Коли на Землі пішов перший дощ – нове відкриття вчених і фото цікавого кристалу

Нещодавнє дослідження виявило докази найперших дощів на планеті Земля – ці ранні ознаки вологи були збережені всередині найдавніших мінеральних кристалів

Історія нашої планети сягає понад 4,5 мільярдів років, але у свої первинні часи Земля значно відрізнялася від того водного світу, який ми знаємо сьогодні. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Science Alert.

Науковці впродовж десятиліть намагаються реконструювати, якою була наша планета на початку свого існування і коли почалися ключові зміни. Нове дослідження зосередилося на визначенні часу випадання перших дощів на Землі.

Коли пішов перший дощ?

Міжнародна команда вчених з Австралії та Китаю виявила, що поверхня планети вперше була вкрита прісною водою приблизно 4 мільярди років тому – на 500 мільйонів років раніше, ніж вважалося раніше. Дослідники використовували ізотопний аналіз кисню в древніх мінералах, щоб встановити, коли на "новонароджену" Землю випали перші дощі.

Найдавніший збережений матеріал земної кори зберігається в Джек-Гіллзах, Австралія. Протягом 4,4 мільярдів років ці первинні мінерали зазнали лише незначних змін під впливом тепла і тиску. Хоча сьогодні це посушливий, червоний і запилений ландшафт, дослідники виявили в кристалах циркону сліди найперших дощів на Землі.

Провідний автор дослідження, геолог Хамед Гамалелдін з Університету Кертіна, пояснює, що виявлені ними незвично легкі ізотопні ознаки в кристалах циркону датуються 4 мільярдами років тому, що змінює наше розуміння ранньої історії гідрології планети.

Кристал
Кристал
Фото: John Valley

Дослідники використали метод мас-спектрометрії вторинних іонів для аналізу мікроскопічних кристалів циркону. Це дозволило їм визначити ізотопний склад кисню в магмі, з якої формувалися ці зерна. Результати показали, що зразки мають надзвичайно легкий ізотопний склад кисню – така особливість можлива лише за умови, що кристали зазнали впливу прісної води, зокрема, метеорної. Це свідчить про те, що ці мінерали потенційно можуть бути свідченням найбільш ранніх дощів на Землі, які просочувалися крізь нещодавно затверділу кору планети.

За словами дослідника Гамалелдіна, подібний легкий ізотопний склад кисню зазвичай утворюється внаслідок взаємодії гарячої прісної води з гірськими породами на глибині кількох кілометрів. Це кидає виклик загальновизнаній теорії, згідно з якою 4 мільярди років тому Земля була повністю покрита океанами. Натомість, отримані результати вказують, що сушу і прісні водойми могло бути сформовано набагато раніше, ніж вважалося, і це могло створити сприятливі умови для зародження життя.

На думку співавтора дослідження, геолога Х'юго Олірука, ці відкриття мають важливе значення для кількох наукових напрямків. По-перше, вони спростовують ідею про повну водність Землі в ранній період її історії. По-друге, суходіл і прісна вода, ймовірно, швидко забезпечили умови для появи перших форм життя – менш ніж через 600 мільйонів років після формування планети.

По-третє, суша, запаси прісної води, водний цикл, а можливо й самі організми виникли набагато раніше, ніж вважалося раніше. По-четверте, ці дані підтверджують теорію "холодної ранньої Землі", яка стверджує, що вже незабаром після затвердіння розплавленої мантії планета охолола достатньо, щоб сформувати рідку воду, океани та гідросферу.

Раніше "Дивогляд" розповідав про те, хто був першим у світі синоптиком.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше