Гривні
Гривні ednist.info

5 тис. грн – мінімальна зарплата з 1 вересня 2020: економісти розповіли, кому буде "несолодко"

Читайте по-русски
У Кабміні прогнозують: у першому півріччі наступного року мінімальна зарплата може становити 6 тисяч

Поки країна готується до нового політичного сезону, у президента взялися за фінанси громадян. Гарант зареєстрував у раді законопроєкт про збільшення мінімальної зарплати. Якщо зараз вона становить 4723 гривні, то з 1 вересня може вирости до 5 тисяч. Та це ще не все.

У Кабміні прогнозують: у першому півріччі наступного року мінімальна зарплата може становити 6 тисяч, у другому – 6500.

Для бюджетників – це добре, бо мають зрости зарплати. А ось для їхніх роботодавців – держпідприємств – це може мати погані наслідки, каже економіст Гліб Вишлінський.

"Це означає, що вони отримують менше прибутків, якщо будуть змушені сплачувати більше із зарплат і податків з фонду оплати праці", – каже виконавчий директор центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

Та справжнім ударом такий перегляд може стати для малого бізнесу, прогнозує економіст Павло Кухта.

"Карантин вдарив по них дуже сильно. Там великі втрати робочих місць. Точно більше мільйона. Криза, проблеми в бізнесу і ще згори це фактично підвищення оподаткування малого і середнього бізнесу. До чого це призведе? Хтось може закритися, якісь робочі місця буде втрачено, хтось піде в тінь", – розповідає керівник із політичних питань Київської школи економіки Павло Кухта. 

Дмитро виробляє крісла-мішки. Чоловік – ФОП другої групи. Скільки має сплатити податків, напряму залежить від мінімалки. Наприклад, єдиний соціальний внесок становить 22% від мінімальної зарплати. А зараз, каже підприємець, кожна копійка на рахунку.

У профільному комітеті парламенту запевняють: те, що перегляд мінімалки вдарить по малому бізнесу, – маніпуляція.

"Я абсолютно переконана, що це ніяк негативно не вплине на діяльність фізичних осіб підприємців. Знову ж таки відрахування до пенсійного фонду, які на сьогодні сплачуються з мінімальної заробітної плати становлять 1039 гривень. З 1 вересня за рахунок підвищення це буде 1100 гривень", – вважає голова підкомітету з питань видатків державного бюджету Комітету ВР з питань бюджету Леся Забуранна. 

Ще один ризик, про який говорять економісти, – зростання цін. Мовляв, збільшені зарплати українці можуть просто "проїсти". У профільному Комітеті Ради з таким прогнозом не погоджуються.

Якщо ціни таки зростуть, то постраждати від цього можуть, зокрема, і пенсіонери, говорить Гліб Вишлінський.

"Для пенсіонерів перегляд відбувається лише раз на рік за формульною системою, закладеною 2017 року. Цілий рік вони будуть змушені намагатися вижити, коли ціни зросли відповідно пропорційно до підвищення зарплат, а їхні пенсії так не зросли", – каже Гліб Вишлінський. 

Леся Забуранна ж зазначає: з 1 грудня планують збільшувати і мінімальну пенсію до 1769 гривень. Зараз вона на 57 гривень менша. А от чи збільшуватимуть таки мінімальну зарплату? Нардепка каже, що це питання розглянуть на позачерговій сесії, найімовірніше, вже 25 серпня.

Ірина Саєвич, Ольга Дунська, "5 канал"

 

Попередній матеріал
Кузьменко розповіла, чого їй найбільше бракувало за ґратами – ексклюзивне інтерв'ю
Наступний матеріал
"Я готова ще посидіти під домашнім арештом, лише б відпустили Антоненка" – Кузьменко
Loading...