Що варто знати батькам про коронавірус у дітей

Хоча рівень захворвання серед дітей нижчий, ніж серед дорослих, їм теж може загрожувати COVID-19

Колишня очільниця МОЗ Уляна Супрун і її колеги розробили рекомендації для батьків щодо COVID-19 у дітей. Вони постаралися відповісти на найважливіші питання: про перебіг хвороби, чи варто перейматися, на які симптоми зважати та про що потрібно обов’язково подбати, аби захистити дитину.

Дані, які доступні сьогодні, вказують на те, що:

 • Діти шкільного віку не відіграють вагому роль в передачі вірусу. Принаймні так вказують деякі дослідження, які є зараз. 
  Діти мають менше шансів інфікуватися вірусом, мають меншу ймовірність прояву симптомів та  важкого перебігу хвороби COVID-19.
 • Зокрема такі результати показав великий систематичний огляд, який включав 7780 випадків COVID-19 у дітей. Переважна більшість дітей мали легкий перебіг, а основні симптоми передбачали температуру, кашель, нежить та втому. Майже 20% серед досліджених випадків мали безсимптомний перебіг.
 • На відміну від дорослих, у дітей рідко з’являлися важкі симптоми верхніх дихальних шляхів, що вимагали лікування у відділеннях інтенсивної терапії. Однак навіть після легкої форми дітей може вражати Мультисистемний запальний синдром у дітей (Multisystem Inflammatory Syndrome in Children).

Трохи про цей синдром. Це вкрай рідкісне, але серйозне захворювання, яке може викликати запалення серця, судин, нирок, легень, мозку, шкіри та очей. Його почали фіксувати лише кілька місяців тому. Причина синдрому поки невідома, але більшість випадків об’єднувало те, що діти мали позитивний тест на наявність антитіл до вірусу SARS-CoV-2 (тобто вже мали вірус) або ж хворіли на COVID-19, тож його поки пов’язують саме з перенесенням інфекції.

В Україні синдром було зафіксовано в однієї дитини.

Високі ризики мати важчий перебіг хвороби мають:

 • Немовлята до 1 року
 • Діти, які мають хронічні хвороби легенів, астму, цукровий діабет, вроджені хвороби серця або ожиріння
 • Імуносупресивний стан (внаслідок певних захворювань або прийому ліків, що послаблюють імунну систему)
 • Діти з рідкісними хворобами

На що загалом вказують ці дані? Ваша дитина може захворіти на COVID-19, але найімовірніше перебіг буде легким чи з незначними симптомами. Особливо уважним потрібно бути, якщо дитина має хронічне захворювання.

Тож які загальні рекомендації для батьків? Перевіряйте щодня на наявність симптомів. Особливу увагу треба звернути на:

 • Підвищену температуру (38°С або вище)
 • Біль у горлі
 • Новий неконтрольований кашель, що спричиняє утруднення дихання (якщо дитина має хронічний кашель, спричинений алергією чи астмою, важливо відстежувати, чи немає змін)
 • Діарею, блювання, біль у животі

Зрозуміло, що у випадку симптомів краще залишити дитину вдома та сконтактуватися зі своїм сімейним лікарем та педіатром.

Вакцинуйте дитину проти грипу. Зараз такий захист щепленням отримати вкрай необхідно. Робити щеплення дітям проти грипу можна вже з 6 місяців, за умови відсутності протипоказань.

Існує лише кілька протипоказань до вакцинації, зокрема й проти грипу:

 • За віком: зазвичай вакцини проти грипу протипоказані для дітей молодше 6 місяців.
 • Застуда, що супроводжується температурою вище 38- 38,5°С.
 • Тяжка алергічна реакція (анафілактична) на попередню дозу вакцини чи відома тяжка алергічна реакція на один із компонентів вакцини.
 • Захворювання і стани організму, за  яких імунітет після введення вакцини може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; за вживання великих доз стероїдних гормонів; вживання ліків, що пригнічують імунітет; при окремих вроджених імунодефіцитах). Інактивовані вакцини проти грипу безпечні для таких людей, адже не містять живого вірусу чи бактерії, однак успішне вироблення імунітету після введення вакцини не гарантується.
 • Якщо протягом 6 тижнів від вакцинації проти грипу розвивався синдром Гієнн-Барре (рідкісний стан, при якому імунна система людини вражає власні периферичні нерви), вакцинація проводиться з пересторогою — зваживши переваги та ризики.

Якщо маєте питання про вакцини проти грипу — проконсультуйтеся зі своїм лікарем.
Не відмовляйтеся від інших щеплень також. Якщо за графіком календаря щеплень вашій дитині потрібно вакцинуватися проти інших інфекційних хвороб, обов’язково це зробіть та не відкладайте щеплення. В більшості медзакладів зараз є окремий для цього графік, коли приймають дітей лише для вакцинації.

Допомагайте дітям звикнути до нових реалій. Носіння маски, потреба дотримуватися дистанції, менше спілкування та соціальних контактів можуть впливати на психічний стан дитини. Але цьому можна зарадити.

Що робити, якщо хтось із батьків захворів на COVID-19?

У випадку, коли дитину нікому доглядати (наприклад, захворіли обоє батьків), краще попросити когось приглянути  за дитиною. Це має бути людина, яка не в групі ризику мати тяжкий перебіг COVID-19, тобто не бабуся з дідусем. Адже дитина також могла підхопити вірус.

CDC вказують, що дитина має перебувати протягом 14 днів від останнього контакту хворими батьками в ізоляції, а її опікун — самоізолюватися також на такий період часу від останнього контакту з дитиною. Треба поставитися до цього серйозно, адже контакт з людиною, яка має COVID-19, означає, що потрібно ізолюватися, аби не наражати інших на небезпеку.

Якщо залишити дитину з кимось неможливо, рекомендують: зберігати фізичну дистанцію у 2 метри та одягати маску під час перебування в одному приміщенні, регулярно мити руки та провітрювати приміщення вдома.

Дітям до 2 років маску одягати не потрібно. ТУТ є всі рекомендації, які стосуються носіння масок та дітей.

Батьки є рольовими моделями для своїх дітей. Тож подавайте позитивний  приклад своїм дітям та будьте здорові!

Раніше ми писали про те, як правильно доглядати вдома рідних, які захворіли на коронавірус.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше