5 канал

Вітренко: За контрактом "Тимошенко-Путін" кожна родина в Україні втратила понад 61 тис. грн

  За словами комерційного директора "Нафтогазу", свого часу Тимошенко домовилася з Путіним про ціну навіть вищу, ніж пропонував сам "Газпром"

  НАК "Нафтогаз України" міг відсудити в російського "Газпрому" у Стокгольмському арбітражі набагато більшу суму, якби не положення контракту 2009-го року між тодішнім прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко та чільником російського уряду Володимиром Путіним. Про це заявив комерційний директор НАК Юрій Вітренко на сторінці у Facebook.

  "Контракти "Тимошенко-Путін" були європейськими тільки на словах... Кожна українська родина втратила на цьому більш як 61 тис. грн!" – наголосив він.

  Вітренко зазначив, що практично всі головні положення контрактів, про які Тимошенко особисто домовлялася з Путіним, були невигідними для України.

  "Положення про оплату обсягів газу, які Україна навіть не отримувала, арбітраж визнав кабальним і таким, що не відповідає стандартному європейському положенню "бери або плати". Але це далеко не єдина проблема цього контракту. Також і ціна на газ була завищеною і не відповідала європейським принципам", – зазначив управлінець.

  Він уточнив, що напередодні домовленостей тодішні керівники "Нафтогазу" пропонували застосувати європейські принципи за довгостроковими контрактами на постачання газу.

  "Тимошенко домовилася з Путіним про інші принципи. Результат – кожна українська родина по суті переплатила "Газпрому" за газ 54 тис. грн", – написав Вітренко.

  Він зазначив, що ціни для населення і для підприємств не можна розділяти, оскільки від ціни на паливо залежать робочі місця і зарплати робітників. І навіть якби видобутий в Україні газ ішов на потреби населення, дорогий газ від "Газпрому" все одно використали б для виробництва тепла.

  "Якби Тимошенко хоча б просто наполягла на чіткому застосуванні принципу, який пропонував сам "Газпром", а саме "рівна дохідність", або "нет – бек", то ціна за контрактом була б істотно меншою. Цей принцип означає, що для України з ціни, за якою "Газпром" продає газ, наприклад, у Німеччині, вираховується вартість транспортування від кордону Росії до кордону Німеччини, оскільки Україні газ постачається на кордоні з Росією", – заявив Вітренко.

  З його слів, в арбітражі українська сторона намагалася застосувати цей принцип під час перегляду ціни, проте в контракті він не був відображений прямо.

  "Максимум, що нам вдалося використати, це згадка в контракті про рівень цін у Європі. Тому арбітраж знизив ціну за контрактом просто до німецького рівня, без вирахування вартості транспортування від Росії до Німеччини. Через те, що Тимошенко домовилася з Путіним про ціну навіть вищу, ніж пропонував сам "Газпром", кожна українська родина втратила понад 31 тис. грн", – наголосив комерційний директор "Нафтогазу".

  Він уточнив, що в суму збитків не входить 3,3 тис. грн з кожної родини, які Україна отримала завдяки виграшу в арбітражі щодо перегляду контрактної ціни.

  "Проблеми були не тільки з контрактом на постачання газу. Інший контракт, про який тоді домовилася Тимошенко з Путіним, на транзит газу, теж не відповідає європейським стандартам. Наприклад, у ньому, на відміну від усіх європейських контрактів, не закладений принцип "качай або плати", коли "Газпром" має оплачувати транзитний тариф за певний обсяг газу, навіть якщо він цей газ не качає для транзиту. І це при тому, що Тимошенко домовилася з Путіним про кабальне положення "бери або плати" в контракті на постачання газу", – роз'яснив Вітренко.

  Він нагадав, що Стокгольмський арбітраж спирався на підписаний контракт, тому українська сторона могла вимагати лише відшкодування збитків, яких зазнала фактично.

  "Якби в нас у транзитному контракті був закладений такий принцип "качай або плати", то ми могли б додатково отримати компенсацію в арбітражі в розмірі 7,4 тис. грн для кожної української родини! Додайте ці 7,4 тис. грн втрат за транзитним контрактом до 54 тис. грн втрат від контракту на постачання – вийде більш як 61 тис. грн", – заявив комерційний директор "Нафтогазу".

  Він додав, що українське підприємство могло виграти в "Газпрому" ще більше грошей, якби не домовленості екс-президента Віктора Януковича з Путіним, а саме – "Харківські угоди".

  "Якби тоді... нормально оформили оренду бази російського флоту в Севастополі, то в арбітражі за контрактом на постачання газу ми б виграли додатково майже 20 тис. грн для кожної української родини. Бо насправді замість нормально оформленої передплати за оренду все було оформлено як знижку за газ. Водночас "Газпром" просто переглянув ціну до європейського рівня. Ми довели в арбітражі, що "Газпром" мав це зробити і без всяких "оренд" і "Харківських угод", – розповів Вітренко.

  Попередній матеріал
  Луценко має намір "охолодити засліплені грошима очі контрабандистів"
  Наступний матеріал
  "Це просто свято якесь": одіозна Штепа подала до суду на Геращенко
  Loading...

  "Нафтогаз": Перемога України у Стокгольмі – це багато мільярдів доларів

  "Нафтогаз" подав контраргументи на рішення шведського суду стосовно боргу "Газпрому" – Коболєв

  "Нафтогаз" прокоментував рішення суду Швеції щодо Стокгольмського арбітражу: "Буде оскаржене"

  Примусове стягнення боргу $2,6 млрд: голландські активи "Газпрому" арештували

  "Нафтогаз" знайшов нове джерело газу

  Уряд відклав підвищення тарифів на газ для населення: коли чекати здорожчання блакитного палива