Дешевого газу не буде. Ціна на блакитне паливо за два місяці зросла майже вдвічі, і це ще не кінець. Прогноз не надто втішний для споживачів. Натомість є добрі новини – в Україні запрацював ринок газу. Чим він вигідний для громадян – у сюжеті "5 каналу".
До нового опалювального сезону підготувалася пані Юлія з Черкас. Для економії газу встановила контролер за датчиком температури. На ньому вона зможе виставляти, залежно від режимів, конкретну температуру на конкретний період.
"Минулого року найменше у мене було – півтори тисячі гривень. Це коли був теплий грудень. А найбільше мені довелося заплатити дві з половиною тисячі. Але торік я не могла повністю покривати платіжку, тому у мене ще йдуть борги. Навіть тепер. Я стараюся кожного місяця, коли я не користуюся опаленням, виплачувати потроху", – розповіла Юлія.
Знову економити – іншого виходу для споживачів немає. Дешевого газу в новому опалювальному сезоні не буде. Що ближче до його початку, то ціна блакитного палива стає вищою.
У липні кубометр газу коштував майже три гривні. А от у серпні його вартість зросла до чотирьох з половиною гривень. Вересневі ціни ще вищі – у середньому куб блакитного палива коштуватиме майже п'ять з половиною гривень.
Директор "Газопостачальної компанії "Нафтогаз України" Максим Рабінович пояснює це зростання так: "В опалювальний сезон ціна буде підростати. І це логічно, тому що велике споживання газу. І в Україні, і у світі. Усі світові хаби ростуть. Влітку ціна буде опускатися."
З 1 серпня в Україні запрацював ринок газу. Тобто споживачі самостійно можуть обрати собі постачальника. Причому компанії можна обирати навіть з інших регіонів.
"Тенденція, принаймні зараз, показує зростання на 20 відсотків приблизно в наступному місяці і ще десь на 20 відсотків ще через місяць. Тобто можна сказати, що поки що прогноз такий, що до кінця року вартість газу лише зростатиме", – пояснює Тетяна Бойко, координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм громадської мережі "Опора".
Кожен із постачальників пропонує свою ціну на блакитне паливо. Тарифи на наступний місяць вони мають опублікувати завчасно. Деякі компанії це правило у серпні порушили. На це відреагували у Антимонопольному комітеті.
"Газопостачальники підняли ціни на газ. Деякі більше, деякі менше. І не повідомили завчасно про це споживачів. Тобто якби домогосподарство, знаючи, що її чинний газопостачальник піднімає ціну на такий то відсоток, то воно б могло задумати, чи не треба нам іншого постачальника", – заявив речник АМКУ Ігор Солдатенко.
Від ціни на газ залежатиме і вартість тепла. У тарифі на опалення більше половини – це ціна блакитного палива. Тож прогнозувати, з якими сумами надійдуть платіжки у новому опалювальному сезоні, ще зарано.
Сергій Барбу, Яна Лимаренко, Сергій Клименко, "5 канал"