Дружина Олега Сенцова: "Розлучення з Олегом для мене – вимушений крок!"

Журналіст "5 каналу" зміг зустрітись із дружиною незаконно засудженого в РФ українського режисера-кримчанина Олега Сенцова

Дружина Олега Сенцова Алла розказала кореспонденту "5 каналу", що збирається подавати на розлучення, адже з чоловіком-в’язнем місцеві банки відмовляють їй в іпотеці. При цьому жінка зізналася – їхня родина була на межі розпаду ще до арешту. Алла переконує – нині змушена сама утримувати двох дітей, причому молодший син має діагноз аутизм і потребує особливого піклування. До того ж, місяць тому, жінці перестала надходити грошова допомога – ці кошти Алла Сенцова витрачала на оренду житла.

Я ПОСТІЙНО ПИШУ, АЛЕ ВІДПОВІДІ НА ОСТАННІ КІЛЬКА ЛИСТІВ Я ЩЕ НЕ ОТРИМУВАЛА

– Ви зараз якось спілкуєтеся, тримаєте зв'язок із Олегом?

– Скажімо так, я давно не отримувала від нього листів. Я не знаю, в чому проблема. Чи то мої листи не доходять, чи то його листи не доходять. Тобто в останній час у нас зі зв’язком все дуже складно. Виходить, що я постійно пишу, але відповіді на останні кілька листів я ще не отримувала.

– З чим ви це пов’язуєте?

– Я думаю, що це система. Тому що в нас немає приводів не спілкуватися.

– А ви пробували зв’язатися з чоловіком через волонтерів, адвокатів?

– Так, нещодавно нашому сину запропонували перейти в іншу школу – теж спеціалізовану, але іншу. І мені, як матері, звичайно, хотілося дізнатися думку батька з цього приводу, і вирішувати треба було швидко. Я написала двоюрідній сестрі Олега Наталі (вона тримає з ним зв'язок із материкової України). Проте, вона мені просто не відповіла. Вона займалася допомогою нашій родині, вона дуже багато зробила для Олега – і багато акцій, підтримки. Але на даному етапі у нас все дуже дивно складається.

На цьому ґрунті почали розвалюватися стосунки?

– Ви знаєте, ми ніколи не були близькими. І більше того, вона, коли приїжджала до Криму – ми жодного разу з нею навіть не зустрічалися. Вона приїжджала до мами Олега, вона спілкувалася з дітьми, але я з нею не бачилася жодного разу. Лиш один чи два рази розмовляла телефоном.

– А з мамою Олега які у вас зараз стосунки?

– Добрі. Звичайно, ми з нею не подружки, але у нас нормальні стосунки.

БУЛА ЧІТКА ВКАЗІВКА СОЦІАЛЬНІЙ СЛУЖБІ ПОЗБАВИТИ ОЛЕГА БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ

Правда, що ще до всіх цих подій у вас з Олегом пішов якийсь розлад у сім’ї?

– Так, у нас були складні стосунки. Ми залишалися чоловіком і дружиною, але при цьому у нас виникли певні проблеми. Якийсь час ми жили, скажімо так, у сусідніх будинках. Ми поки не знали, що робити із нашими стосунками. Врешті, коли це все відбулося (арешт – 5.ua), усе, що залежало від мене у сенсі допомоги – передачі, бесіди з адвокатами, надання усіх необхідних документів – я зробила. Було дуже серйозне питання з приводу дітей, тому що була чітка вказівка соціальній службі позбавити Олега батьківських прав. І мені вартувало великих зусиль його відстояти. Тому що якими б не були наші стосунки, Олег – батько цих дітей. І я не бачу навіть мінімальної причини, чому він має бути позбавлений батьківських прав у силу якихось інших обставин, не пов’язаних із вихованням дітей.

Олег Сенцов із сином

Як соцслужба мотивувала свою вимогу?

– Прийшла до мене соцслужба, перевірили, викликали мене потім, і сказали, що "згори" дана чітка вказівка. Я кажу – які є варіанти, що потрібно зробити, щоби цього уникнути? Мені співробітники допомогли. Тому що вони, відверто кажучи, також не бачили особливого сенсу, раціональності в цьому рішенні.

Це був привід натиснути на Олега?

– Я думаю так. Тому що у плані виховання дітей я не можу сказати, щоб був бодай мінімальний привід його позбавляти опіки над дітьми.

ДЛЯ МЕНЕ РОЗЛУЧЕННЯ – ВИМУШЕНА МІРА, ТОМУ ЩО Я ОПИНИЛАСЯ У ТАКІЙ ПАТОВІЙ СИТУАЦІЇ

Олег знає, що ви вирішили розлучитися?

– Я йому писала, проте відповіді ще немає. Це не те, щоби назрівало. Просто ситуація така. У мене розлучення не пов’язане з якимись особистими стосунками. Для мене розлучення – вимушена міра, тому що я опинилася у такій патовій ситуації. Я не можу дозволити собі постійно оплачувати орендовану квартиру. Більше того, я консультувалася у банку. Я знаю, що якщо я візьму іпотеку, то мій платіж буде меншим за той, що я зараз віддаю за квартиру. Але я буду платити вже за щось, що я зможу передати своїм дітям. Це внесок у їхнє майбутнє. Проте, коли я пояснювала свою ситуацію в банку, мені сказали: з чоловіком-в’язнем у вас без шансів. І поки мені надавали допомогу на оплату орендованого житла, я, можливо, і не була впевнена у завтрашньому дні, але хоча би на щось могла розраховувати. А зараз я не можу жебракувати кожен місяць, вивішувати заклики: "допоможіть мені". Мені просто соромно, зрештою. А тим не менше я зобов’язана забезпечити дітям дах над головою. Я матір.

Алла і Влад Сенцови

У вас уже є гроші на перший внесок?

– Ні. Але ми будемо вирішувати проблеми за їхньої появи. Я розумію, що мені буде дуже складно, я це знаю, я йду на це із відкритими очима, тому що мені набридло викидати свої та чужі гроші на вітер. До того ж, я розумію, що якщо господарці щось закортить – то ми з дітьми опинимося на вулиці. Тобто в мене немає гарантій на завтра, жодних. І це мене дуже насторожує.

А порадитися із чоловіком ви не можете?

– У даній ситуації виходить, що ні. Я залишилася сам на сам із цим. Але раніше в нас і таких питань не виникало. Я знала, що якщо мені 10-го платити за квартиру, то 9 числа я прийду, я отримаю гроші і їх спокійно віддам. А в червні в мене склалася ситуація, коли мені просто 9-го числа повідомили – грошей немає і не буде.

А що це була за допомога?

- Я не знаю. Я більше скажу, що я до жодних фондів, карток, рахунків не маю стосунку. І я не знаю, звідки надходили гроші. Я знаю, що якусь допомогу надавали мамі Олега. Але оскільки я ніколи не буду рахувати гроші у чужих кишенях, я не знаю, скільки там було. Я знаю, що якісь гроші передавалися мамі Олега на дітей. З цих грошей дітей готували до школи, ще щось необхідне купували. Я не кажу, що мені не допомагали, але ці гроші отримувала не я, я їх не бачила, я їх не знаю, я не знаю, звідки вони йшли і які там були суми. Я цим навіть ніколи не цікавилася, тому що гроші адресувалися не мені, і не маю жодного права копирсатися в тому, скільки там допомоги надається мамі. Я особисто отримувала гроші лише на квартиру.

ОЛЕГА ВЗАГАЛІ СКЛАДНО ПЕРЕКОНАТИ – ЯК ВІН СКАЗАВ, ТАК І БУДЕ

Як так вийшло, що ви опинилися в такій ситуації? За квартиру раніше платив Олег?

– Ця ситуація виникла із самого початку через те, що в нас з Олегом не було власного житла, і ніколи не було. Ми познайомилися, коли мені було 18 років, йому 19 років, і ми з цього часу постійно орендуємо житло. Спочатку просто не було фінансової можливості – ми були студентами, щось купити було нереально. Поки не було дітей, це не здавалося великою проблемою. Коли з’явилися діти – природно, виникло питання про придбання житла. Був навіть момент, коли в нас з’явилася фінансова можливість, але тут вже у нас виник конфлікт. Я говорила – давай купимо хоча б однокімнатну квартиру, давай купимо, у нас двоє дітей. Але Олег сказав: ні, ми будемо купувати ділянку, будемо будувати будинок, і ми всі будемо жити у великому домі. Переконати його у мене не вийшло. Ну, Олега взагалі складно переконати (сміється – 5.ua). Як він сказав, так і буде. Ми купили ділянку, ми почали будувати будинок, і тут вдарила криза. У результаті немає ані ділянки, ані дому, ані машини – нічого. А коли в Олега знову щось стало виходити у творчості, і ми почали щось планувати – його заарештували.

Весільне фото Алли і Олега

З приводу арешту. Чи були якісь передумови? Ви боялися чогось подібного?

– Олег – достатньо закрита людина. І навіть в родині він не завжди вважає за потрібне розповідати усі свої плани, задуми. Він дуже багато чого тримав у собі, і багатьох речей я просто не знала. Це специфіка характеру Олега, він такий.

Коли вам заявили що ваш чоловік – "терорист", якою була реакція?

– Стан шоку. Я взагалі спочатку подумала, що це дурний жарт. Просто дурний жарт. Тому що мене не було в місті, мені подзвонили достатньо пізно – в районі 23-ї години. І повідомили новину. Перша реакція була – хто так по-дурному жартує. Я не могла повірити, що таке в принципі може бути.

А що сказав вам Олег?

– Він просто завжди говорив одне: я не винен, ця ситуація вирішиться рано чи пізно. Я, відверто кажучи, навіть не думала, що до суду може дійти. А вже тим більше такий термін – це взагалі з області фантастики, дурної фантастики…

ДЕЯКІ ДРУЗІ ПРИПИНИЛИ ЗІ МНОЮ СПІЛКУВАТИСЯ АБСОЛЮТНО

– А як відреагували діти?

– Ох… Складно відреагували. Особливо на початку було дуже важко. Причому, якщо з меншим було простіше у силу його особливостей – він просто не дуже зрозумів, що відбулося. Татко поїхав – та й поїхав. А те, що стосується доньки – там було, звичайно, складніше, тому що вона все розуміє. Але я якось пояснила їй, що це все неправда, що це все скоро закінчиться, щоби вона не переживала.

А у школі, в гуртках, куди діти ходять до них не змінилося ставлення?

– Я не скажу, що були складнощі. Нас врятувало (якщо можна так сказати) те, що це відбулося в травні. Тобто до того моменту, коли це стало загальновідомим, навчальний рік закінчився, і попереду було три місяці літніх канікул. Тому, коли у вересні вже діти прийшли до школи, такого ажіотажу не було. У доньки виникали якісь складнощі. Я не можу точно сказати, чи це пов’язано з татком, чи це просто починався перехідний період, чи це вже була її реакція на ситуацію. Але в неї виникали конфлікти з дітьми. З приводу вчителів – я не можу сказати, але конкретних згадок про тата в контексті цих подій не було. Але ми ж не знаємо, що там кожен думає про себе, тому що я зустрічала різну реакцію.

Донька Алли і Олега Сенцових Аліна на творчому фестивалі у Криму

До вас змінилося ставлення в вашому оточенні?

– Деякі друзі припинили зі мною спілкуватися абсолютно. Коли все це сталося, у соцмережах полилося стільки всього… Хтось слова підтримки надсилав, а хтось навпаки. Причому, добре, якби це були тільки люди, які не знають Олега, не знають мене, не знають нашу родину, і роблять висновки лиш по тому, що чують в засобах масової інформації – це можна вибачити. Але люди, які багато років з нами знайомі… Щоправда, маю сказати, що таких людей виявилося небагато. Тобто в основному все-таки люди нормальні, адекватні. І реакція була скоріше: як таке могло відбутися?

ОЛЕГ ВІДСТОЮВАВ СВОЮ ТОЧКУ ЗОРУ, ПРИЧОМУ ВІДСТОЮВАВ АБСОЛЮТНО МИРНИМИ, ДОСТУПНИМИ ЗАСОБАМИ

Навколо арешту Олега багато розмов. Одні кажуть, що його заарештували через велику активність, інші – що спецслужби усунули потенційного лідеру кримського спротиву. Що думаєте ви?

- Я не можу судити. Я людина глибоко аполітична, не публічна. Я мама двох дітей, я дружина цієї людини. І політичні амбіції ніколи не були мені властиві: відстоювання відвертих політичних поглядів – чи за, чи проти – не принципово. Мені важливо, щоб мої діти росли ситими, здоровими, щоби не стріляли, щоби мої діти спокійно ходили до школи, отримували освіту – от що для мене важливо. Я далека від всього цього, тому я не можу судити, якими словами і вчинками Олега був викликаний арешт…

Але переконання Олега були радикально українськими?

– Я би не сказала. Так, він підтримував, виступав як би "на тій стороні", саме українській, але при цьому я ніколи не помічала за ним занадто екстремістських якихось поглядів, занадто категоричних висловлювань. Щоправда, ми з ним і не надто обговорювали політику, але при цьому я не бачила в ньому потенційного "терориста" чи "екстреміста". Не бачила ніколи. Я маю на увазі, що людина, яку звинувачують у тероризмі, має якось це демонструвати, нести якийсь посил. Олег відстоював свою точку зору, причому відстоював абсолютно мирними, доступними засобами, висловлював те, що він думає. У нас кожен має право висловлювати те, що він думає.

– А на вас тиснули представники влади?

