Борщ
Борщ Shutterstock

Борщ – нематеріальна культурна спадщина України – страву включать до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО

Читайте по-русски
Господині поділился своїми найкращими рецептами

Борщ тепер нематеріальна культурна спадщина України. Це рішення ухвалила експертна рада при Міністерстві культури та інформаційної політики. Фахівці переконують, що борщ є саме українською стравою, а його перший рецепт записаний майже 4 століття тому. Своїми способами готувати борщ господарі та господині поділилися з журналістами "5 каналу". 

Всі продукти майже одночасно поклала до казанка пані Анжела. За давнім рецептом, усе протушує, лише тоді додає капусту, квасолю і воду. Окремої засмажки у страві немає, як і картоплі. Її господиня перетирає в кашу.

"Як я раніше варила – то це вариться одне, вариться інше, тут жариться зажарка, потім все це в одну кастрюлю, потім все треба перемити, прибрати, а тут зручно, що все в одній кастрюлі вариться", – розповідає пані Анжела.

Коли борщ майже готовий – до справи береться Сергій, він робить затірку із часника і сала. Використовує старий глиняний горщик та макогон.

Давні рецепти і технології були простими та швидкими у приготуванні. А піч дозволяла швидше готувати і зберігати страви теплими 36 годин, розповідає любитель приготування борщу Сергій Тимофієв.

"Люди дуже багато працювали, люди жили великими сім’ями, родами і для того, щоб всіх нагодувати і вспіти ниву обробити, обійти скотину – тому жінка працювала біля печі не більше години за добу", – каже кулінар Сергій Тимофієв.

Кількість рецептів борщу, які знають українські господині, невідома - готують і з лисичками, лісовими ягодами і навіть сушеною рибою. Дехто готує на буряковому квасі: буряк із цукром та житнім хлібом настоює тиждень, а тоді додає до борщу для насиченого смаку.

Раніше борщ вважали жіночою справою, але зараз – не дивина, коли його варить чоловік.

Сучасну техніку та сучасний рецепт борщу демонструє Павло. Таємниця смаку у помідорах. Їх для засмажки чоловік томить у сковорідці до 40 хвилин, щоби віддали смак. Це італійська техніка обробки.

"Батько готував смачніший борщ ніж мати, але ми їй про це не казали++в дитинстві я любив пісний борщ, але мати його не готувала, бо батько любив з м’ясом. Я собі чарую як хочу, а кому не подобається – хай їдять мовчки", – каже кулінар Павло Гончаров.

Із старослов'янської мови борщ означає буряк. Перший рецепт записаний чотири століття тому в Харкові, а от готували його значно раніше.

Нещодавно придумали борщ із віскі, існує борщ із кров’ю диких тварин.

Ділиться сучасними рецептами кулінарний експерт Євген Клопотенко. Борщ з усіма його варіаціями приготування експертна рада при Міністерстві культури зарахувала до нематеріальної спадщини України. Цього Євген домагався півтора року. Його експедиція весь цей час збирала рецепти борщу в усіх областях.

"Якщо ми подивимось на нас в рентгені або подивимось з якоїсь точки зору енергії, то ми наполовину сформовані з борщу і дуже дивно, що ми українці не вважають борщ борщем, ну хіба так можливо, треба його оберігати, захищати і те, що треба його цінити і піднімати до небес", – зазначає кулінарний експерт Євген Клопотенко.

Борщ увійде до переліку, який Україна подасть до списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

Яна Лимаренко, Вячеслав Ромодан, Черкаська область, "5 канал"

Попередній матеріал
У Києві пройшов Марш солідарності з жінками Білорусі
Наступний матеріал
За крок до знищення української авіації: "чорна скринька" Фонду держмайна – "Невигадані історії"
Loading...

Деякі під загрозою обвалу: вибухи у Бейруті пошкодили понад 600 пам'яток архітектури – ЮНЕСКО

Вселенський Патріарх відповів на заяву Ердогана щодо Святої Софії

Через коронавірус у світі на заняття не ходять майже 300 млн школярів – ЮНЕСКО