Як можна розвивати використання відновлюваних джерел енергії – "ЕнергоНЕзалежність"

Гість проекту продемонстрував першодрук "Енергетики майбутнього" українською мовою, котрий був виданий у 1913 році, де прогнозували, якою буде енергетика через 100 років

Зацікавлення відновлюваними джерелами енергії (ВДЕ) в Україні активно зростає. У цьому секторі з'являються грошовиті інвестори, невеликі підприємства, які працюють у межах певного регіону та українські громадяни, які намагаються вкладати свої кошти у такі проекти. Що може бути поштовхом для об'єднання інтересів щодо використання ВДЕ на локальному рівні?

Про це у проекті "ЕнергоНЕзалежність" обговорили автор, ведучий та аналітик з питань енергетики Микола Войтів та Іван Григорук, перший віце-президент Академії енергетики України.

Енергетичний кластер – географічно централізоване об'єднання комерційних компаній, спеціалізованих установ, постачальників обладнання та послуг, наукових інституцій та неурядових організацій у певному регіоні, які мають на меті виробництво електро- та теплової енергії з відновлюваних джерел енергії. Це здійснюється шляхом концентрації виробничого та наукового потенціалу, інвестиційних коштів з метою економічного розвитку, енергозбереження та енергоефективності регіону.

Якщо говорити просто про складне, то енергетичний кластер – це об'єднана інфраструктура традиційної і відновлюваної енергетики, це синергія, вони, так би мовити, допомагають та доповнюють одне одного. "Енергетичні кластери є безпечнішими, тому що вони менше піддаються кібератакам, котрі протягом останніх років активно дошкуляють енергосистемі України", – зазначив Іван Григорук, перший віце-президент Академії енергетики України. Поняття "енергетичних кластерів" виникло через недовіру до монополістів у сфері енергетики, саме громадськість стала ініціатором їх створення.

У прогнозному балансі виробництва електроенергії на 2018 рік частка ВДЕ – 1,3%. У Держенергоефективності кажуть про 11% у 2020 році. Як відзначив Микола Войтів, це як мінімум близько 10 млрд євро інвестицій. Проте, за словами пана Григорука, цих коштів вистачить тільки на будівництво нових потужностей генерації ВДЕ, а для надійної роботи системи потрібно хоча б 18 млрд євро.

"В Україні, на Вінниччині, є село, котре протягом декількох років має досвід використання відновлюваних джерел енергії. Там повністю перейшли на використання ВДЕ, і ця системи працює дуже ефективно. Проте у випадку необхідності селяни можуть використовувати енергію і з традиційних джерел та на даний час цей унікальний досвід ілюструє ефективність використання енергії сонця, вітру та біогазу – усе це забезпечує потребу села в електриці. Це, у свою чергу, також створює додаткові робочі місця, надходження у місцевий бюджет шляхом сплати податків. Це своєрідний міні-енергетичний кластер", – зазначив Іван Григорук.

До 2030 року у ЄС планують досягнути частки використання джерел відновлюваної енергії у 50%. Об'єм інвестицій – близько 100 млрд євро.

"Дуже прикладним є досвід Німеччини у створенні енергетичних кластерів, де кожен може володіти акціями генерації ВДЕ, що робить це достатньо привабливим для інвестування, відповідно, це сприяє розвитку енергетичного кооперативу, у результаті обидві сторони отримують прибутки від такої співпраці", – наголосив Григорук.

Також гість проекту продемонстрував першодрук "Енергетики майбутнього" українською мовою, котрий був виданий у 1913 році, де прогнозували, якою буде енергетика через 100 років – тобто те, що ми маємо сьогодні. З процитованого зрозуміло, що наукові передбачення співпали і прогнози про важливість використання ВДЕ в українській енергетиці, як і сто років тому, – актуальні.

"Дуже важливим є, щоб у секторі розвитку відновлюваних джерел енергії в Україні держава займала ключову роль – і як фінансовий інвестор, так і партнер, який забезпечуватиме належне регуляторне поле для реалізації проектів різного масштабу – від індивідуальних, до регіональних та національних. Але бенефіціарами, звісно, в першу чергу повинні бути українські громадяни", – резюмував Микола Войтів.

Текст підготувала редактор проекту "ЕнергоНЕзалежність" Наталія Чурікова

Попередній матеріал
За півкроку від серійного виробництва: почалися останні випробування РК "Вільха"
Наступний матеріал
Селекторна нарада з питань впровадження медреформи під головуванням віце-прем'єр-міністра Павла Розенка – відео