Будівля Верховної Ради
Будівля Верховної Ради Depositphotos

Проєкт закону про ринок землі вже зареєстрували в Раді – акценти документа

  Читайте по-русски
  Документ визначає, як регулювати обіг землі, хто може володіти ділянками СГ призначення та пропонує новий вид санкцій

  Законопроєкт, яким має регулюватися земельний ринок в Україні, зареєстрований у Верховній Раді та вже направлений на розгляд комітету.

  Сам проєкт закону та супровідні документи до нього опубліковані на Офіційному порталі Верховної Ради.

  "Проєкт закону розроблений з метою формування законодавчого поля для запровадження ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення, забезпечення конституційних прав громадян України на вільне розпорядження своєю власністю, створення прозорих умов для набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення громадянами та юридичними особами України", – йдеться у пояснювальній записці.

  Документ визначає, як з точки зору права регулювати обіг земельних ділянок сільськогосподарського (СГ) призначення на основі ринкових механізмів переходу прав на земельні ділянки.

  Зокрема, ним пропонується з 1 жовтня 2020 скасувати заборону на відчуження земель СГ призначення всіх форм власності.

  Проєкт також визначає, хто може володіти земельними ділянками СГ призначення: громадяни України, територіальні громади, держава, юридичні особи України та іноземні громадяни і особи без громадянства в разі набуття в порядку спадкування та обов’язком відчужити ділянку протягом року.

  Крім того, встановлюється мінімальна стартова ціна продажу земельних ділянок державної та комунальної власності на земельних торгах на рівні, не нижчому від нормативної грошової оцінки;

  Також документ встановлює, яку площу земельних ділянок може мати у власності громадянин та пов’язані з ним особи:

  • обмеження не допускають набуття у власність більш як 15% сільськогосподарських земель області та 0,5% сільськогосподарських земель України;
  • забезпечується переважне право орендаря на купівлю земельної ділянки;
  • передбачається обов’язок державного реєстратора вносити інформацію про ціну (вартість) речових прав, в тому числі прав користування, до Реєстру речових прав;
  • забезпечується право громадян на викуп земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства, які їм належать на праві постійного користування та праві довічного успадкованого володіння.

  Можливо також викупити ділянку із розстрочкою платежу до 5 років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок;

  Законопроєктом пропонується запровадити новий вид санкцій – "заборону на набуття у власність земельних ділянок". Вони вводяться за рішенням президента з подання РНБО та затверджуються постановою Верховної Ради. Під санкції можуть підпадати іноземні держави, невизначене коло осіб певної діяльності (секторальні санкції) та окремі юридичні і фізичні особи.

  Довідка. Через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є оренда. Договори зазвичай довгострокові й укладаються приблизно на 8-10 років. При цьому вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок – неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

  Рада проголосувала за продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі 20 грудня 2018 року. Це рішення підтримав 231 депутат. У Мінекономіки президенту рекомендували цей закон заветувати, але він був підписаний 4 лютого 2019 року. 22 травня 2018 року стало відомо, що Європейський суд з прав людини визнав мораторій на продаж землі в Україні таким, що порушує права людини та рекомендував скасувати його.

  Попередній матеріал
  Двох полонених українців етапували з Криму до СІЗО "Лєфортово" – адвокат
  Наступний матеріал
  Імпічмент Трампу: наскільки це можливо і що це означатиме для України – "Голос Америки"
  Loading...

  У кількох областях аграрії масово вийшли на протест проти відкриття ринку землі – яка їхня позиція

  Хто матиме право на купівлю землі – заява Зеленського

  Мінекономіки має 35 "сценаріїв" запровадження ринку землі – Милованов

  Президент доручив скасувати мораторій на продаж землі до 1 грудня – подробиці (оновлено)

  Зеленський анонсував земельну реформу: коли чекати змін

  Хто матиме право на купівлю землі – заява Зеленського