Нацбанк
Нацбанк Національний банк України

У Нацбанку роз'яснили, чому в 2017 зросла інфляція та розповіли про перспективи

  Більш жорстка монетарна політика сприятиме поступовому зниженню споживчої інфляції та її поверненню в цільовий діапазон у середині 2019 року

  Правління Національного банку України вирішило підвищити облікову ставку до 16% річних від 26 січня 2018 року. Про це стало відомо з офіційного сайту Нацбанку.

  У 2017 році споживча інфляція зросла до 13,7% і, як підсумок, перевищила ціль Національного банку 8% ± 2 в.п., встановлену основними засадами грошово-кредитної політики на 2017 рік та середньострокову перспективу.

  "Прискорення інфляції порівняно з 2016 роком (12.4%) відбулося насамперед через дію чинників, на які інструменти грошово-кредитної політики мають обмежений вплив. Зокрема, на показниках інфляції істотно позначилося скорочення пропозиції окремих видів продовольчих товарів через несприятливі погодні умови в першій половині року, нестабільну ситуацію у тваринництві, зростання світових цін та зовнішнього попиту на вітчизняні продукти харчування (насамперед, м’ясні та молочні)", – йдеться у повідомленні.

  Також на зростанні цін позначилося збільшення виробничих витрат, зокрема на оплату праці, та стрімке відновлення споживчого попиту.

  Нацбанк прогнозує сповільнення споживчої інфляції і досягнення цільового рівня в середині 2019 року.

  Протягом 2018-2020 років інфляція поступово знижуватиметься. Це насамперед буде результатом жорсткої монетарної політики на прогнозному горизонті. Однак Національний банк прогнознує, що в 2018 році інфляція залишатиметься високою: 8,9% загальна і 8,2% базова.

  Такий інфляційний тиск буде зумовлений низкою чинників:

  • перенесення зростання цін сирих продуктів, що спостерігалося минулого року (передусім, м’яса та молока), на ціни продуктів з високим ступенем оброблення;
  • активне зростання споживчого попиту, зумовленого збільшенням доходів населення на фоні як підвищення соціальних стандартів Урядом, так і подальшого зростання заробітної плати у приватному секторі через високий попит на робочу силу;
  • підвищення зовнішньої вразливості економіки України через затримання у продовженні співпраці з МВФ, що ускладнює для України залучення капіталу і, як наслідок, зумовлює тиск на обмінний курс гривні;
  • високі інфляційні очікування населення та бізнесу, спричинені поточними темпами зростання споживчих цін та волатильністю на валютному ринку в останні місяці;
  • стрімке зростання світових цін на нафту, яке зумовлює подорожчання палива на внутрішньому ринку.

  У подальшому зниження інфляції забезпечуватимуть збереження жорсткої монетарної політики, збільшення пропозиції продуктів харчування та уповільнення імпортованої інфляції. Відповідно знижуватимуться як темпи зростання цін сирих продовольчих товарів, так і базова інфляція, яка істотно від них залежить. У результаті інфляція повернеться до цільового діапазону в середині 2019 року і становитиме 5,8% на кінець наступного року. У 2020 році інфляція уповільниться до 5.0%, що відповідатиме центральному значенню цільового діапазону (5.0% ± 1 в.п.).

  Ключовим припущенням макроекономічного прогнозу залишається подальша співпраця з Міжнародним валютним фондом. Це дасть змогу зберегти доступ до офіційного фінансування і від інших організацій, а також до міжнародних ринків капіталу на прогнозному горизонті.

  У поточному році Національний банк очікує надходження близько 2 млрд дол. США від МВФ, а також отримання кредитів від ЄС та Світового банку. Це дасть змогу збільшити міжнародні резерви до 20.5 млрд дол. США (або 3.7 місяця імпорту майбутнього періоду) на кінець 2018 року. Однак у 2019 та 2020 роках через пікові виплати за зовнішнім державним боргом очікується формування дефіциту зведеного платіжного балансу та скорочення міжнародних резервів.

  Основним ризиком для реалізації зазначеного прогнозного сценарію Національний банк вважає відсутність прогресу у проведенні структурних реформ, необхідних для збереження макрофінансової стабільності та подальшої співпраці з МВФ.

  Нагадаємо, востаннє Нацбанк підвищував облікову ставку у грудні. Тоді її підняли до 14,5% річних, через підвищення інфляційних ризиків, зокрема сезонних. 

  Попередній матеріал
  Охоронець УДО розповів про роль Добкіна у втечі Януковича
  Наступний матеріал
  Посол України в Німеччині: Концтабір Аушвіц звільнила не Росія
  Loading...
  У Посольстві США прокоментували шахрайство на $5,5 млрд у "Приватбанку"

  У Посольстві США прокоментували шахрайство на $5,5 млрд у "Приватбанку"

  Хазяйнування чи хитра оборудка: що показав міжнародний аудит "Приватбанку"

  Хазяйнування чи хитра оборудка: що показав міжнародний аудит "Приватбанку"

  Де, на що і наскільки: у Держстаті назвали регіони, де за рік ціни зросли найбільше

  Де, на що і наскільки: у Держстаті назвали регіони, де за рік ціни зросли найбільше

  Колектори третій рік тероризують матір загиблого героя АТО

  Колектори третій рік тероризують матір загиблого героя АТО

  Валютні гойдалки: в обмінниках підскочив курс євро

  Валютні гойдалки: в обмінниках підскочив курс євро

  Гройсман: зовнішній борг України перевищив 80% ВВП

  Гройсман: зовнішній борг України перевищив 80% ВВП