Окрім ситуації з дітьми – ні. Для мене не було жодних персональних наслідків.

– Окрім того, що з’явилися проблеми з грошима?

Так. В липні я за квартиру заплатила тим, що мені люди назбирали. (Аллі довелося збирати гроші через Facebook – 5.ua). В серпні буду платити тим, що назбираю сама. Може, ще хтось допоможе.

– Але ви працюєте?

Я працюю. Працюю із дому: пишу статті, редагую студентські роботи – доводжу їх до пуття, щоби вони були гарного рівня. Я беруся за будь-яку роботу, яка засобом збирання слів у фрази дає мені можливість щось заробити, перебуваючи вдома.

Алла Сенцова продає через інтернет власноруч вишиті роботи

– А ще я знаю, що ви вишиваєте.

Так, вишиваю. Раніше я вишивала для душі, тому що мені просто це подобається. А зараз я вважаю – якщо моє хобі може принести мені якійсь додатковий дохід, то, значить, будемо намагатися ще й так заробляти. Тому що я не можу влаштуватися на постійну роботу через те, що в мене дитина, яку треба водити до школи, забирати зі школи, водити на репетиції, забирати з репетицій. Якщо я винайму няню для цього, то вся моя зарплата буде йти цій няні. Я працюю вдома і намагаюся зробити так, щоби, коли дитина прийшла зі школи – в неї було що поїсти і так далі. А якщо я буду цілими днями на роботі…

СИТУАЦІЯ З ОЛЕГОМ МАМУ ДУЖЕ СИЛЬНО ПІДКОСИЛА, ДУЖЕ СИЛЬНО

– А бабуся багато допомагає?

Мама Олега дуже допомагає, тому що діти часто їздять до неї на вихідні під час навчального року. На канікулах діти дуже багато часу проводять там. До того ж, ситуація з Олегом маму дуже сильно підкосила, дуже сильно… У неї і так зі здоров’ям проблеми, а зараз, грубо кажучи, вона живе лише онуками. Поки вони до неї їздять, для неї це підтримка. Вона тримається за рахунок того, що вона їх бачить, вона бачить, як вони ростуть – для неї це стимул до життя. Тата немає вже давно, і мама там одна. І, звичайно, приїзд дітей для неї кожен раз – то свято. І тому я намагаюся робити так, щоб вони якомога більше проводили часу там. І дітям там подобається: це все-таки село, це свіже повітря, свої фрукти, свої овочі.

Молодший син Олега Сенцова грає вовка у спеціалізованій виставі, де актори – діти з особливими потребами

– А що ви думаєте про майбутнє? Якщо все-таки Олега в найближчий час виміняють – ви залишитеся тут чи ви поїдете на материк?

Коли Олег буде вільним, тоді ми з ним зможемо спокійно це вирішити. Я не хочу приймати рішення за нього і висловлювати те, що він може зараз думати з цього приводу. Я цього не знаю. І не знаю, як я вчиню. Я на розпутті, тому що ситуація дуже складна. Тому я просто чекаю, що його звільнять, і тоді всі рішення будуть прийматися нами спільно. Тому що нам є про що поговорити, і обговорити рішення, які нам доведеться приймати далі. Це стосується і дітей, і місця проживання, і родини, і всього-всього-всього, що оточує наш внутрішній маленький світ.

– А ви не думали про те, що, можливо, вся ця ситуація вам дана, щоби навпаки зібрати вашу родину по шматочках?

Усе може бути.

– Вам би цього хотілося?

Скоріше так… Я розумію, що складнощі бувають у будь-якій родині, без цього не буває. У нас були і дуже добрі часи, і дуже недобрі. Я не знаю… Мені для того, аби сказати точно, потрібно побачити Олега, потрібно з ним поговорити, почути, що він скаже. Тоді можна про щось говорити. Зараз мені складно тому, що я залишилася сама і маю приймати рішення за всіх.

Леся Кримська Українка для 5.ua

Попередній матеріал
Експерт про скасування автономії Криму: В Кремлі не хочуть чути від кримчан "де наші гроші?"
Наступний матеріал
На Черкащині на хабарі майже у $200 тис. спіймали сільського голову

Обличчя кримських політв’язнів: справа "26 лютого"

Півострів безпам’ятства, або як Росія спотворює "кримську Матрицю" (фотозвіт)

М'ясо чи черешня, або кілька слів про нові кримські делікатеси

Територія приниження і бюрократії, або кілька слів про медицину у Криму

"Тавро" із Тризубом або кілька слів про життя кримчан, які відмовились від громадянства РФ

Півострів втрачених можливостей або кілька слів про освіту в Криму