні – святі воїни, надзвичайно популярні, країна, яка дуже тривалий час перебувала у війні – воїни вшановувалися, це і Дмитро воїн, і Георгій Побідоносець, і Михайло, і Іоан", – зазначає пані Олександра.
Рятувати ікони пан Микола почав 30 років тому, на той час молодий художник у Польщі на ринку побачив цілий ряд образів, незаконно вивезених з України.
Далі почав збирати. Пригадує, як у дитинстві на Черкащині батько-комуніст змусив викинути ікони, мати ховала їх на горищі, де маленький Микола любив їх розглядати. Там і почав шукати образи у старих хатах, кожну реставрував сам.
"Таке явище дало можливість мені багато речей найти на горищах у людей, уже господарі помирають і хата вже все, на розкуп і якраз я був один із перших, хто там "живився". Люди, коли такі як я не попадають туди, то вони все згрібають і висипають у яр і я там знаходив унікальні речі", – розповідає митець.
Тоді пан Микола врятував ікони вперше, під час війни їм загрожує небезпека вже вдруге. Але чоловік обіцяє їх зберегти і після війни знову виставляти та досліджувати.
"Це наша ідентичність, це наше все, це ми, без цього всього, от уявимо, що я з якихось причин не зібрав цього всього, на що обпертися нашим діткам, нашим прадіткам", – зауважує пан Микола.
Яна Лимаренко, Олександр Лісовий, Черкаси, "5 канал"
Читайте також: "Рутенія. Повернення коду нації": у Києві презентували стрічку про автентичну українську писемність
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться відео за темою.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій