Помер такою ж смертю, як його брат: 5 фактів про першого українського космонавта Леоніда Каденюка, які ви не знали

Сьогодні, 12 квітня, відзначається День працівників ракетно-космічної галузі України та День космонавтики

З цієї нагоди ми розповімо про Леоніда Костянтиновича Каденюка – українського космонавта, який здійснив свій космічний політ у травні 1997 року як член екіпажу шаттла "Коламбія". Про це повідомляє "Дивогляд".

Він народився 28 січня 1951 року в селі Клішківці (Хотинський район, Чернівецька область). З 10-річного віку Каденюк мріяв про космос, що сталося після польоту Юрія Гагаріна.

1967 року після закінчення середньої школи зі срібною медаллю він вступив до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків (ЧВВАУЛ), де здобув диплом льотчика-інженера за спеціальністю "Пілотування та експлуатація літальних апаратів".

Згодом він працював льотчиком-інструктором ЧВВАУЛ. Вже у серпні 1976 року його відібрали до загону радянських космонавтів у групу багаторазової космічної системи "Буран". Витримавши тривалі фізичні та психологічні тренування, серед 9000 претендентів було відібрано дев'ятьох – серед них був Каденюк.

Після тривалої підготовки Леонід Каденюк отримав можливість вирушити у свій перший і, на жаль, єдиний космічний політ. У травні 1997 року Каденюк разом з іншими членами екіпажу шаттла "Коламбія" здійснив польоту у космос.

Каденюк з іншими астронавтами місії "STS-87" у Космічному центрі імені Ліндона Джонсона, NASA, вересень 1997 року
Каденюк з іншими астронавтами місії "STS-87" у Космічному центрі імені Ліндона Джонсона, NASA, вересень 1997 року
Фото: Фото з відкритих джерел

Під час цієї місії він виконав ряд наукових досліджень і експериментів. Його місія тривала 16 діб, 21 годину і 48 хвилин, після чого Каденюк повернувся на Землю разом зі своїм екіпажем.

Після космічної місії Каденюк активно працював в Україні у сфері космічних досліджень та розвитку космічної програми країни. Він був одним із засновників Національного космічного агентства України та займав ряд керівних посад в цій організації.

Леонід Каденюк визнаний не лише як перший український космонавт, а і як видатна постать української науки та техніки. Його досягнення в космосі та його внесок у розвиток космічної програми України є невід'ємною частиною національної історії.

Каденюк раптово помер 31 січня 2018 року у Києві на 65-му році. Це сталося після того, як йому стало зле під час ранкової пробіжки. Причина смерті – проблеми із серцем. Церемонія прощання відбулася 2 лютого 2018 року в Києві у приміщенні Клубу Кабінету міністрів України.

Факти про Леоніда Каденюка, які мало хто знає

  • Нещодавно перед смертю, Леонід Каденюк майже отримав шанс здійснити свій другий космічний політ. Йому було запропоновано вступити до складу екіпажу місії на приватній космічній станції у 2021 році, і його кандидатуру розглядало НАСА на роль командира Шаттла.
  • У своєму житті Каденюк відзначався надзвичайною скромністю. Він завжди ходив пішки без охорони, а також користувався метро та громадським транспортом. Крім того, він був великим шанувальником собак і активно допомагав безпритульним тваринам.
  • Каденюк мав брата-двійника Сергія, який помер у 2015 році від ішемічної хвороби серця, під час ранкової пробіжки. Ця втрата стала великим ударом для Леоніда.
  • У 2006 році Леонід Каденюк успішно захистив свою дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук. Він також був автором п'яти наукових праць і написав художньо-публіцистичну книгу під назвою "Місія – Космос".
  • Після свого космічного польоту Каденюк активно зацікавився екологічними питаннями і очолив Громадську Організацію "Рада з екологічної безпеки". Він виступав за прийняття Екологічної Конституції Землі та ініціював збір підписів від відомих астронавтів з усього світу для підтримки цієї ідеї.

Раніше "Дивогляд" розповідав про українського астронома світового масштабу та прихильника Євромайдану Клима Чурюмова.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше