МВФ
МВФ 5 канал

Провал перемов із місією МВФ: як реагують у Раді та що буде з українською економікою

Читайте по-русски
Детальний звіт місія МВФ надасть через місяць, лише тоді стане відомо, які саме зобов'язання не виконала Україна

За мотивами серіалу. Переговори з МВФ і їх брутальне завершення в одному з епізодів "Слуги народу" знайшли певне відображення в реальності. Діалог із кредиторами виявився безрезультатним. От тільки не тому, що Україна сказала: "Нам не треба", а тому, що в МВФ сказали: "Недостатньо реформ". Особливої гостроти ситуації додав коментар колишнього міністра економіки, а нині радника голови Офісу президента Тимофія Милованова. У парламенті реагували пристойніше. Депутати лише почали обговорювати завершення місії МВФ. Щоби в п'ятницю продовжити – уже з чільником уряду. Чи протримається українська економіка без фінансової подушки МВФ, хто за продовження діалогу, а кому такий результат – у самий раз, знає журналістка "5-го" Леся Головата.

Немає реформ – немає грошей. Наприкінці минулого тижня місія МВФ за домашнє завдання поставила українській владі оцінку незадовільно. На кону було 5 мільярдів доларів на півтора року. Єдиний транш за новою програмою стенд-бай – 2,1 мільярда Україна отримала торік у червні.

"Дискусії фокусувалися на посиленні управління Національним банком, законодавчих ініціативах щодо відновлення та посилення антикорупційної інфраструктури та судочинства, також дискусії стосувалися заходів у секторі енергетики. Обговорення було продуктивним, однак потрібен більший прогрес на користь завершення першого перегляду програми. Дискусії триватимуть", – зазначив постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман.

У соцмережах дискусії теж не припиняються. А надто емоційними стали тоді, коли до них долучився ексміністр економіки Тимофій Милованов.

Імовірно, радник голови Офісу президента дивився фільм "Слуга народу", адже його риторика така сама, як і в президента Голобородька.

"Я хочу подякувати МВФ і членам ради директорів за витрачений на нас час і за дуже змістовну бесіду. З почуттям глибокої вдячності хочу сказати йдіть в ж*пу, і ця умова обов'язкова для виконання. Я зрозуміло висловлювався? Ми – не жебраки", – сказав у серіалі президент.

У раді депутати обговорюють завершення перемов з МВФ не так яскраво та метафорично.

"Безперечно – цей результат негативний, тут нема про що говорити", – констатував голова комітету ВР з питань фінансів Данило Гетманцев.

У монобільшості запевняють: без фінансової подушки МВФ катастрофи не буде.

"Нам пройти 21 рік без чергового траншу від Міжнародного валютного фонду буде важче набагато, але це в жодному випадку не буде катастрофою. У нас є відповідні ресурси, у нас є відповідні можливості для того, аби це здійснити", – переконує Гетманцев.

Дві фракції меншості – "Євросолідарність" та "Голос" – владу критикують, але готові спільно узгоджувати дорожню карту необхідних реформ.

"Місія МВФ завершилася абсолютно безрезультатно. Це є чітка відповідь на нашу співпрацю з європейськими країнами, зі Сполученими Штатами Америки", зауважив п'ятий президент Петро Порошенко.

"Ми зараз знаходимося в незрозумілому стані, в тому числі з МВФ, через постійні зради, невиконання обіцянок, брехню, це ще раз доводить те, що щось у владі пішло не так", – переконаний депутат "Голосу "Ярослав Железняк.

"Батьківщина" традиційно говорить про зубожіння.

"Будь-які матриці Міжнародного валютного фонду мусять мати один єдиний критерій ефективності – це те, як живуть люди. По різних оцінках, від 60 до 80% людей – за межею бідності, то всі ці ваші плани, дорожні карти й інші, так звані в лапках реформи, закінчуються тим, що люди масово їдуть з України", – наголосила Юлія Тимошенко.

А в "ОПЗЖ" бідкаються: тема МВФ – важлива й актуальна, а от оприлюднити свою реакцію – ніде, бо три телеканали Медведчука – під санкціями.

"Візьмемо МВФ. Заради кредитів від нього ви загнали країну в повну дупу, а грошей так і не отримали. Каналів немає, тепер можете вже не соромитись. Скажіть уже чесно – МВФ поставила нові вимоги – ще удвічі підняти тарифи", – вважає співголова фракції "ОПЗЖ" Вадим Рабінович.

Детальний звіт місія МВФ надасть через місяць, лише тоді стане відомо, які саме зобов'язання не виконала Україна. Але головна вимога очевидна: незалежність антикорупційних органів.

"Зобов'язання перед МВФ – це такий собі політичний аргумент, який дозволяє просувати реформи. Для влади, якщо вона має певні приховані зобов'язання перед якимись умовно корупційними суб'єктами, вона може виправдовувати свої дії тим, що МВФ вимагає, тому ми вимушені робити ці кроки", – пояснює заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жалило.

Цьогоріч Україна мусить повернути зовнішнім кредиторам близько 6 мільярдів доларів. Українська економіка без грошей МВФ на плаву може протриматися до вересня, тоді потрібно сплатити майже половину – 3 мільярди зелених.

"На вересень урядові все-таки бажано було б залучитися підтримкою МВФ, інакше можуть виникнути проблеми з фінансування цих виплат, і мені здається, період достатньо тривалий, щоби порозуміння знайти", – зауважує Ярослав Жалило.

А починатимуть шукати в раді вже у п'ятницю – Денис Шмигаль прийде поговорити з депутатами, зокрема й про МВФ.

Леся Головата, Ганна Рибалка та Юрій Усік, "5 канал"

Попередній матеріал
Без сну та без даху над головою: як 200 українців третю добу не можуть вилетіти із Занзібару (оновлено)
Наступний матеріал
Григоренко vs Жуков: суд Харкова не задовольнив позов міськради щодо перейменування проспекту
Loading...

У МВФ повідомили чи отримає Україна наступний транш

Україна розраховує отримати $2,2 млрд від МВФ у 2021 році – голова НБУ

Місія МВФ в Україні продовжена на 7-10 днів – Марченко

Кабмін хоче змінити формат співпраці з МВФ – як саме

Співпраця з МВФ необхідна – міністр фінансів розповів про рекордні борги України

Шмигаль спрогнозував, чи отримає Україна черговий транш від МВФ