розкопки
розкопки zn.ua

Археологічні розкопки в зоні відчуження – біля Чорнобильської АЕС знаходять артефакти декількатисячної давнини

Читайте по-русски
Найцікавіші знахідки виставляють у музеї, розташованому фактично в центрі Чорнобиля

Археологічні розкопки в зоні відчуження Чорнобильської АЕС: на територіях безумовного відселення вони тривають більш ніж 10 років. Ці місцини, кажуть археологи, – багаті залишками часів Київської русі, а ще, як з'ясувалося, значно давнішими. Кореспондент "5 каналу" поспілкувався з експедицією і на власні очі бачив роботу науковців.

Ледь помітна стежка на околиці Чорнобиля веде в гущавину дерев. По зарослих колишніх подвір'ях, між давно залишеними хатами вона виводить до несподіваного місця: археологічних розкопок, які годі й уявити в зоні відчуження.

Уже три тижні цього сезону, а загалом – уже більш як 10 років на цій території працюють археологи. Хоча сам Чорнобиль згадується в Іпатіївському літописі як місце полювань князя Рюрика Ростиславича, до аварії на ЧАЕС ніхто не шукав його давні сліди. Нинішні дослідники передусім зосереджені на виявленні слідів давнього городища.

"Чорнобиль – це літописне місто, але щоб довести, що це саме те городище, що це не просто якесь поселення, треба знайти фортифікацію. Воно відрізняється саме фортифікацією, поселення від городища. По матеріалу – це міський тут матеріал. Багато скляних браслетів, хрестиків", – каже науковий співробітник держцентру захисту культурної спадщини від техногенних катастроф Максим Курзенков.

При цьому артефакти часів Київської Русі – не найдавніші знахідки з цієї території. Зараз там майже джунглі, а от раніше на цій території кипіло життя і не лише в давньоруський час. Дослідники фіксують тут матеріали часів неоліту, а це – приблизно 5-6 тисяч років до нашої ери.

Серед тих, хто працює на розкопі, Анатолій Король – єдиний без археологічної освіти. Розповідає, що мріє знімати наукові фільми на історичну тематику. І щоби краще її зрозуміти, попросився в експедицію рядовим копачем. Каже, що робота нелегка, але від перебування в такому місці отримує задоволення.

"Вражає тиша. Неймовірна тиша, і я ніколи не думав, що я так цінуватиму тишу. Ви зараз чуєте: жодної машини, жодного півня, навіть собаки не гавкають", – каже учасник експедиції Анатолій Король.

І хоча археологи працюють у місці, яке дало назву одній із найбільших техногенних катастроф в історії людства, це їх не лякає. Кажуть – рівень радіації на місці розкопок нижчий, ніж у деяких районах Києва. Однак за безпекою тут постійно стежать.

"У минулому році показувало 15-16 зверху, і на другому штику – 8, а далі зовсім чисто... мікрорентген. 15 – це норма для всієї України", – каже Максим Курзенков.

Найцікавіші знахідки за попередні роки виставляють у музеї, розташованому фактично в центрі Чорнобиля. А цьогорічні розкопки в зоні відчуження археологи завершать до кінця жовтня. Щоби знову приїхати сюди за рік.

Зона відчуження, Петро Троць, Валентин Стрельцов. "5 канал"

Попередній матеріал
Збивали безпілотники набоями – на Луганщині пройшли навчання зенітників
Наступний матеріал
Масковий режим на вулиці, мобільні групи, переповнені лікарні та відриті ресторани: що відбувається в Сумах
Loading...

Серіал "Чорнобиль" отримав премію BAFTA як найкращий мінісеріал

Чорнобильські гриби можуть захищати космонавтів від радіації

Культовий серіал "Чорнобиль" узяв 7 нагород BAFTA – в яких номінаціях

Лісові пожежі, COVID-19 і скорочення фінансування: чи стане Чорнобиль туристичною Меккою

Руйнівні паводки в Карпатах та Чорнобиль і його майбутнє: "Підсумки тижня з Анною Мірошниченко"

Аварії були і до 1986-го: СБУ розсекретила архівні документи щодо Чорнобильської АЕС