Олена Охріменко
Олена Охріменко 5 канал

Підвищення пенсійного віку для жінок та індексація виплат: які ще зміни передбачає законопроєкт

Читайте по-русски
Крім цього законопроєкту, у раді перебуває ще декілька інших, які стосуються переходу до накопичувальної пенсійної системи

На годиннику – 10:30, а в одному з управлінь Пенсійного фонду встигли прийняти вже майже сотню відвідувачів. Серед них і Олена. Два місяці тому жінку скоротили на роботі. Через півтора року – в 60 – Олена зможе отримати пенсію. Утім дочекатися її, каже, – завдання не з легких.

"Важко, дуже важко. Уже просто сил і здоров'я немає. Я ж от це вже другий місяць сиджу вдома. У мене підвищений тиск зазвичай, а зараз я себе почуваю чудово. Я не встаю о 5-й ранку на роботу, я два рази на роботу ходила, я не йду. Просто це дуже важко", – розповідає жінка.

У 60 років виходити на пенсію доведеться не лише Олені. З 1 квітня відбудеться останній етап поступового підвищення пенсійного віку.

"Ми говоримо сьогодні про останній етап пенсійної реформи, яка почалася з 1 жовтня 2011 року. Поетапно розпочалося підвищення пенсійного віку для жінок. З першого квітня поточного року жінки, які народилися починаючи з квітня 1961 року матимуть право виходу на пенсію у 60 років. Жінки, які народилися до 1 квітня 1961 року виходять на пенсію 59 років і 6 місяців", – зазначила директорка департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України Олена Охріменко.

Пенсіонерів можуть чекати й інші зміни. Кабмін передав на розгляд парламенту законопроєкт, згідно з яким щорічну індексацію пенсій мають проводити не пізніше 1 березня. Якщо закон ухвалять, то зміни запрацюють з 2022 року.

"Це питання більше не має бути елементом політичних маніпуляцій. Ми пропонуємо зробити все прозоро і встановити чіткі дати, коли повинна починатися і відбуватися індексація в нас у державі", – заявив прем'єр Денис Шмигаль.

Та економіст Павло Кухта каже: закріплювати дату індексації ризиковано. Адже якщо уряд має можливість, він і так проводить індексацію в березні. Якщо ж дату зафіксують, а грошей у той період не вистачатиме, то є ризик маніпуляцій.

"Змінами до прикінцевих положень про державний бюджет можуть призупинити, так само як припиняють багато інших законів, дію пенсійного закону. І я, як один з авторів от цієї останньої версії, яка гарантує пенсіонерам індексацію обов'язкову, боюся, що зламають просто сам цей механізм. Що просто, наприклад, на рік скасують індексацію", – зауважує економіст Павло Кухта.

Цього ж року пенсію індексують на 11%. Цей процес стартує з 1 березня.

"На індексацію кошти є. Вони йдуть від зростання фонду заробітної плати. І в цьому році навіть частина зростання заробітної плати для індексації піде на інші потреби в Пенсійному фонді, бо інфляція набагато менша, втричі менша, ніж темпи зростання заробітної плати", – переконує голова Комітету ВР України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова.

Уряд пропонує й інші зміни. Серед ключових: дозволити призначати пенсії достроково за півтора року до досягнення пенсійного віку, якщо людину скоротили з роботи, або якщо компанію, де вона працювала ліквідували чи реорганізували. Також дочасно пенсії хочуть призначати матерям, чиї діти мають рідкісні захворювання, але не мають групи інвалідності. Крім того, індексація пенсій для військових пенсіонерів може відбуватися на загальних підставах. А для військових, які отримали інвалідність, пропонують встановити мінімальну пенсію від 105% до 120% прожиткового мінімуму.

Крім цього законопроєкту, у раді перебуває ще декілька інших, які стосуються переходу до накопичувальної пенсійної системи.

Ірина Саєвич, Марія Писаренко, Богдан Танасійчук, "5 канал"

Попередній матеріал
Оголошення вироку Сергію Стерненку у Приморському суді Одеси – трансляція
Наступний матеріал
В Одесі біля Приморського суду зібралася майже сотня людей на підтримку Сергія Стерненка: чого чекають від засідання
Loading...

Депутати проголосували за закон, що дозволяє держслужбовцям працювати до 70 років

Кабмін підготував законопроєкт про запуск із 2021 року накопичувальної пенсійної системи

В Україні найнижча тривалість здорового життя серед країн Європи – дослідження

У Верховній Раді планують змінити умови роботи для держслужбовців пенсійного віку

Учені знайшли механізм боротьби зі старістю

Вчителі-пенсіонери на контракті: які вимоги нового закону про освіту і чому вони обурили освітян