Австрійський скрипаль Франк Стадлер
Австрійський скрипаль Франк Стадлер Скріншот відео

Музична реліквія: оригінальна скрипка Моцарта зазвучала у Львові – сюжет

Легендарному інструменту 257 років

Оригінальна скрипка Моцарта прозвучала на закритті фестивалю класичної музики у Львові. Україна – перша з країн Східної Європи, куди привезли інструмент. Адже саме у Львові організували перший у світі фестиваль на честь сина композитора, теж видатного музиканта, Франца Ксавера Моцарта.

Охорона, тривалий митний контроль, вимірювання температури в літаку і врешті-решт, коштовність за декілька мільйонів євро та безцінний для музичної культури артефакт, прибуває до Львова.

"Час від часу ми подорожуємо світом зі своїм інструментом, щоб люди могли почути, як звучить моцартівська реліквія. Але, звісно, ми маємо піклуватися про неї. Я ні на хвилину не спускаю з неї очей", – пояснила директор Музею та архіву Моцарта в Зальцбурзі Габріеле Рамсауер.

Інструмент зустрічають у палаці Потоцьких – впродовж останніх десяти днів – це резиденція фестивалю Моцарта. Саме на його закритті й звучала оригінальна скрипка класика. Україна – перша з країн Східної Європи, куди привезли реліквію. Переговори тривали три роки.

"Ми дуже ретельно обираємо партнерів і місця, куди повеземо інструмент. Це, найперше, організаційні моменти: де скрипку зберігатимуть, як вона перетинатиме кордон, чи будуть дотримані всі умови", – зауважила Рамсауер.  

"Японія спонсорувала шість мільйонів євро Моцартеуму і на знак подяки її повезли в Японію. Також вона була на Кубі з особливим проектом культурної місії, а також Німеччині, Швейцарії, Італії", – розповіла організатор фестивалю Lviv MozART Оксана Линів.

Легендарному інструменту 257 років й лише 2013-го року скрипка стала надбанням фундації Моцартеум. Благодійник віддав її зі своєї приватної колекції, але за умови, що скрипка подорожуватиме світом.

"Моцарт використовував цей інструмент, коли виконував невеликі твори в домашній атмосфері. Коли зараз грають на скрипці – це дуже добре на неї впливає. Без цього інструмент був би лише сплячою красунею", – розповіла директор музею Моцарта.

У Львові ця красуня знову ожила. У гримерці оперного театру готується до концерту австрійський скрипаль Франк Стадлер.

Він уже грав на кількох інструментах Моцарта, втім, досі щоразу хвилюється.

"На жаль, я не можу й близько дорівнятися до Моцарта, я лише маленька людина, маленький Франк. Але докладу всіх зусиль, щоб скрипка гарно звучала", – поділився скрипаль.

Під акомпанемент симфонічного оркестру "Інсо Львів" Франк Стадлер виконав твори Моцарта і Мендельсона.

Після виступу інструмент знову повертається до австрійського Зальцбурга. У Львові скрипка стала символом єднання Моцарта із сином Франсом Ксавером, який жив і творив на Галичині.

Ірина Саєвич, Євген Радіон, "5 канал"

Попередній матеріал
"Ліс може приносити більше грошей": Солонтай прокоментував вето на закон проти незаконної вирубки та контрабанди лісу
Наступний матеріал
"БлогПост": чи допоможе Росії бій Усик-Гассієв позбутися іміджу агресора – відео
Loading...

"Нікому не заважала": у Львові стріляли у вуличну музикантку

Травма живота і розрив селезінки: у військовій частині на Львівщині побили солдата

Бродівський котел: на Львівщині перепоховали останки бійців СС "Галичина"

"Як полюбити життя": історії про підкорення Говерли та конкурси краси на візку

У Львові майже 300 офіцерів запасу присягнули на вірність Україні

За свободу Сенцова і Криму: "Бумбокс" виступили на адмінмежі з окупованим півостровом – фото