Як Україна може заробляти мільярди гривень за рахунок енергетичних ресурсів

Що стоїть на заваді створенню в Україні суверенного фонду за рахунок багатих ресурсів газу та нафти

Заощадження. Кожен з нас у певній мірі заощаджував чи заощаджує, якщо є з чого в сьогоднішніх умовах. Заощаджують і країни. І у більшості випадків за рахунок реалізації енергетичних ресурсів – нафти і газу. Чи може Україна заощаджувати за рахунок багатих ресурсів нафти і газу?

Про це вже у проекті "ЕнергоНЕзалежність" з автором, ведучим та аналітиком з питань енергетики Миколою Войтівом та Оксаною Іщук, аналітиком Центру Глобалістики "Стратегія XXI".

Національний фонд розвитку – кошти, отримані від діяльності у нафтогазовому секторі, які акумулюються, зберігаються, примножуються та використовуються на користь нинішніх і прийдешніх поколінь.

"У 2014 році ми розробили та подали у ВР законопроект який закладав засади створення Національного фонду розвитку, проте російська окупація на сході України внесла свої негативні корективи, і документ не взяли до розгляду. Головна мета цього законопроекту була у тому, щоб кошти від видобутку нафти та газу в Україні акумулювалися та накопичувалися в Україні для майбутніх поколінь або потреб громад, а не проїдалися у бюджеті, як це відбувається на даний час. Якби такий фонд створили на початку 2000-х років то сьогодні на рахунку такого фонду було б декілька мільярдів доларів США", – зазначила Оксана Іщук, аналітик Центру Глобалістики "Стратегія XXI".

Варто вказати, що саме через військові та політичні ризики в Україні один з найбільших інвесторів у сфері нафтогазовидобутку відмовився від розробки Юзівської площі. Зокрема, багато інших інвесторів поки не готові ризикувати своїми коштами.

"Окрім геополітичного чинника є ще і внутрішні, котрі заважають створенню суверенного фонду. Ми говоримо про значні корупційні ризики, про недобросовісну конкуренцію – це вже як результат корупційних ризиків, ми говоримо про рейдерські захоплення, про анулювання ліцензій на розвідку та видобуток нафти і газу", – додав Микола Войтів.

За словами аналітика Центру Глобалістики Оксани Іщук, через непрозорість ринку газу, кошти від видобутку нафти і газу розкрадаються, переводяться в офшори, тому необхідно збільшити контроль громадськості і прозорість в даному секторі шляхом ініціювання запропонованого експертами Центру Глобалістики "Стратегія XXI" законопроекту про створення Національного фонду розвитку.

За запасами газу, (приблизно 900 млрд куб.) Україна посідає третє місце у Європі, за запасами нафти (приблизно 400 млн тонн) – шосте місце у Європі, – Микола Войтів.

Важливо зрозуміти основну мету створення такого суверенного фонду, адже Україна має зовнішній борг, що складає 78 млрд дол. США. Отож, кошти від видобутку нафти і газу мають бути спрямовані не на покриття боргових зобов’язань, а власне, на акумулювання їх та інвестування у прибуткові активи – "блакитні фішки". Накопичення цих коштів і примноження їх – це є інвестиційним механізмом на довгострокову перспективу.

На прикладі досвіду створення суверенних фондів таких країн як Норвегія, Азербайджан, Саудівська Аравія, видно, що їм вдається накопичувати десятки і навіть сотні мільярдів доларів США. Наприклад, створення такого фонду у 1999 році у Азербайджані, який називається Державний Нафтовий Фонд, чий досвід може бути дуже прикладним до України, зумів накопичити 33 млрд доларів США.

Суверенний фонд Норвегії, відомий як Державний пенсійний Фонд – глобальний або як Нафтовий фонд, створений у 1990 році, накопичив 1032000000000 дол. США, для порівняння, це приблизно 25 річних бюджетів України, - Микола Войтів.

У 2017 році Норвегія, завдяки своєму суверенному Фонду отримала додатково 141 млрд дол. США прибутку.

"На сьогодні Україна не може заощаджувати у силу різних причин – високих корупційних ризиків в енергетиці, недостатнього розвитку українського енергетичного сектору чи відсутності механізмів накопичення, зберігання та управління такими коштами, які би акумулювалися у Національному/суверенному фонді, але Україна повинна заощаджувати насправді, оскільки це буде ознакою турботи про майбутнє покоління", - підкреслив автор та ведучий, аналітик з питань енергетики Микола Войтів.

Тож чи є все-таки перспектива появи такого Фонду в Україні і яким він мав би бути – детально, фахово у проекті "ЕнергоНЕзалежність" з нашими фахівцями.

Текст підготувала редактор проекту "ЕнергоНЕзалежність" Наталія Чурікова.

Попередній матеріал
ТРЦ, готуйтесь: Кличко доручив обстежити усі комплекси на відповідність нормам пожежної безпеки
Наступний матеріал
Є голос – "сказати" не можуть: вимушені переселенці Запоріжжя вимагають права голосувати

Чи створять в Україні суверенний фонд за рахунок багатих ресурсів газу та нафти – "ЕнергоНЕзалежність"

Діоксид сірки, оксид азоту і пил – чим дихають українці

Що пророкують українській енергетиці у 2018 році – "ЕнергоНЕзалежність"

Що пророкують українській енергетиці у 2018 році – "ЕнергоНЕзалежність"

Чому важливо управляти енергією міст та громад та спільно ефективно використовувати енергію – ЕнергоНЕзалежність

Наші у Європі: У 2017 році українці перерахували з Польщі грошей на 4% ВВП