Маска

Коронавірус vs демократія: як безпечно проголосувати на виборах

Shutterstock

Не забудьте взяти з дому ручку та санітайзер

У неділю, 25 жовтня, в Україні відбудуться місцеві вибори. Нам потрібно буде обрати голів міст та ОТГ, а також депутатів до рад усіх рівнів від громад.

В умовах, коли кількість хворих на COVID-19 в Україні і світі щоденно стрімко зростає, варто дуже відповідально поставитися до процесу голосування.

Колишня очільниця МОЗ лікарка Уляна Супрун розповідає, що, за умови дотримання всіх заходів безпеки, прийти та зробити свій вибір на дільниці буде цілком безпечно. Вам допоможе, якщо ви матимете чіткий план, заздалегідь розплануєте свій день і зручний час для відвідування дільниці, а також знатимете, що варто з собою взяти, а головне — за кого віддати свій голос.

Якщо ви відчуваєте занепокоєння, що вам доведеться контактувати з великою кількістю людей, пригадайте, які черги в супермаркетах в годину пік. Якщо ви ходите в супермаркет за продуктами, ви можете й піти голосувати.

Наша безпека великою мірою залежить від нас самих, тож що краще ми підготуємося, то більше мінімізуємо ризики і впевненіше почуватимемося на виборчих дільницях.

План дій такий:

 • Не йдіть на дільницю, якщо захворіли та почуваєтеся погано — це перше й найголовніше правило. Маєте підозру на COVID-19 чи є контактною особою — тим паче. Ваше здоров’я та здоров’я людей навколо — передусім.
 • Цьогоріч на вході до дільниці будуть вимірювати температуру та розпитувати про симптоми. Для людей з підвищеною температурою та симптомами має бути окрема кабінка. Як це працюватиме — невідомо. Тож ще раз — пам’ятайте про відповідальність за здоров’я інших людей також, якщо підете на дільницю із симптомами хвороби.
 • Для людей, які мають COVID-19 та перебувають вдома на самоізоляції, все ж є варіант проголосувати без відвідання дільниці — до 20 години 23 жовтня вони можуть написати заяву в довільній формі та подати її до ДВК. Також потрібно додати виписку з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого (форма первинної облікової документації № 027/о) або Витяг з Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я. Простіше кажучи, вам треба взяти довідку у свого сімейного лікаря.
 • Подумайте про свій вибір заздалегідь. У вас для цього є ще кілька днів. Заходити в кабінку і читати довжелезний список кандидатів, шукаючи в ньому знайоме прізвище, — не найкращий варіант. Очевидно, що ви витратите значно менше часу на дільниці, якщо вже знатимете, де ставити галочку і яку цифру писати у квадраті. До речі, бюлетені цього року виглядатимуть інакше, подивитися як саме і що змінилося, можна ТУТ. А це — телеграм-бот ЦВК, в якому можна ознайомитися з кандидатами у своєму місті та регіоні і переглянути списки 
 • Спробуйте обрати час, коли буде найменше людей на дільниці — дільниці працюватимуть з 8 до 20 години. Зазвичай це одразу ж після відкриття. Якщо ви прийшли до дільниці і бачите, що на вході велике скупчення людей — краще зачекайте на вулиці або в автомобілі, якщо на ньому приїхали. За змоги не беріть з собою дітей чи будь-кого іншого, хто не голосує на цій дільниці.
  Підготуйте все що потрібно, заздалегідь. Дістаньте паспорт з рюкзака, покладіть в найближчу кишеню санітайзер. Візьміть з собою чорну ручку — в умовах, які затвердив уряд, вказано, що ручки в кабінці не буде. Краще мати власну ручку й скористатися нею під час голосування. Якщо довелося користуватися не своєю ручкою — просто її продезінфікуйте, або ж скористайтеся санітайзером опісля використання.
 • У межах дільниці правила запобігання вірусу залишаються такими ж самими, як і в будь-якому приміщенні чи місці скупчення людей: правильно одягнена маска чи респіратор, дотримання фізичної дистанції, гігієною кашлю й чхання (у лікоть чи серветку) та чистими руками.
  Стежте за дистанцією та нагадуйте про неї тим, хто забуває.
 • Візьміть з собою санітайзер. Хоч він і повинен бути на вході на дільниці, а також всередині, краще мати свій власний з собою. Скористайтеся санітайзейром особливо після торкання до ручок дверей, столів чи будь-яких предметів, яких часто торкаються інші люди.
  Ці пункти ви можете контролювати особисто. Решта залежить від якості та ретельності підготовки дільниць та членів виборчих комісій.

Що має бути на дільницях?

 • Санітайзери на вході та всередині дільниць,
 • розмітка для дотримання дистанції,
 • місця для збору і утилізації засобів індивідуального захисту,
 • розділені потоки людей на вхід та вихід,
 • у приміщенні не повинно перебувати більше людей, ніж з розрахунку трьох людей на один стіл видачі бюлетенів. Тобто якщо в приміщенні 3 столи, в ньому повинно перебувати не більше 9 людей одночасно (не враховуючи працівників на дільниці).

Дезінфекцію поверхонь, яких часто торкаються, обіцяють проводити кожні дві години, вологе прибирання — кожні чотири. Про провітрювання та вентиляцію приміщень дільниць чомусь нічого не вказано. Хоча це дуже важливо, адже вірус найкраще передається в закритих погано вентильованих приміщення з купою людей.

Інструкцію для членів виборчих комісій можна прочитати ТУТ.

Вибори мають наслідки. Голосування — це можливість відстояти погляди та рішення, які вважаєте важливими для себе. Йдеться про рівень нашого життя та навіть майбутнє наступних поколінь. 

Пам’ятайте, в неділю особливо важливими будуть і ваш вибір, і те, як саме ви його зробите.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" публікував поради, як правильно доглядати вдома рідних, які захворіли на COVID-19.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