Чому темніє в очах, коли підводишся: тривожні сигнали

У вас трапляється таке, що, коли встаєте зі стільця або піднімаєтеся з ліжка, ви раптом відчуваєте запаморочення або потемніння в очах?

В такі моменти зникають сили і людина втрачає орієнтацію. Але чому так стається? На це питання спробували відповісти експерти для видання Time, передає "Дивогляд".

У медицині для такого стану є назва - ортостатична гіпотензія. Вам не варто хвилюватися, якщо з вами таке стається час від часу, адже дослідження показали, що у більшості людей таке буває і це не шкідливо. Однак є випадки, коли потрібно звернутися до лікаря.

Ви можете уявити своє тіло та кров, яка циркулює через нього, як наполовину заповнену пляшку з водою. Коли пляшка з водою лежить на боці, рідина всередині рівномірно розподіляється. Але переверніть пляшку з водою вгору, і вся рідина ковзає на дно. Щось подібне відбувається щоразу, коли ви встаєте. Сила тяжіння витягує більшу частину крові до ніг і нижньої частини тіла, а у серця і судин з’являється більше роботи, щоб достатня кількість крові доходила до мозку.

Якщо ви відчуваєте таке зрідка (і, особливо, якщо вам до 30 років), то цю проблему можна легко виправити. Достатньо підняти кров'яний тиск, який може бути знижений через безліч причин. Наприклад, ви недостатньо поїли чи випили води. Пропуск часу прийому їжі призводить до падіння рівня цукру в крові, через що відбувається зневоднення і сповільнюється кровообіг. До інших причин такого роду належать  тренування, тепловий удар, вагітність, споживання алкоголю і брак сну.

Погане самопочуття
Погане самопочуття
Фото: Shutterstock

Однак, якщо запаморочення і потемніння в очах стається часто і не вщухає через кілька секунд, це може бути тривожним дзвіночком.

Нещодавнє дослідження показало, що у людей, віком від 44 до 66 років, ортостатична гіпотензія (ОГ) є фактором, який підвищує ризик падіння і переломів кісток.

Деякі дослідження також пов’язують ОГ з ризиком розвитку деменції та зниження когнітивних функцій.

Незалежно від вашого віку, якщо запаморочення триває більше кількох секунд і супроводжується нечітким мисленням, головним болем, пришвидшеним серцебиттям, активним потовиділенням або слабкістю, вам варто звернутися до лікаря. Цей стан може бути спричинений серйозним захворюванням, включаючи неврологічні розлади або якусь проблему кровотоку.

Допомога
Допомога
Фото: Shutterstock

Якщо ви відчуваєте запаморочення і вам здається, що кімната обертається, причиною може бути проблема у внутрішньому вусі, відома як вертиго (вестибулярні запаморочення). Це може бути викликане вушними інфекціями або травмами голови.

І ще однією ознакою серйозності ситуації є втрата свідомості, навіть на кілька секунд, після того, як ви встали. Тут необхідно медичне обстеження для виявлення потенційного розладу, пов'язаного з серцем, нервовою або ендокринною системою.

Раніше науковці виявили, що одними із наслідків коронавірусної хвороби можуть бути хронічна втома та втрата пам'яті. COVID-19 може призводити до порушень когнітивних функцій людини через вплив на тканини мозку.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше