Святкування 100-річчя бою під Вапняркою
Святкування 100-річчя бою під Вапняркою 5 канал

100 років Вапнярського бою: як "Залізна дивізія" Армії УНР розгромила більшовиків на Вінниччині

Читайте по-русски
26 липня 1919 року Третя дивізія Української Народної Республіки полковника Удовиченка в запеклих боях звільнила від більшовиків важливий залізничний вузол, що відкривав дорогу на Одесу

26 липня на Вінниччині відбуваються урочистості з нагоди 100-річчя Вапнярського бою, в якому війська УНР розбили більшовиків. На честь переможної битви у селищі встановлено меморіальну дошку учасникам подій та проведено низку культурних заходів, присвячених подвигу часів УНР, повідомляється на сайті обласної ради та пише видання Вінниця.info.

Як відбулася реконструкція славнозвісного бою, дивіться в сюжеті кореспондента "5 каналу" Софії Бобейко:

Як зазначено в повідомленні, на фасаді приміщення залізничної станції Вапнярки відкрили меморіальну дошку "Героям Вапнярського бою". А в приміщенні Вапнярского Будинку культури презентовано інтерактивну стелу, виставки "100-річчя Української Революції". На завершення святкування було проведено реконструкцію бою під Вапняркою, що відбувся влітку 1919 року.

Довідка. Вапнярська визвольна операція армії УНР – це яскрава перемога українського війська над більшовицькими підрозділами Червоної армії, бої з якими тривали на території сучасних Вінниччини та Одещини протягом липня – серпня 1919 року.

Головним завданням 3-ї пішої дивізії армії УНР на той час було захоплення Вапнярського залізничного вузла (нині – станція Вапнярка Томашпільського району Вінницької області), який мав величезне стратегічне транспортне значення і був ключовим для подальшого розгортання наступу в напрямку Одеси й Умані. Разом із тим, для Червоної армії Вапнярка мала стати "відправною точкою" для просування на Жмеринку і Проскурів, аби відрізати Армію УНР від Києва та Одеси.

Маючи менше військової сили та забезпечення, начальник 3-ї дивізії Олександр Удовиченко обрав тактику маневрування і локального знищення окремих ворожих підрозділів.

100 річчя вапнярського бою
100 річчя вапнярського боюВiнниця.info

Протистояли українцям добре споряджені більшовицькі полки, очолені Йоною Якіром. Серед червоних формувань був також "полк" під командуванням відомого в Одесі бандита Мішки Япончика.

Чоловий наступ на станцію Вапнярка вздовж залізничної колії здійснював 9-й Стрілецький полк 3-ї дивізії, а з запілля провадив атаку її 7-й "Синій полк", перший курінь якого блискуче здійснив тилову атаку і здобув станцію. Після перемоги 3-тя піша дивізія Дієвої Армії УНР під командуванням Олександра Удовиченка за виняткову стійкість і відвагу була офіційно удостоєна імені "Залізна".

Раніше повідомлялося, історики стверджують: те, що більшовики робили 100 років тому, російський окупант продовжує робити на Донбасі і в Криму сьогодні.

Попередній матеріал
Війна у Сирії: Росія похизувалася на виставці бомбами, використання яких заперечувала
Наступний матеріал
На призначення керівництва Київського апеляційного суду впливав Портнов – ЗМІ
Loading...