Річниця самогубства Гітлера: якими були останні дні найжорстокішого диктатора і як він готувався до своєї смерті

Тиран знав, що його кінець вже близько, але до останнього не визнавав поразки нацистської Німеччини

30 квітня відзначається річниця самогубства Адольфа Гітлера – німецького нациста, найжорсткішого тирана і диктатора в історії людства. Гітлер розв'язав Другу світову війну, яка за 6 років убила десятки мільйонів мирних людей, та програв її.

Якими були останні дні життя Гітлера та як він готувався до своєї смерті – розповідає "Дивогляд".

"Фюрербункер"

Комплекс під назвою "фюрербункер" був збудований у середні 1930-х років у центрі Берліна і слугував звичайним бомбосховищем. Бункер був розташований під будівлею рейхсканцелярії, але від початку він не призначався спеціально для Гітлера, який мав декілька власних окремих ставок на території Третього Рейху та неподалік нього.

Під час Другої світової війни, коли нацистська Німеччина наближалася до своєї поразки і вже майже була на межі військового краху, бункер було розширено і Гітлер почав використовувати його, як основну штаб-квартиру. 

"фюрербункер"
"фюрербункер"
Фото: Bundesarchiv / Gerhard Leber

На початку 1945 року німецький нацист приходив у бункер лише для ночівлі, а також використовував крило рейхсканцелярії для військових нарад у своєму кабінеті. Коли авіабомбардування Берліна стали більш інтенсивними, Гітлер проводив у підземному сховищі вже цілі дні. Його особиста спальня була розташована на найнижчому рівні.

Німецький тиран остаточно переїхав у "фюрербункер" 16 січня 1945 року і провів там останні місяці свого життя. Разом із диктатором до бункера переїхав і його особистий секретар Мартін Борман, а у квітні туди перебралися й коханка Гітлера – Єва Браун та родина головного пропагандиста і рейхсканцлера нацистської Німеччини Йозефа Геббельса – його дружина і шестеро дітей. Також у бункері постійно перебував штат допоміжного, медичного та адміністративного персоналу.

Штурм Берліна та останні дні життя Гітлера у бункері

16 квітня 1045 року Червона армія розпочала фінальний штурм Берліна. Ще до того було зрозуміло, що перевага у битві за Берлін зберігатиметься на боці опонентів Німеччини. Це доводили успіхи антигітлерівської коаліції. Зокрема, важливу роль відіграла Вісло-Одерська операція СРСР зі звільнення Польщі та Рурська операція союзників, в результаті якої відбулося знищення та масштабне оточення останнього великого угруповання німецьких військ на західному фронті.

У свій 56 день народження, 20 квітня, Гітлер востаннє у своєму житті піднявся на поверхню. Того дня, у саду зруйнованої рейхсканцелярії, диктатор нагородив Залізним хрестом солдатів-юнаків Гітлер'югенду. На цей захід приїхали ключові політичні та військові лідери нацистської Німеччини. 

"Усі тисли йому руку, присягали на вірність і намагалися переконати його залишити місто", – згадувала одна з секретарок фюрера Траудль Юнге.

Того ж дня радянська армія здійснила перший масований обстріл Берліна, а днем раніше Червона армія почала операцію з оточення міста. Увечері 21 квітня радянська наземна техніка охопила околиці на Берліна.

21 квітня 1945 року Адольф Гітлер уперше вголос визнав, що війну програно. Напередодні цього тиран наказав контратакувати радянські війська, але вже на пообідній нараді в ситуаційній кімнаті дізнався про неможливість його виконання. У відповідь на це Гітлер накинувся на своїх генералів, звинувати їх у зраді та скинув на них відповідальність за поразку у великій війні.

Тоді Гітлер заявив, що залишиться у Німеччині та здійснить самогубство. Того дня диктатор звернувся до одного зі своїх особистих лікарів Вернера Гаазе, щоб дізнатися про найбільш дієвий спосіб самогубства. Лікар запропонував поєднати дозу ціаніду з пострілом у голову. Після цього Гітлер наказав своєму головному помічнику та ад’ютанту Юліусу Шаубу знищити всі секретні документи та особистий потяг фюрера.

