Як правильно вдома доглядати рідних, які захворіли на COVID-19

В умовах, коли кількість хворих на коронавірусну інфекцію щодня збільшується, треба бути готовим до того, що ви або ваші рідні теж можете заразитися.

І, якщо на початку пандемії майже всіх хворих госпіталізували, зараз лікарні переповнені і туди потрапляють лише хворі з важкою формою COVID-19.

Центр громадського здоров’я України (ЦГЗ) розробив рекомендації, як правильно доглядати хворих на коронавірус удома.

У цьому разі необхідно дотримуватися низки правил:

 • Розмістіть пацієнта у добре провітрюваному приміщенні.
 • Бажано, щоб доглядала одна людина, яка не належить до осіб із ризиком появи ускладнень. Відвідування пацієнта заборонено.
 • Члени родини мають перебувати в окремій кімнаті або підтримувати відстань не менше 1 м від пацієнта. Винятком є матері, що годують грудьми. Вони повинні носити медичну маску, коли перебувають поряд з дитиною, і мити руки теплою водою з милом протягом 20-40 секунд перед контактом.
 • Варто обмежити рух пацієнта місцями спільного користування.
 • Людина, яка доглядає, має носити медичну маску, коли перебуває в одній кімнаті з пацієнтом.

Дезинфекція
Дезинфекція
Фото: Shutterstock

 • Мийте руки після будь-яких контактів із пацієнтом чи його найближчим оточенням.
  Після миття рук з милом витирати їх варто одноразовими паперовими рушниками.
 • Прикривайте рот і ніс під час кашлю або чхання одноразовими серветками. У разі відсутності серветок слід чхати і кашляти у згин ліктя.
 • Використовуйте одноразові медичні рукавички для догляду за пацієнтом і прибирання приміщення. До та після зняття медичних рукавичок слід мити руки.
 • Рукавички, маски та інші відходи після догляду за пацієнтом складайте в окремому контейнері (поліетиленовому пакеті) в тому ж приміщенні, де перебуває хворий, до їх утилізації.
  Уникайте обміну зубними щітками, предметами спільного користування, постільною білизною тощо. Посуд після індивідуального використання необхідно мити з мийним засобом. Викидати посуд не слід.
 • Необхідно щодня очищати і дезінфікувати поверхні в найближчому оточенні хворого, а також ванну кімнату і туалет побутовим мийно-дезінфекційним засобом.

Хворий
Хворий
Фото: Shutterstock

 • Прати речі пацієнта можна звичайним милом. Для машинного прання рекомендовано температуру 60–90 °C і звичайні пральні порошки. Забруднену білизну заборонено струшувати, але можна збирати в загальний мішок.
 • Люди із симптомами хвороби мають залишатися вдома до зникнення клінічних проявів та отримання негативного результату лабораторних досліджень.
 • Якщо у члена родини виникають симптоми гострої респіраторної інфекції (гарячка, кашель, біль у горлі, утруднене дихання), із ним слід поводитись як із підозрілим на інфікування SARS-CoV-2.

Ознаки легкого перебігу COVID-19
Ознаки легкого перебігу COVID-19
Фото: Центр громадського здоров’я України / Facebook

Не забувайте, що всі члени родини є контактними особами. У разі появи перших симптомів ГРВІ негайно зверніться до сімейного лікаря.

У ЦГЗ також нагадують, що діагноз "коронавірусна інфекція" може бути підтверджений лише лабораторними методами діагностики.

Раніше "Дивогляд" розповідав, наскільки ефективно маски захищають від коронавіурсу.

За час пандемії в Україні захворіло 322 879 людей. За останню добу кількість хворих збільшилась на рекордних 7 053 особи.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше