Сьогодні, 1 жовтня, монети номіналом 25 копійок та банкноти гривні старих зразків до 2003 року перестануть бути засобом платежу. Про це повідомляли у пресслужбі Нацбанку.
Також регулятор буде активніше виводити з обігу паперові банкноти 1 і 2 гривні і монети 1 гривня зразка 1996 року, замінюючи їх на відповідні обігові монети зразка 2018 року.
Заступник голови НБУ Олексій Шабан пояснив: "Головна мета наших рішень – спростити готівкові розрахунки та підвищити їхню зручність для користувачів. Також ми дбаємо про економічну доцільність та підвищення якості готівки в обігу".
Унаслідок цього банкнотно-монетний ряд гривні скоротиться до 12. Усього в ньому залишиться шість номіналів монет та шість номіналів банкнот, що відповідає міжнародній практиці.
У Нацбанку кажуть: "Вилучення з обігу монет номіналом 25 копійок спростить готівкові розрахунки. Воно не матиме впливу на інфляцію, оскільки за відсутності монет номіналом 25 копійок під час готівкових розрахунків можуть застосовуватися правила заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари, роботи чи послуги (до сум, кратних 10 копійкам)".
Без обмежень та безкоштовно обміняти монети номіналом 25 копійок та старі банкноти, уведені в обіг до 2003 року, на монети та банкноти інших номіналів і зразків упродовж наступних трьох років можна:
- в усіх українських банках – упродовж одного року з дати вилучення їх з обігу – до 30 вересня 2021 року включно;
- у Національному банку та уповноважених банках ("Ощадбанк", "ПриватБанк", "Райффайзен Банк Аваль", ПУМБ) – упродовж трьох років з дати вилучення їх з обігу – до 30 вересня 2023 року включно.
Як повідомляв 5.UA, за даними НБУ, за період з 1 жовтня 2019 року по 31 серпня 2020 року з готівкового обігу вилучено 77,5 млн штук монет дрібних номіналів.
Додамо, із 3 червня 2020 року в Україні почала діяти монета номіналом 10 гривень.