До 28 квітня радянська армія успішно просунулася до самої Потсдамської площі, яка знаходиться за 1 км від гітлерівського бункера. Наступним кроком війська СРСР збиралися штурмувати рейхсканцелярію, про що й повідомили диктатору.

Вінстон Черчилль сидить на одному з крісел "фюрербункера", липень 1945, Берлін
Вінстон Черчилль сидить на одному з крісел "фюрербункера", липень 1945, Берлін
Фото: відкриті джерела

29 квітня Адольф Гітлер офіційно одружився з Євою Браун. На честь цього у картографічній кімнаті фюрербункера провели символічну цивільну церемонію. Пара провела у статусі чоловіка та дружини менше 40 годин. Після "весільного сніданку" Гітлер продиктував своїй секретарці Траудль Юнге останню волю і залишив заповіт. 

А. Гітлер і Є. Браун
А. Гітлер і Є. Браун
Фото: amazonaws.com

Після смерті Гітлера керівництво Третього Рейху перейшло до рук грос-адмірала Карла Деніца і Йозефа Геббельса (як глави держави та канцлера відповідно). Диктатор власноруч підписав ці документи о 4 годині ранку, а потім пішов спати.

Після обіду 29 квітня Гітлер дізнався, що його італійський союзник Беніто Муссоліні та його коханка були страчені партизанами. Тоді він активно готувався до свого самогубства і наказав лікарю випробувати одну з капсул з ціанідом на своїй собаці Блонді. Тварина померла миттєво.

Єва Браун та Адольф Гітлер зі своїми собаками у червні 1942
Єва Браун та Адольф Гітлер зі своїми собаками у червні 1942
Фото: Bundesarchiv / Gerhard Leber

О першій годині ночі 30 квітня Гітлеру повідомили про те, що всі сили, які мали брати участь у битві за Берлін, були або оточені, або змушені перейти до оборони. Вранці того ж дня, коли радянські війська були менш ніж за 500 метрів від фюрербункера, генерал Гельмут Вайдлінг повідомив Гітлера про брак боєприпасів у берлінського гарнізону та невідворотне падіння міста найближчим часом.

Останній у своєму житті обід Гітлер розділив з кількома секретарями й особистим кухарем. Після цього диктатор і його новоспечена дружина попрощалися з персоналом бункера. 30 квітня близько 14:30 години Адольф Гітлер і Єва Браун востаннє зайшли в особистий кабінет диктатора у бункері та вчинили самогубство. Гітлер застрелився у скроню із власного пістолета Walther PPK 7.65, Єва Браун прийняла капсулу з ціанідом.

За деякий час до кабінету зайшли особистий камердинер Гітлера, Хайнц Лінге, та Мартін Борман. Вони побачили тіла фюрера і його дружини. Обидва сиділи мертві. Після цього, відповідно до вказівки, яку залишив Гітлер перед тим, як покінчив життя, їхні тіла винесли сходами через аварійний вихід бункера до саду позаду рейхсканцелярії. Там тіла Гітлера та Єви Браун були спалені. Найближчі партнери диктатора, у тому числі Борман та Геббельс, підняли руки у нацистському салюті, стоячи біля дверей бункера.

Того ж дня, до 18:30, вогонь знищив тіла Гітлера та Єви Браун. Від них залишилися лише обвуглені кістки та купки попелу. Приналежність решток Гітлеру вдалося встановити за залишками зубів диктатора, які виявили радянські війська під час захоплення рейхсканцелярії 2 травня 1945 року.

У ніч на 1 травня нацистська радіостанція Reichssender Hamburg оголосила про смерть Гітлера, а його наступником був призначений Карл Деніц. Він закликав німців оплакувати свого фюрера, який, за його словами, "героїчно загинув, захищаючи Берлін".

1 травня головний пропагандист і рейхсканцлер нацистської Німеччини Йозеф Геббельс, який також перебував у бункері разом із Гітлером, разом зі своєю дружиною Магдою наклав на себе руки. Попередньо подружжя вбило своїх шістьох дітей капсулами з ціанідом.

7 травня 1945 року був підписаний Акт про капітуляцію Німеччини. Від імені уряду Деніца свій підпис під ним поставив начальник штабу оперативного керівництва Верховного командування вермахту, німецький генерал-полковник Альфред Йодль.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, що малюнки Гітлера продали за 100 000 євро.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше