Таємнича смерть автора безсмертної "Червоної рути": 10 цікавих фактів про Володимира Івасюка, якого могло вбити КДБ

26 квітня 1979 року мати композитора Володимира Івасюка повідомила міліцію про зникнення свого сина

За два дні до 26 квітня відомий виконавець вийшов зі своєї львівської квартири та попрямував до консерваторії, але так і не повернувся додому. У контексті цього "Дивогляд" розповість про таємничу смерть Володимира Івасюка, а також згадає цікаві факти про нього.

Майбутній видатний український композитор та автор безсмертного хіта "Червона рута", Володимир Івасюк, народився 4 березня 1949 року у Кіцмані (Чернівецька область). Він прославився як український композитор-виконавець, музикант, мультиінструменталіст (володів кількома музичними інструментами: скрипка, фортепіано, віолончель, гітара), і поет.

Івасюк також вважається одним із творців української естрадної музики. Він створив 107 пісень, 53 інструментальні твори, а також музику до кількох вистав. Він також був професійним лікарем, виступав на скрипці, грав на фортепіано, віолончелі та гітарі, співав пісні та малював.

Таємнича смерть

24 квітня 1979 року Володимир Івасюк зник безвісти, пошуки тривали з 27 квітня по 11 травня. Проте справа була закрита.

Тільки 18 травня 1979 року його було знайдено повішеним у Брюховицькому лісі під Львовом. На його труп випадково натрапив солдат 18 травня 1979 року, який, проходячи "полювання на лисиць" (форма навчання радистів).

Існувало безліч версій причини смерті музиканта. Лише 12 червня 2014 року Генеральна прокуратура України визнала закриття кримінальної справи щодо смерті Івасюка неправомірним і відновила її. Експрокурор Львівської області Роман Федик в лютому 2015 року стверджував, що Володимир Івасюк був убитий співробітниками КДБ.

Згідно з висновками Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, опублікованими 13 червня 2019 року, композитор-виконавець Володимир Івасюк не міг би фізично скоїти самогубство, оскільки це потребувало б присутності декількох осіб. Проведена слідча експертиза підтвердила це.

Цікаві факти

В Українському інституті національної пам'яті пригадали цікаві факти з життя та творчості митця.  

  1. Хлопчика назвали Володимиром у вшанування пам'яті улюблених поетів батька – Сосюри та Cамійленка.
  2. Ще змалечку він виявляв зацікавленість у музиці, і в три роки найбільша радість для нього полягала у репетиціях учительського хору, куди батьки брали його. У п'ять років він самостійно почав вчитися грати на скрипці. Ініціатива з відкриття музичної школи в Кіцмані виникла за проханням Михайла Івасюка та інших батьків.
  3. Якби не прикрий випадок, Володимир Івасюк отримав би золоту медаль, але у десятому класі, гуляючи з друзями в парку, він став учасником неприємної ситуації: хтось кинув картуз на гіпсовий бюст Леніна, що призвело до його розбиття. Ця подія призвела до виклику міліції і виникнення "Справи Володимира Івасюка", що вело до загрози виключення з комсомолу та вигнання зі школи.
  4. Цей інцидент перешкодив йому отримати студентський квиток у Чернівецькому медичному інституті, хоча Івасюк успішно склав вступні іспити. Його звинувачували у проникненні "нечесним шляхом у лави радянських студентів", що призвело до виключення його з інституту. Тільки завдяки рекомендації від заводу "Легмаш" він зміг вступити до медичного інституту через рік.
  5. Володимир Івасюк часто використовував псевдоніми для своїх пісень, оскільки він не був членом спілки композиторів, тому відомі колективи не могли включати його твори в репертуар. Попри це, його пісні перемагали на багатьох конкурсах в СРСР та за її межами, їх співали від Камчатки до Чорного моря, а "Червона рута" стала справжнім хітом у всьому світі.
  6. Володимир Івасюк мав дві вищі освіти. Після закінчення Чернівецького медичного університету він вступив до Львівської консерваторії на факультет композиції. Його викладачем був Анатолій Кос-Анатольський.
  7. У Володимира Івасюка була вражаюча працездатність. Як зауважив співак Ігор Кушплер, одного разу він написав оркестрову партію для 60 інструментів з пам'яті протягом однієї ночі.
  8. Телевізійні фільми "Червона рута" та "Пісня завжди з нами" принесли Івасюку велику популярність, але це призвело до його виключення з консерваторії через пропуски. Щоб виправити цю ситуацію, Івасюк звернувся до психіатричної клініки, що було єдиною можливістю отримати "виправдання" за пропуски, і ця практика була поширеною серед творчих осіб. Пізніше цей факт став вирішальним у спробах заглушити голос його пісень.
  9. Влада намагалася приховати смерть Івасюка, представивши її як самогубство. Під цими претензіями партійні лідери довго відмовлялися відпускати його тіло для поховання на Личаківському кладовищі. Газети були заборонені роздрукувати некрологи та висловлення співчуття рідним Івасюка. В день похорон всюди відбувалися комсомольські та партійні збори з обов'язковою участю, і були загрози виключення та звільнення з роботи.
  10. Попри це, похорон Володимира Івасюка перетворився на масштабну акцію протесту. Тисячі львів’ян вийшли на вулиці, щоб провести свого улюбленого композитора і музиканта в останню путь. У той день по дорозі до Личаківського кладовища не було жодної квітки – вони були розсипані по дорозі, по маршруту прощання.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що треба знати про стрічку "Звенигора", яка зробила Довженка провідним українським режисером.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше