Що робити, якщо виникає думка про суїцид – пояснює фахівець

10 вересня у світі відзначається День запобігання самогубствам. За статистикою, Україна посідає одне із перших місць серед усіх країн за кількістю суїцидів. Тому для нас це питання більш ніж актуальне.

Зокрема, у 2016 році Україна посіла 14-е місце у світі за кількістю самогубств. Про це розповідає "Дивогляд".

Практичний психолог Кирило Зіньков розповів, що робити, якщо у вас почали з’являтися суїцидальні думки або ви помітили такі нахили у когось із близьких.

Фахівець пояснив, що у певних випадках думки про самогубство можуть виникати через психічні розлади, такі як депресія, невроз нав’язливих станів, психоз, тощо.

Однак такі нахили можуть з’являтися і у психічно здорової людини. Наприклад, якщо вона пережила сильний стрес або перебуває у стані хронічного стресу – психічного та фізичного виснаження.

"Ідея про самогубство у цьому випадку може означати "вимкнення" страждання, напруження і неприємних емоцій. Тобто людина не хоче вмирати і не планує завдавати собі кривди, але потужна дія стресу наче "підкидає" таку думку", - розповів психолог.

Якщо у вас почали з’являтися такі думки, їх обов’язково треба проговорити зі спеціалістом – психологом, психотерапевтом або психіатром. Він може допомогти зрозуміти суть проблеми і зорієнтувати, як діяти далі.

"Із практики знаю випадки, коли людина замість спеціалістів зверталася по допомогу до друзів. Спершу вона ніби заспокоювалася, а потім забирала в себе життя. Друзі, родичі, Google, форуми, YouTube – не замінять кваліфікованого спеціаліста", - пояснив Зіньков.

Якщо ви помітили, що у когось із близьких вам людей почали з’являтися думки про самогубство, найкраще, що ви можете зробити – допомогти їй отримати кваліфіковану допомогу.

У процесі спілкування з такою людиною варто:

  • не панікувати;
  • бути відкритими, давати розуміти людині, що вона цінна для вас;
  • проявляти підтримку та розуміння;
  • не знецінювати особу та її переживання;
  • уникати споживання алкоголю та інших психоактивних речовин;
  • давати зрозуміти, що з кризового стану/важких переживань є вихід;
  • не тиснути, а в турботливій формі пропонувати допомогти особі отримати допомогу.

Якщо ви бачите, що ситуація погіршується, варто звернутися до швидкої допомоги або кризової служби.

Згідно із законодавством України, коли особа перебуває у гострих психотичних станах чи стані алкогольного/наркотичного cп’яніння та несе загрозу собі (або близьким), – це підстава для примусової госпіталізації.

Запобігання суїцидам
Запобігання суїцидам
Фото: Shutterstock

Як отримати допомогу фахівця?

На базі КНП "Київський міський психоневрологічний диспансер № 5" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) діє цілодобовий безперервний "Телефон довіри" за номерами:

(044) 456 17 02 та

(044) 456 17 25, де працюють досвідчені спеціалісти – психіатри і психотерапевти, які вислухають і допоможуть, а при необхідності – направлять до амбулаторної установи, де психотерапевтичний вплив буде закріплений навичками самоконтролю та самокорекції. За вказаними телефонами можна звернутись при стресах, кризових станах, тяжких переживаннях.

До Центру підключена "гаряча лінія" для учасників ООС та їх родичів, в анонімному режимі надається психологічна допомога цілодобово.

Відділення психотерапії діють також на базах:

КНП "Київська міська психоневрологічна лікарня № 2" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), вул. Миропільська, 8, тел. реєстратури: (044) 543 86 34

КНП "Київський міський психоневрологічний диспансер № 5" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), вул. Смоленська, 8, тел. (044) 457 59 52

Середній вік самогубців в Україні становить 19 років. Тому батькам треба бути особливо уважними до своїх дітей.

Раніше "Дивогляд" писав про те, як зрозуміти, що ваша дитина схильна до суїциду.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше