Як контролювати свої сни та для чого це потрібно: пояснення

Усвідомлені сни – це стан сну, коли людина розуміє, що знаходиться у сновидінні. Це надає можливість впливати на розвиток подій уві сні та отримувати від цього більше задоволення

Дослідження показують, що близько 55% людей мали досвід усвідомлених снів хоча б один раз у житті, а 23%  щомісяця. Чи можна навчитися ініціювати такі сни? І чи існують ризики. Про це розповідає "Дивогляд" із посиланням на What if.

Що таке усвідомлені сни?

У більшості випадків сни з'являються під час фази швидкого руху очей (REM-фази). Це стадія глибокого сну, коли мозок активізується, очі швидко рухаються, а дихання стає частішим. Учені з'ясували, що у людей, які частіше бачать усвідомлені сни, більш розвинена префронтальна кора мозку – зона, яка відповідає за прийняття рішень та запам'ятовування. Ці люди, як правило, більш схильні до саморефлексії.

Деякі дослідження також вказують на те, що усвідомлені сни можуть виникати в стані "між сном і неспанням", коли людина частково залишається свідомою. Усвідомивши, що ви спите, ви або прокинетесь, або зможете вплинути на хід подій у сновидінні. Існують навіть методи, які допоможуть навчитися викликати такі сни. Хочете спробувати?

Метод "Пробудження і повернення до сну"

Один із популярних методів – це "пробудження і повернення до сну". Встановіть будильник приблизно через п'ять-шість годин після того, як заснете. Прокинувшись, не поспішайте знову лягати спати – проведіть в неспанні близько 30 хвилин. Ідея полягає в тому, що коли ви знову заснете, то відразу ж перейдете в REM-фазу, де зможете пережити усвідомлений сон.

Метод WILD (Wake Initiated Lucid Dream)

Ще один спосіб – це "усвідомлені сни, викликані під час пробудження", або метод WILD. Він полягає в тому, що людина починає бачити гіпнагогічні галюцинації під час переходу від неспання до сну. Це той стан, коли ви засинаєте, але ще не втратили повністю свідомості.

Метод MILD (Mnemonic Induction of Lucid Dreams)

Метод MILD – це ще один варіант. Під час засинання згадайте нещодавній сон і зверніть увагу на деталі, які неможливі у реальному житті, наприклад, польоти. Потім сфокусуйтеся на тому, щоб повернутися в цей сон і взяти над ним контроль.

Сновидіння, мозок людини, думки
Сновидіння, мозок людини, думки
Фото: Depositphotos

Терапевтичне застосування

Лікарі-психотерапевти використовують техніку усвідомлених снів для лікування посттравматичного стресового розладу (ПТСР), фобій та тривожних станів, викликаних нічними кошмарами. Усвідомлені сни можуть допомогти змінити небажані події уві сні або вплинути на його результат. Навіть якщо ви не зможете змінити сам сон, усвідомлення того, що кошмар нереальний, може значно знизити його емоційний вплив.

Ризики усвідомлених снів

Хоча усвідомлені сни можуть здаватися цікавими та приємними, вони мають свої ризики. Надмірно яскраві сни можуть погіршити якість сну, оскільки ви частіше прокидатиметеся і знову засинатимете. Це може спричинити підвищення симптомів депресії. А для людей з існуючими психічними розладами усвідомлені сни можуть ще більше ускладнити розмежування між реальністю та сновидінням.

Як відрізнити реальність від сну?

Щоб уникнути плутанини між реальністю і сном, ви можете навчити свій розум регулярно робити перевірки. Ось кілька прикладів: погляньте в дзеркало, спробуйте протиснути руку через твердий предмет або затисніть свій ніс і перевірте, чи зможете дихати. Якщо робити це кілька разів на день, ваш мозок почне використовувати ці техніки і під час сну, що може допомогти вам увійти в стан усвідомленого сновидіння.

Раніше "Дивогляд" розповідав про те, як денний сон впливає на здоров'я і чому після нього часто болить голова.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше