Зеленський і представники МВФ
Зеленський і представники МВФ Офіс президента

Чи отримає Україна транш від МВФ цьогоріч – думки експертів

Читайте по-русски
У фонді нагадують про важливість незалежного Центробанку та боротьбу з корупцією

Чи будуть гроші і чи приїде місія Міжнародного валютного фонду у 2020? Питання, на яке відповіді немає ще з початку осені. Тоді, коли Україна сподівається на другий транш до кінця року, МВФ – наголошує на незалежності Центрального банку та боротьбі з корупцією. Чого чекати Україні від Міжнародного валютного фонду – знають журналісти "5 каналу".

Майже рік перемов – і перший транш від Міжнародного валютного фонду Україна отримала влітку. Тоді йшлося, що до кінця року буде ще. Але гроші надійдуть, коли держава виконає умови. А їх  чимало.

На місію МВФ в Україні почали чекати ще на початку осені. Але керівництво держави й досі лише в діалозі з представниками Фонду. Минулого тижня голова Нацбанку Кирило Шевченко повернувся з Вашингтону. У настрої, як пояснив журналістам, "консервативного оптимізму".

"Я не хочу зараз і не можу зараз коментувати результати. Чому? Тому що не все лежить у площині роботи Національного банку, за який я відповідаю", – заявив Шевченко.

Розмови про призупинення програми МВФ для України з'явилися після відставки попереднього голови НБУ Якова Смолія. Він скаржився на тиск з боку Офісу президента. У Фонді заявили: наступник має подбати про незалежність регулятора. Кілька місяців по тому – знову скандал. Напругу у співпраці викликає конституційна криза.

"Всі вже втомлені від цієї ситуації з Конституційним Судом. Не вдаючись у деталі, можу сказати, що МВФ нас дуже підтримує", – заявив президент Володимир Зеленський.

Підтримує, але з порядку денного нікуди не поділися – незалежність Центробанку та боротьба з корупцією. Після розмови з Володимиром Зеленським чільниця Міжнародного валютного фонду – Крісталіна Георгієва, відзначає у діалозі конструктив, хоча й наголошує, що для програми потрібне повне узгодження дій.

"Конструктивна телефонна розмова з президентом України Зеленським про реалізацію програми МВФ, незалежність Центрального банку та зусилля у боротьбі з корупцією. Повне узгодження дій необхідне до перегляду програми", – зазначила директорка-розпорядниця МВФ Георгієва.

В Офісі президента звітують: усі структурні маяки, тобто орієнтири, передбачені для продовження співпраці з МВФ, – виконані. Водночас експерти кажуть про інше.

"Коли президент говорить, що ми виконали все, щоби отримати транш – це неправда. Насправді, навіть міністр фінансів сказав, що ми виконали 4 із 10 структурних маяків. А за останній місяць ми мало що довиконували. Тому менш як половину зобов'язань по новій програмі виконано", – каже інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Іншими словами, говорить банкір, МВФ чекає не лише на виконання умов, а ще й на реалістичний план виходу з конституційної кризи.

"Щоби президент під ним розписався і публічно про це заявив, що ми будемо виправляти ці помилки, які були зроблені. Це єдине, насправді, що просить зараз МВФ для приїзду місії. Не для грошей. Грошей за це не дадуть. Принаймні буде розморожена місія", – пояснює Сергій Фурса.

Досі чільник держави налаштований на фінансову стабільність, не заглиблюючись у деталі, а голова Нацбанку чекає на місію до кінця року. У будь-якому разі, дефіцит бюджету сам себе не заповнить. Однак увімкнути на повну друкарський верстат НБУ не може. Це суперечить законодавству.

"Прямого фінансування бюджету, найімовірніше, не буде. Через державні банки вже зараз кредитуються урядові програми. Наприклад, через "Укрексімбанк", я так розумію, що буде виданий кредит "Укравтодору". Такі проєкти мали б іти і фінансуватися напряму з державного бюджету. Але ми бачимо, що уряд як може, так і використовує креативно всі можливості", – каже заступниця виконавчого директора центру економічної стратегії Марія Репко.

Усі можливості уряд має продемонструвати й у роботі над проєктом Державного бюджету на 2021 рік. МВФ теж аналізуватиме головний фінплан країни. Цей документ Кабмін має найближчими днями передати до парламенту для остаточного ухвалення.

Евеліна Михайленко, Ганна Кудрявцева, "5 канал"

Попередній матеріал
Антимайданівські клоуни та інші "раби, підніжки, грязь Москви" – "Час Ч"
Наступний матеріал
Сьома річниця Революції Гідності: руйнування міфів країни-агресора та колаборантів в Україні – брифінг
Loading...

Голова представництва ЄС в Україні нагадав про залежність безвізу і фіндопомоги від боротьби з корупцією

"Після рішення КСУ ми отримали сигнал, що ніякої співпраці з МВФ бути не може" – Зеленський

"Найгірша рецесія після Великої депресії": у МВФ оцінили, у скільки світу обійдеться коронакриза

Склад Вищої ради правосуддя слід оновити повністю – заява Венеціанської комісії

Посольство США стурбоване через догану Рожковій та Сологубу

Догани Сологубу і Рожковій: У МВФ закликали дотримуватися принципів управління НБУ