Накопичувальна пенсійна система: чи готова до неї Україна

Пенсія 5 канал / Час. Підсумки тижня
Попри запевнення урядовців, перспективи накопичувальної системи занадто далекі та суперечливі

Пенсія в 7 тисяч гривень – міф чи реальність? Влада обіцяє, що це може стати реальністю. Ми спробували розібратися й пояснити вам, за яких умов ви будете отримувати пенсію аж 7 тисяч. Але спершу суха статистика. Пенсійна реформа, яка нині діє в Україні, передбачає три рівні. Перший рівень – солідарна система, другий – загальнообов'язкова накопичувальна система, третій – система недержавного пенсійного забезпечення. Для розуміння, Україна зараз на першому рівні, тобто пенсію платить держава. Тим часом рухатися Україна намагається до накопичувальної системи, коли українці, які зараз працюють, відкладатимуть частину своєї зарплати на особистий рахунок. Ми розпитали, до речі, в деталях у міністерки сополітики, як це працюватиме, і ви за мить почуєте всі поробиці.

Але на жаль, хоч що говорили б політики і урядовці, ми бачимо, що перспективи накопичувальної системи занадто далекі й суперечливі. Бо досі немає остаточного розуміння, відкладати гроші в державний фонд чи приватний. Бо саме тут є ризик. Як не потрапити у фінансову халепу й не стати жертвою фінансової піраміди, коли ваші гроші кудись зникнуть чи згорять? Але уряд запевняє: накопичувальна система запрацює вже з 2023 року. Українці слухають, але мало вірять, і потихеньку відкладають гроші собі на старість самі. Про це – у сюжеті "Підсумків тижня".

Нині пенсіонери отримують 3,5 тисячі. А як вам середня пенсія в 7 тисяч гривень? Таке майбутнє наобіцяв уряд. Пенсіонери не проти, бо більшість із них мають значно менше. Урядовцям довелося пояснити, що за обіцянка така. Міністерка соціальної політики Марина Лазебна каже, що 7 тисяч гривень – це розрахунки. І зробила їх, щоби прозвітувати на президентській нараді. І переконати Володимира Зеленського, що потрібно запровадити новацію – накопичувальну пенсійну систему. 

"300 гривень вкладає працівник зі своєї заробітної плати, 300 гривень на його рахунок кладе
роботодавець. Ці 600 гривень за ці 30 років накопичуються, і це б вийшло в сьогоднішніх цінах 7 тисяч гривень", – пояснила Лазебна.

Тому на 7 тисяч пенсіонерам розраховувати не доводиться. Принаймні найближчих років 30, як і на нову пенсійну систему.

"Якщо це зробити поспіхом і по-дурному, то накопичувальна система перетвориться на велику фінансову піраміду, типу того, що ми переживали трасти в 90-х роках", – зазначив фахівець із соціальної політики Андрій Павловський.

Пенсіонери
Пенсіонери5 канал / Час. Підсумки тижня

Через що такі побоювання? Накопичувальна система передбачає: гроші на пенсію можна вкладати як у спеціальний державний фонд, такі і у приватні пенсійні. І таку реформу цього року обіцяє Кабінет Міністрів. Але перспективи запровадження туманні. Монобільшість, президент, уряд – у кожного своє бачення. Порозумітися поки що не можуть.

"У мене є приватні пенсійні накопичення. З 2005 року року я роблю відрахування й у приватному фонді перебувають мої гроші. Досвід для мене позитивний. Дохідність цих грошей перевищує інфляцію. Ці гроші не просто накопичуються, ними управляють. Наприклад, пенсійні фонди в Азії є найбільшими інвесторами в дорожню інфраструктуру. На пенсію мені виходити через 33 роки. І, відверто кажучи, над цим я ще не задумувався. Надто рано", – розповів співзасновник Центру економічного відновлення Анатолій Амелін.

Марина Лазебна
Марина Лазебна5 канал / Час. Підсумки тижня

А даремно, бо може бути пізно. Аби тепер не бідувати, треба було вже тоді відкладати. Держава лише думає над змінами в пенсійній системі. Тому залишається стара схема: люди працездатного віку платять податки, й ці гроші йдуть на пенсії. Як наслідок – у бюджеті мільярдна дірка. Літніх людей дедалі більше, грошей – катма.

Саме зараз у нас проходить індексація пенсій для 8 мільйонів українців. Ми бачимо, що в середньому підвищення пенсійної виплати становить більш як 300 грн", – зазначив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Однак додаткові 300 гривень дістануться не всім пенсіонерам.

"Тут простий принцип: що більша пенсія, то більша доплата. Але в нас більш ніж 70% пенсіонерів мають пенсію менш ніж 3 тисяч. А є судді, які мають 67 тисяч", – наголосив Павловський.

Передумав уряд платити і по 400 гривень пенсіонерам, старшим за 75 років. Це, до речі, була одна з обіцянок президента. Таку індексацію перенесли з літа на осінь. Змусити уряд таки додати грошей літнім людям не може ніхто. Індексація відбувається тоді, коли заманеться Кабінету Міністрів. У Верховній Раді вже зареєстрували законопроєкт, який зобов’язує уряд індексувати пенсії щороку до 1 березня. В Кабміні від такої ідеї не в захваті, бо доведеться шукати додаткові мільярди.

Пенсія
Пенсія5 канал / Час. Підсумки тижня

Зекономити можна, підвищивши пенсійний вік. Таким чином принаймні стримають кількість нових пенсіонерів. Але поки що цього не буде, переконують в уряді. На заслужений відпочинок і чоловіки, і жінки йтимуть у 60 років.

Олена Охріменко, директорка департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України пояснює: "Ми говоримо сьогодні про останній етап пенсійної реформи, яка почалася з 1 жовтня 2011 року. Поетапно розпочалося підвищення пенсійного віку для жінок. З 1 квітня поточного року жінки, які народилися, починаючи з квітня 1961 року, матимуть право виходу на пенсію в 60 років".

Якщо систему нарахування не змінювати, то для нових пенсіонерів виплати ставатимуть щорік меншими. Про що йдеться? Натепер літні українці отримують близько третини від своєї останньої зарплати. Наприклад, якщо вона була 10 тисяч, то йдеться про 2870 грн. А вже через 30 років розмір пенсії скоротиться до 1800 гривень. З огляду на інфляцію, це катастрофа. Тому працездатним українцям, яким близько 30 років, уже потрібно думати про забезпечення своєї старості, бо за теперішньої так званої "солідарної" системи розраховувати на гідну пенсію не доводиться.

Сергій Барбу, Ганна Кудрявцева, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Закон про колаборантів: хто вони, як їх каратимуть і чому Рада поки ще не проголосувала за цей документ
Наступний матеріал
Іпотека від Зеленського під 7%: хто може нею скористатися та які існують ризики – історії реальних родин
Loading...