"Хвороба легіонерів": у Польщі спалахнуло небезпечне захворювання, яке вбиває до 15% інфікованих

"Найближчі дні будуть вирішальними"

Небезпечне захворювання легіонельоз охопило Польщу, стрімко поширюється сусідніми державами і загрожує українцям. Детальніше про хворобу легіонерів розповідає "Дивогляд" із посиланням на українську службу ВВС.

Що таке легіонельоз

Легіонельоз або "хвороба легіонерів" – небезпечне захворювання, яке здатне вбити 5-15% інфікованих пацієнтів, старших 50 років. Інфекція вражає легеневі тканини і може спровокувати пневмонію. 

"Хворобу легіонерів" викликають різні бактерії, які зазвичай містяться у вологому ґрунті та воді і розмножуються за температур +20...+45°С. Водночас, у природних водоймах (річках, озерах, вологому ґрунті) цих бактерій відносно небагато. Більше бактерій містяться у штучних системах водопостачання через неналежне обслуговування.

Фахівці з ВООЗ заявили, що найбільш поширеною формою передачі захворювання є вдихання інфікованих водяних бризок. Таким чином, якщо бактерія дійсно є в системі водопостачання, ці краплі можуть з'явитися на будь-якій поверхні.

Уперше захворювання виявили в 1976 році, коли з високою температурою і пневмонією з готелю госпіталізували 221 людину. Серед них 34 особи померли. Згодом стало відомо, що бактерія потрапляла в легені через вентиляційну систему готелю і провокувала захворювання.

Легіонельоз можуть спровокувати діабет, захворювання легенів, нирок, серця, усі види раку та стан після трансплатації органів, імунологічні захворювання, алкоголізм та куріння.

Сиптоми легіонельозу

Хвороба розвивається за 5-6 днів після зараження організму бактерією. Перші симптоми, які можуть проявлятися в разі захворювання на легіонельоз:

  • лихоманка;
  • головний біль;
  • озноб;
  • біль у м'язах і судоми;
  • сухий кашель;
  • ускладнене дихання.

Близько 50% пацієнтів скаржаться на сплутаність свідомості або марення, а також діарею.

Спалах захворювання у Польщі

Кілька днів тому рідкісне захворювання легіонельоз виявили у Жешуві та інших польських містах, неподалік України. Наразі відомо про 150 випадків захворювань на легіонельоз, численну кількість госпіталізацій в результаті інфікування та летальні випадки. Наразі відомо про 14 смертей.

Переважну кількість померлих пацієнтів становили люди похилого віку – від 64 до 95 років, які мали супутні захворювання. Найбільшу кількість хворих зареєстрували в Жешуві, через який в Україну доставляють військову техніку та гуманітарну допомогу. Таким чином, захворювання може поширитися ще й на Україну.

Ще один випадок виявили у прикордонному Малопольському воєводстві. Його адміністративним центром є туристичне місто Краків. Також захворювання на легіонельоз ідентифікували у місті Острув-Великопольський, за 127 км від Познані.

Дослідження води у Польщі

Для визначення причини спалаху легіонельозу в Польщі, експерти зібрали 103 зразки гарячої та холодної проточної води у Жешуві та 8 проб у сусідніх районах. Перші результати аналізу не дали вичерпної інформації. Лише у чотирьох пробах виявили бактерії легіонели, а у високих концентраціях – лише у двох.

"Найближчі дні будуть вирішальними. На даний момент і після цих кількох повідомлень це не дає нам підстав вважати, що системи гарячої або холодної води є джерелом інфекції", – сказав cанітарний інспектор Підкарпатського воєводства Адам Сидор.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше