Скріншот відео

Унікальний коледж для кобзарів на Київщині під загрозою: чому заклад можуть закрити та чим він особливий

Стрітівський педагогічний коледж кобзарського мистецтва – єдиний в Україні, в якому поглиблено вивчають мистецтво гри на бандурі

Кобзарі без освіти. Громадськість обурена звісткою про ліквідацію Стрітівського педагогічного коледжу кобзарського мистецтва, що на Київщині. Студенти та їхні батьки кажуть, що керівництво повідомило їм про закриття поки що в усній формі. Але вже порадили шукати інші навчальні заклади. Здобувачів "молодшого спеціаліста" з напряму "народні музичні інструменти" це обурило.

Стрітівський педагогічний коледж кобзарського мистецтва – єдиний в Україні, в якому поглиблено вивчають мистецтво гри на бандурі. Однак цього року не набрали і мінімальної кількості охочих тут навчатися. Студенти, їхні батьки та випускники коледжу вважають це катастрофою. Бояться, що заклад закриють.

Богдан Шмітько, онук одного із засновників закладу – Василя Литвина – взяв до рук бандуру лише два роки тому, однак зізнається: вже готовий бути разом із нею все життя.

"Можна сказати, вона справді затягує. Для мене бандура дуже близький інструмент, оскільки і мій батько, і моя мати, і дідусь – вони всі вміють грати на бандурах, а мій батько взагалі віртуоз – грає на трьох інструментах: на бандурі, гітарі та фоно", – пояснює вихованець коледжу.

Юрій Карасьов визнає: вступив, бо недалеко від дому і бандура популяризується. Однак, за тиждень уже закохався в аутентичність інструмента й індивідуальність закладу.

"Він унікальний в Україні і, мабуть, у світі. Кобза, колісна ліра, старосвітська бандура. Їх тут реконструюють і тут навчають грати на них: саме навчають по тих записах, які були зроблені ще в ті часи – навчають автентичної гри на бандурі, автентичного співу", – пояснює Юрій.

Усе про ці інструменти знає викладач закладу, відомий кобзар і лірник – Володимир Кушпет. Розповідає, що після тривалих досліджень віднайшов початкову форму бандури. Вона значно важча за академічну. Тепер вчить грати на ній студентів.

"Ми почали отут, з нуля. Дітей почали вчити. У нас з'явилися і торбаністи, і виконавці на кобзах Вересая, і лірники. І тут виходять дуже цікаві люди, абсолютно іншого мислення, скажемо, філософії іншої", – розповів викладач.

Підтримати свою альма-матер прийшли й відомі випускники – гурт "Шпилясті кобзарі". Передусім популяризувати заклад, каже фронтмен гурту, адже навіть за часів його навчання студентів на курсі було лише троє. Акція "Підтримай кобзарський коледж" відбуватиметься у Facebook – охочі замовлятимуть будь-які хіти.

"Ми їх виконаємо і тим самим продемонструємо можливості бандури, що вона може цікаво звучати у будь-якому жанрі, у будь-якому стилі. І всі ці люди зроблять репост, зроблять розголос з хештегом 100 хітів на бандурі, з хештегом підтримай кобзарський коледж і поширять цю інформацію", – пояснює музикант Ярослав Джусь.

Тим часом, у будинку мистецтв коледжу зібралися студенти, їхні батьки, викладачі і дирекція коледжу.

Директор закладу каже, що проблема з набором існує вже десять років. Зараз у коледжі, розрахованому на 60 студентів, навчається лише 21. Саме недобір становить загрозу існуванню закладу.

"Ми маємо ліцензійний обсяг – 30 осіб, нам дають регіональне замовлення, в тому році нам дали 20.. Ми набрали лише 10. Знов же ми не виконали держзамовлення, в цьому році нам дали менше – 12. І виходить знову ж таки, більш як на 90 % не виконали на той час", – пояснила директор коледжу Світлана Колосовська.

Станом на 11 липня, коли й з'явилася інформація про можливу ліквідацію навчального закладу, він отримав лише 2 заяви на вступ. Директор запропонувала батькам шукати інші заклади для переведення дітей через можливе закриття. Повідомила, що це порада обласного департаменту освіти. У Київській обласній адміністрації наполягають: про ліквідацію закладу або його об'єднання з іншими не йдеться.

"Заклад може закрити лише засновник. Засновником закладу є Київська обласна рада. Ні директор школи, ні директор департаменту не мають таких повноважень. Вона повідомила про загрозу, але не про закриття, так як мені було зателефоновано. Всі діти будуть продовжувати навчання, вони зобов'язані навчатися в цьому закладі", – каже директор департаменту Освіти і науки Київської обласної державної адміністрації Віра Рогова.

Водночас, обласні чиновники кажуть: утримання одного студента у закладі коштує 156 тисяч гривень на рік. І це задорого для бюджету. Тим часом, станом на вівторок 17 липня вже подано 5 заяв на вступ, що, згідно з законом про "Вищу освіту", дозволяє сформувати академічну групу.

Анна Брикова, Микола Лебедєв, "5 канал"

Попередній матеріал
"У одного були галюцинації": отруєння понад 90 осіб у таборі на Донеччині міг спричинити сальмонельоз – подробиці
Наступний матеріал
Відірвало ногу, друга під загрозою: дніпровські лікарі рятують армійця, що підірвався на міні
Loading...

Оголені артисти в Івано-Франківську: скандал через виступ гурту "Хамерман знищує віруси" продовжується

"ЗА ЧАЙ.COM": перший голос легендарного ансамблю "Кобза" – Валерій Вітер в ефірі "5 каналу"

Будують новітню українську школу: для чого до Харкова з'їхалося близько тисячі вчителів з України та світу

The Hardkiss розчулили фанатів родинними фотознімками – ФОТО

Початок реєстрації електронних кабінетів абітурієнтів: у Міносвіти розповіли подробиці

Законопроект простий: як планують "карати" українських артистів за гастролі в Росії