Відкриття газопроводу 'ТАНАС'
Відкриття газопроводу 'ТАНАС' Скріншот відео

В День Росії без Росії: як у Туреччині запускали новий газогін в обхід північного сусіда

Україну на відкриття запросили як одного з головних гравців газового ринку Європи

Азербайджан і Туреччина запустили новий газогін в обхід Росії під назвою "ТАНАП". Його відкриття відбулося поблизу турецького міста Ескішехір. Труба має доправляти газ з Азербайджану через Грузію і Туреччину в європейські країни, кінцева точка – Італія. На запуск об’єкта запросили й Україну. Тож відкривали нову трубу-конкурента Росії чотири президенти: Азербайджану, Туреччини, Сербії та України.

В рамках саміту Петро Порошенко проводить і двосторонні зустрічі з лідерами Азербайджану та Туреччини. Основна тема – розширення взаємовигідної енергетичної співпраці в тристоронньому форматі: Україна–Туреччина–Азербайджан.

Нову трубу, через яку газ з Азербайджану піде до Європи в обхід Росії, за іронією долі, відкривають саме в день Росії, 12 червня.

Таким чином Азербайждан і Туреччина ламають монополістові "Газпрому" схему постачання блакитного палива в Європу, запускаючи новий газогін. І хоча Україна до його будівництва не причетна, на відкриття її запросили як одного з головних гравців газового ринку Європи.

В обхід Росії газ піде до Європи з азербайджанського Баку через Грузію, Туреччину, Грецію в Албанію. А далі – в Італію, яка й стане кінцевою точкою постачання газу.

Поки що трубу проклали лише до Туреччини. По вже готовій магістралі газ, як запевняє турецьке міністерство енергетики, потече вже наступного тижня. Пропускна спроможність газогону – 16 мільярдів кубометрів газу. Після завершення будівництва, 6 мільярдів Туреччина залишатиме собі, решту віддаватиме на ринок Європи.

"Це історичний момент. Енергетичний шовковий шлях, ось чим є для нашого регіону цей газопровід. Попри всі конфлікти в регіоні, тероризм, ми змогли відкрити "ТАНАП" навіть раніше, ніж було заплановано. Ця магістраль має стати найдовшим газопроводом. 10 мільярдів кубометрів можна буде постачати в Європу. Якщо буде потреба, пропускну спроможність зможемо збільшити до 31 мільярда метрів кубічних", – заявив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.

Президент Азербайджану Ільхам Алієв назвав проект історичним, що має велике значення.

"Це масштабний проект, який принесе стабільність у регіон і в економіки країн-учасниць. І нинішнє відкриття магістралі ще раз демонструє те, що ми завжди зможемо досягнути успіху, якщо матимемо політичну волю для цього", – заявив азербайджанський лідер.

Є і політична воля, і фінансування. Закінчити будівництво газогону і довести його до Італії планують у 2020 році. Тоді Європа отримає масштабну альтернативу російським газу і трубам.

"Після запуску цього газогону можемо сказати, що весь регіон отримав додаткову безпеку в цьому питанні. Ви знаєте, Росія робить усе, щоб від неї залежали інші. Вона використовує газ для тиску на інші країни. Для нас цей проект має значення і з політичної точки зору, і з точки зору енергетичної диверсифікації газу, який зрештою отримуватиме й Україна. Це важливо для українського народу", – заявив Президент України Петро Порошенко.

Як Україна зможе отримувати блакитне паливо з цього газогону – питання поки що вивчають. Але офіційний Київ уже має вигоду від цього проекту, зазначають в українській делегації. Бо новий газогін є наймасштабнішим конкурентом усіх уже збудованих і поки що запланованих російських газопроводів.

Ірина Герасимова, "5 канал"

Попередній матеріал
Порошенко: Сподіваюся, найближчим часом знайдемо можливості для залучення в Україну газу з Каспійського моря
Наступний матеріал
Ситуація на сході: один український боєць загинув, на Маріупольському напрямку втихомирили ворожого снайпера
Loading...

Президент Азербайджану запросив Україну до участі в проекті Південного газового коридору

Церемонія запуску в експлуатацію Трансанатолійського газогону за участі Порошенка – відео

Туреччина може взяти участь в обміні Сенцова і Кольченка – Джемілєв

Робочий візит: Порошенко відвідає Туреччину

Рік безвізу в Україні: куди і чим українці їздять найбільше

Рік безвізу: кордон з ЄС перетнули понад півмільйона українців – інфографіка